Australská vládní lékařská organizace schvaluje veganství

Australská vládní lékařská organizace schvaluje veganství

V anglicky mluvících zemích je již všeobecně přijímána skutečnost, že dobře sestavená vegetariánská i veganská strava je nutričně plnohodnotná a může být i zdravotně přínosná ve všech obdobích lidského života. Své prohlášení k tématu již vydaly organizace jako NHS (britská státní instituce zaštiťující veřejnou zdravotní péči), dále Americká dietetická asociace a Kanadští dietologové (česky zde) nebo Americké ministerstvo zemědělství. Pozadu už nyní nezůstává ani Austrálie.

V nedávno vydaném nutričním doporučení Australian Dietary Guidelines australské vládní organizace National Health and Medical Research Council (NHMRC) je prohlášení, že rostlinné alternativy jsou dostatečnou náhradou masa i dalších živočišných výrobků.

"Alternativy živočišných výrobků představují ořechy, semena, luštěniny (fazole) a tofu. Tyto potraviny mohou zajistit rozmanitou stravu a poskytnout hodnotný a dobře dostupný zdroj bílkovin a dalších živin, které se jinak nachází v mase. Tyto potraviny jsou důležité zejména pro vegetariány a vegany.

Australané, kteří preferují vegetariánskou stravu, mohou vyhovět nutričním požadavkům, pokud jsou uspokojeny energetické potřeby a pokud se konzumuje odpovídající množství a rozmanitost doporučených porcí v grafice Five Food Groups (australská verze zdravého talíře, pozn. Soucitne.cz). Jedincům, kteří preferují veganskou stravu, je doporučována suplementace vitaminu B12." (s. 21, NHMRC 2013)

Obrázek: Five Food Groups

Část věnovaná mléčným výrobkům obsahuje tabulku alternativních zdrojů vápníku, jako jsou semínka (např. sezam, mák nebo makové mléko), ořechy (neloupané mandle), některé druhy tofu a některé rýžové či sójové nápoje. Zdroje by měly obsahovat 100 mg vápníku na 100ml, což si lze u balených výrobků ověřit v nutriční tabulce na obalu.

V části věnované vhodným (nenasyceným) a méně vhodným (nasyceným) tukům jsou rostlinné zdroje uvedeny na prvním místě (semena, ořechy, luštěniny, avokádo či oves). Tato část obsahuje též řadu praktických doporučení, např. aby si lidé zvolili na pizzu rostlinné ingredience (zeleninu, olivy, houby) místo extra sýra, šunky nebo salámu.

Co se týká bílkovin, tak v grafice Five Food Groups (viz obrázek) jsou v jejich části uvedeny vedle živočišných produktů též luštěniny, tofu, ořechy a semena jakožto plnohodnotné alternativy masa i vajec. V části věnované mléčným výrobkům zase figuruje také mléko rostlinného původu. Ostatní tři části talíře (obilniny, ovoce a zeleninu) mají vegani i ostatní strávníci společné.

Doufejme, že si tento moderní přístup brzy osvojí i česká odborná veřejnost (zejména lékaři a lékařské instituce).

Zdroj: National Health and Medical Research Council (NHMRC). 2013. Australian Dietary Guidelines. Canberra: NHMRC. [online]  

http://www.vegan-fighter.com/novinky/dalsi-zdravotnicka-organizace-doporucuje-veganstvi-jako-zdravy-zpusob-stravy.html

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Chcete jíst více rostlinně? Zapojte se do výzvy Veggie Challenge!
Česká veganská společnost se stává ProVeg Česko
Čínský zájem o maso slábne s nástupem veganské revoluce
No Internet Connection