Masný průmysl bučí na navrhované výživové směrnice

Masný průmysl bučí na navrhované výživové směrnice

Minulý týden vydal Americký poradní výbor pro výživové směrnice návrh výživové politiky pro rok 2015, s kterou masný průmysl nesouhlasí – a the Washington Post ji nazývá „nejhorší noční můrou masného průmyslu.“

Současný návrh, který bude brzy otevřen veřejným připomínkám, doporučuje, aby Američané jedli více ovoce a zeleniny a zároveň omezili konzumaci červeného a zpracovaného masa. Ale to by masnému průmyslu tolik nevadilo.

Dřívější návrhy Směrnic představené během otevřených zasedání zahrnovaly na seznamu zdraví podporujících potravin i „libové maso“, což bylo konzistentní s doporučeními z roku 2010. V závěrečné zprávě však již „libové maso“ není zařazeno na seznamu doporučených zdravých potravin.

Naopak návrh naznačuje, že strava s větším zastoupením rostlinných potravin a menším zastoupením těch živočišných je zdraví více prospěšná a je také spojena s nižším environmentálním dopadem než současná běžná americká strava.

Dřívější zasedání poradního panelu naznačila, že přistoupí k širšímu pojetí svých výživových doporučení tím, že také zváží otázky spojené s udržitelností – především s tím, jak omezení konzumace masa může omezit emise skleníkových plynů.

Výživové směrnice pro Američany jsou společným projektem amerického ministerstva zemědělství a ministerstva zdraví a sociálních věcí. Tato výživová politika je aktualizována každých pět let. Současná zpráva bude přezkoumána oběma federálními agenturami, než se dostane k dalšímu kolu veřejných komentářů; konečné směrnice pro rok 2015 budou publikovány na konci roku.

Není to poprvé, co je masný průmysl rozezlen vládní podporou nemasité stravy, takže určitě budeme svědky jejich odporu.

Zdroj: Compassion over Killing, Překlad: Vendula Hlavová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
No Internet Connection