Téměř třetina Češek na Facebooku se zajímá o veganství, posilují menší města

Téměř třetina Češek na Facebooku se zajímá o veganství, posilují menší města

Autor: Adam Zábranskýadam zabransky

Už 2,5 roku na Soucitně sledujeme, jak se veganství daří na českém Facebooku. A že je co pozorovat! Zatímco v září 2017 se podle Facebooku o veganství zajímalo necelých čtvrt milionů Čechů, dnes je jich už 1,3 milionu (podle FB „lidé, kteří vyjádřili zájem nebo se jim líbí stránky související s tématem veganství“). Velmi dynamický vývoj dokládají i data z března 2018, dubna 2019 a října 2019 (doporučujeme přečíst, pokud vás zajímá, odkud se ta čísla berou a jaká mají omezení). Z našich analýz je vidět, že veganství je trend, který pořád posiluje, a to dost rychle. Jen za poslední půlrok došlo k nárůstu celkového počtu „zajímajících se“ o čtvrtinu.

O veganství se zajímá necelých 23 % českých uživatelů Facebooku. Ve Velké Británii je to 37 %, v Rakousku 33 % a v Německu 28 %. Snad v budoucnu budeme dohánět západ a čísla budou i nadále rychle růst.

Výrazné rozdíly zůstávají mezi muži a ženami. Zatímco 31,5 % Češek na Facebooku se zajímá o veganství, mezi muži je to jen 13,5 %. Zajímavé je, že ve věkové kategorii 21-24 let se o veganství zajímá téměř polovina žen. Nejvyšší nárůst od poslední analýzy nicméně nastal u uživatelů starších 45 let, kde byl vyšší než 40 %.

Zájem o veganství je přirozeně celkem koncentrovaný ve větších městech. Ve 12 městech, kde je největší podíl zajímajících se o veganství, je celá polovina Čechů zajímajících se o veganství, přitom tam ale žije jen necelá čtvrtina obyvatel Česka. Jde o Brno, Olomouc, Prahu, České Budějovice, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Karvinou, Pardubice, Opavu, Frýdek-Místek a Havířov. Trendem je ale růst zájmu o veganství v menších městech: zatímco v 18 městech nad 50 tisíc obyvatel narostl počet zajímajících se oproti poslední analýze o 16,5 %, ve zbytku republiky činil nárůst 38 %.

Pokud vás baví hrát si s čísly, můžete si udělat vlastní statistiky. Jako vždy totiž zveřejňujeme i podkladová data.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Lidl rozšíří rostlinnou nabídku a omezí živočišné produkty
Pflanzilla: Billa otevře ve Vídni první čistě veganskou pobočku
No Internet Connection