Lidstvo se bude muset kvůli nedostatku vody obejít bez masa, varují vědci

Lidstvo se bude muset kvůli nedostatku vody obejít bez masa, varují vědci

Přední vědci vydali jedno z nejvážnějších varování. Podle nich by se téměř celá lidská populace měla během čtyřiceti let přeorientovat na vegetariánství, jinak se nepodaří zabránit katastrofickému nedostatku potravin, píše server Guardian.

„Pokud se budeme dál držet běžné stravy lidí ze západních zemí, pak v roce 2050, kdy se předpokládá, že na Zemi bude žít devět miliard lidí, nebudeme mít dostatek vody potřebné pro vypěstování potravin,“ varuje spolu se svými kolegy Malik Falkenmark ze Stockholm International Water Institute (SIWI).

Lidé v současnosti získávají asi 20 % proteinů z potravin živočišného původu. Pokud přibudou na Zemi další dvě miliardy lidí, měli by lidé získávat z toho zdroje jen pět procent. Na víc prý nebude dostatek vody.

Upozornění na budoucí nedostatek vody, které omezí produkci potravin, přichází v době, kdy charitativní organizace Oxfam a Organizace spojených národů varují před vznikem druhé potravinové krize v průběhu příštích pěti let. Cena kukuřice a pšenice kvůli extrémnímu suchu v USA a Rusku a naopak silným dešťům v Asii meziročně vzrostly skoro o padesát procent. Víc jak osmnáct milionů lidí žijících v africkém Sahelu už teď čelí nedostatku potravin.

Podle vědců je přechod na vegetariánskou stravu jednou z možností, jak zvýšit množství vody, která se využije pro pěstování více potravin. Potraviny živočišného původu jsou pět až deset krát náročnější na vodu než potraviny čistě rostlinného původu. Jedna třetina orné půdy se využívá pro pěstování krmiv pro hospodářská zvířata. Další možností, jak zmírnit hrozbu nedostatku potravin, je zvýšení obchodu mezi zeměmi s přebytky a naopak nedostatkem potravin nebo omezení plýtvání s potravinami.

„Spojené národy odhadují, že musíme zvýšit potravinovou produkci o sedmdesát procent do poloviny století. To ale zvýší tlak na zdroje vody, a to zároveň potřebujeme využít více vody v energetice na pokrytí narůstající poptávky ,“ konstatuje studie. „K nasycení lidí potřebujeme nový recept,“ říká editor studie Anders Jägerskog.

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lidstvo-se-bude-muset-kvuli-nedostatku-vody-obejit-bez-masa-varuji-vedci

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nová zpráva odhaluje, že pouze 7 procent zpráv o klimatu zmiňuje hospodářská zvířata
Kdyby byli všichni vegani, byla by potřeba jen čtvrtina současné orné půdy
V rámci boje proti klimatické krizi musí banky přestat financovat velkochovy
No Internet Connection