Co je veganství

Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

Pojem veganství zavedli v roce 1944 zakladatelé britské Vegan Society, která zůstává autoritou ohledně definice veganství. Současné znění této definice najdete tady: Definition of Veganism (v angličtině). Veganské stravování má mnoho forem – od junk food až po syrovou stravu, a každý si vybírá, co jí nebo jemu vyhovuje. Všichni ale máme společnou čistě rostlinnou stravu a nekupujeme žádné živočišné produkty jako jsou výrobky z kožešiny, kůže nebo kosmetika testovaná na zvířatech.

Co vegani a veganky jí?

Na první pohled se může zdát strava bez živočišných produktů (maso, ryby, mléčné výrobky a vejce) málo rozmanitá a nedostatečná. K dispozici máme však pestrou nabídku luštěnin, obilovin, ořechů, semen, ovoce, zeleniny, hub, bylinek, koření a výrobků z nich. Z těchto surovin lze připravit nepřeberné množství chutných a výživných jídel, které plně uspokojí vaše chuťové i nutriční potřeby (s výjimkou vitaminu B12). Více se o výživě a rostlinné stravě můžete dočíst zde.

Proč se lidé stávají vegany

Nejčastějšími důvody jsou zdraví, ekologie a etický přístup ke zvířatům. Správně sestavená veganská strava má určité zdravotní výhody, protože snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu, snižuje výskyt srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny. Z ekologického hlediska může veganství snížit vliv člověka na životní prostředí, protože výroba rostlinných potravin spotřebovává méně energie, vody a zabírá méně půdy než produkce masa a mléčných výrobků. Z hlediska etiky vegané nechtějí podporovat zneužívání a zabíjení zvířat.

Jak začít s veganstvím

Mějte na paměti svůj konečný cíl, ale postupujte svým vlastním tempem. Někteří lidé dokáží přejít na veganství ze dne na den, a pokud je to pro vás ten správný přístup, je to skvělé. Ale nebojte se, pokud máte pocit, že potřebujete více času. Stejně jako každá jiná změna životního stylu, i veganství vyžaduje nejen zvyknutí si, ale také čas na to, abyste zjistili, co vám bude nejlépe vyhovovat. Užitečné tipy jsme sepsali v článku Jak se stát veganem.

Co je veganství

Nejnovější články na téma veganství