Léto je v plném proudu a mnozí vegani i vegetariáni řeší otázku, jak si užít dovolenou bez strádání i bez slevování ze svých etických zásad. Na základě svých zkušeností jsem pro vás připravila pár rad, jak se připravit na veganské cestování.
Přečtěte si také:
6 tipů pro snadné vegan cestování od ČVS
KEMPOVÁNÍ
Vyrážíte-li do přírody pod stan nebo do chatky bez lednice a možnosti ohřevu jídla, vybavte se trvanlivými výrobky jako jsou veganské pomazánky, rostlinné uzeniny nebo fazole v konzervě. Po cestě či na místě pak nebývá problém koupit pečivo (např. krájený chléb) a zeleninu (papriky, mrkve, ředkvičky) nebo ovoce (jablka, meruňky).
Foto: Pečivo, pomazánka z DMka, olivy, fazole a klíčky tří druhů (mungo, cizrna a čočka)
Velmi doporučuji před cestou navštívit drogerii DM (vyhledávání poboček dle PSČ zde), která nabízí širokou nabídku trvanlivých produktů od firmy dmBio a Alpro. Na cestách se mi osvědčily pomazánky v malých plechovkách (125g), které by sice po otevření měly být v lednici, ale díky plastovému víčku vydrží minimálně den bez sebemenších znaků zkázy (nejraději mám příchutě Oliven, Senf-Rucola a Delikatess). Výborné jsou i jejich pomazánky ve sklenicích (120g) např. kari cizrnovo zázvorová (Kichererbste mit Ingwer).
Foto: 100% rostlinné pomazánky od firmy Alnatura z DM
Další vychytávkou z dm drogerie jsou trvanlivé vegetariánské párky ze seitanu, tofu a papriky. Jsou celkem drahé (30kč/ks), ale člověk na dovolenou nejezdí každý den. V dm (nově i v Tescu, Kauflandu či Bille), seženete též výtečné sojové pudinky (čokoládové, vanilkové, karamelové) od firmy Alpro nebo malá sojová, mandlová nebo lísko-oříšková mlíčka s brčkem, která můžete zkombinovat třeba s libovolnými snídaňovými cerealiemi. Také doporučuji přibalit Bio čoko-kokosky s fair trade čokoládou z biopekárny Zemanka, které také koupíte v dm, ale také v bezobalových obchodech.
Foto: trvanlivé vegetariánské párky a rohlík (ptejte se na složení, některé mohou obsahovat sádlo).
V každém běžném obchodě pak seženete olivy ve sklenici či v pytlíku nebo vařené bílé fazole v kozervě v rajčatovém/chilli nálevu s otevíracím vrškem, které lze konzumovat třeba s chlebem. Dobře dostupné jsou též různé směsi ořechů a sušeného ovoce.
Foto: fazole v rajčatové omáčce seženete v běžném obchodě
Foto: Ďobáčky (sojové nudličky marinované s cibulkou), olivy nakládané s česnekem a kaiserky - vše uloveno v Tescu
V obchodech se zdravou výživou (viz mapa) toho najdete ještě mnohem více, namátkou třeba hotové seitanové guláše ve skle od firmy Sunfood nebo raw energetické tyčinky od firmy LifeFood. Uzený tempeh, který kromě zdravých výživ dnes koupíte i v Bille, taky bez lednice chvíli vydrží a může být dobrým zdrojem bílkovin na cestách.
Foto: raw energetické oříškovo-ovocné tyčinky od firmy LifeFood (autor fotky: Jan Vávra)
Za zmínku stojí také výrobek zvaný MANA, která je podle slov výrobce plnohodnotnou alternativou jídla a zcela veganský. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu, vitamíny, minerály, antioxidanty a stopové prvky. Jedete-li na dobrodružnější dovolenou nebo obecně někam, kde není jistota veganské stravy, může vás tento výrobek zachránit od strádání. Vice info zde.
HUDEBNÍ A JINÉ FESTIVALY
Jedete-li na některý z letních festivalů, můžete využít tipy z předchozího oddílu o kempování, nicméně uvnitř festivalových areálů dnes najdete i nabídku veganského občerstvení. Některé festivaly jsou dokonce celé veganské či vegetariánské (např. Fluff fest nebo Obscene Extreme), nicméně ani na ostatních festivalech nepříjdete zkrátka.
Kromě veganských stánků najdete mnoho dalších, které nabízí např. sushi, falafel, vege burger nebo plněné tortilly s náplní dle vlastního přání.
MĚSTSKÁ TURISTIKA
Cestujete-li po českých či slovenských městech, možná vám příjde vhod tato mapa veganských, vegetariánských a veg-friendly restaurací.
Chystáte-li se na dovolenou v cizině a plánujete ochutnat veganskou nabídku místních restauracích, pak doporučuji využít internetového průvodce po restauracíh a obchodech HappyCow.net. V tomto vyhledávači zadejte destinaci (tam, co je "Enter LOCATION"), zaškrtnutím položek nahoře si vyberte, zda chcete zobrazit veganské, vegetariánské nebo "veg-friendly" restaurace či obchody se zdravou výživou (Health Food Stores) a dejte hledat (Search).
Osobně se mi osvědčilo si vytisknout mapu z Google maps a vyznačit si do ní jednotlivá místa (doplněná legendou s informací o otevírací době). Nejlepší gastronomické zážitky jsem si zatím odnesla z německého Berlina, holandského Amsterdamu a anglického Londýna.
Foto: veganská restaurace v Berlíně s burgery na sto způsobů
Pokud byste se rádi ubytovali v nějakém vyloženě vegetariánském hotelu či penzionu, určitě se podívejte do databáze webu VeggieHotels.
Neumíte-li jazyk navštěvované země, doporučuji si vystisknout nejužitečnější fráze pro objednávání veganského jídla. Můžete využít již připravené V-cards, které si můžete vytisknout a vložit do peněženky.
Také se můžete vybavit knížkou Veganský pas (k dostání v e-shopu britské Vegan Society), díky které můžete předejít mnohým nedorozuměním (např. někteří Španělé, Italové a Řekové mají ryby ve stejné kategorii jako zeleninu)
Foto: kromě 73 jazyků obsahuje i obrázky pro méně gramotné
Chcete-li ušetřit a hraniční kontroly vám nebudou bránit, nechte se inspirovat radami pro kempování.
UŽÍVEJTE SI MÍSTNÍHO OVOCE A ZELENINY
Jste-li v tropické oblasti, využijte šanci koupit levné a zároveň velmi kvalitní ovoce. A budete-li např. na Jamajce nebo v Thajsku, pravděpodobně budete pohlceni lahodnými kombinacemi zeleniny, rýže, kokosového mléka, koriandru, pečeného česneku, limetky, chilli a dalších výborných věcí.
V každém případě se nenechte odradit případnými neúspěchy a najděte řešení, které vám bude vyhovovat. Všechny začátky jsou těžké (viz můj příběh o tom, jak jsem přežila dovolenou napsaný mobilem během prvních 2 týdnů veganství v roce 2011 :)
Autor: Tereza Vandrovcová