Americká vládní komise radí v zájmu planety omezit maso

Americká vládní komise radí v zájmu planety omezit maso

BBC News - Podle nejnovějšího stanoviska federální komise pro stravování by Američané měli do svého jídelníčku zařadit větší množství rostlin, ovoce a obilnin, aby byl zdravější a neměl takové dopady na životní prostředí.

Zprávu lékařských a výživových odborníků budou brát v potaz americké federální výživové směrnice, které ovlivňují široké spektrum témat potravinářství od školních obědů po předpisy pro etikety na potravinách.

Cholesterol už podle této zprávy nepředstavuje takový problém jako dřív, ale přidávaný cukr by neměl přesáhnout 200 kalorií denně.

Komise také vůbec poprvé podpořila střídmé pití kávy.

Poradní komise pro výživové směrnice (DGAC), která se schází jednou za pět let, uvádí, že strava bohatá na zeleninu, ovoce, obilniny, luštěniny, ořechy a semena je „zdraví prospěšnější a je spojena s nižším dopadem na životní prostředí“ než současná běžná americká strava s vysokým obsahem masa.

Je to vůbec poprvé, kdy komise vydala doporučení ohledně environmentálních dopadů stravování. Zmíněná zpráva ale nenabádá k úplnému vegetariánství, neboť uvádí, že „pro zlepšení výsledné udržitelnosti není nutné zcela vyřazovat žádné skupiny potravin“.

Komise také zmírnila dřívější doporučení omezovat objem cholesterolu ve stravě, zejména spotřebu vajec.

Podle její zprávy z dostupných důkazů „neplyne žádná patrná souvztažnost“ mezi srdečními chorobami a množstvím cholesterolu přijímaného v potravě. Doporučení kozumovat méně nasycených tuků se však nemění.

Komise také vůbec poprvé reaguje na obavy týkající se kofeinu, s tím že existují „zřejmé důkazy“, že tři až pět šálků denně může být v souladu se zdravou stravou a dokonce i snižovat riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění.

Těhotným ženám komise doporučuje omezit příjem kofeinu na dva šálky kávy denně.

Zdroj: BBC News, Překlad: Silvestr Vandrovec Špaček

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství
Česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi   
No Internet Connection