Wuhan právě zakázal pojídání i lov divokých zvířat

Wuhan právě zakázal pojídání i lov divokých zvířat

Společně se zákazem pojídaní divokých zvířat se má z Wuhanu stát „azyl pro divoká zvířata“, ve kterém bude jejich lov zakázán.

Wuhan, epicentrum koronavirové pandemie, dnes vyhlásil zákaz pojídání divokých zvířat.

Místní správa čínského města tuto středu uvedla, že spolu se zákazem spotřeby se Wuhan stane „azylem divokých zvířat“, kde bude prakticky zakázán veškerý lov volně žijících zvířat s výjimkou „vědeckého výzkumu, redukce populace, dohlížení na šíření epidemických nemocí a dalších speciálních účelů.

V souvislosti se zákazem bude město striktně kontrolovat chov divokých zvířat, chov na maso bude zakázán. Wuhan se navíc připojí k celonárodnímu projektu, který od farmářů divoká zvířata vykupuje.

Ve Wuhanu, hlavním městě čínské provincie Hubei, se minulý rok objevily první případy nakažení Covid-19.

O původu pandemie se stále vedou diskuze. Mezi možná místa původu patří Huananský trh s mořskými plody. Součástí tohoto Wuhanského trhu je sekce, kde se prodávají živá zvířata, údajně až 30 druhů včetně vlčích štěňat, zlatých cikád, škorpionů a cibetek.

Obecně se vědci shodují, že nejpravděpodobnější vysvětlení původu viru je přenos ze zvířete na člověka. Mezinárodní komunita na Čínu kvůli přenosu původně zvířecích tlačí, aby vyřešila svůj problém s nelegálním obchodem divokých zvířat.

Světová Zdravotnická organizace dnes vyhlásila, že celosvětově na koronavirus zemřelo 330 003 lidí. Nakaženo bylo více než 5 milionů (aktualizováno k 21. 5. 2020 - pozn. red.).

Minulý týden vyhlásily dvě centrální čínské provincie plán na vládní vykupování divokých zvířat od farmářů. Pro mnoho farmářů je obchod s divokými zvířaty životně důležitý a vláda jim chce pomoci tyto praktiky ukončit.

Tyto plány by farmářům s divokými zvířaty v provinciích Hunan a Jiangxi nabídly příležitost získat kompenzaci a přejít na pěstování ovoce, zeleniny, čaje nebo bylinek pro tradiční čínskou medicínu. Existuje také možnost přejít na chov prasat nebo kuřat (tím by se problém přenosu nemocí od zvířat pouze zaměnil za jiné problémy jako např. antibiotická odolnost, poškození životního prostředí a morální problémy by zůstaly nezměněny - pozn. překl.)

Čtěte také: Můžeme další pandemii předejít tím, co jíme?

Farmářům bylo nabídnuto 630 yuanů (2 200 korun) za jednoho dikobraza, 600 yuanů (2 100 korun) za cibetskou kočku, 75 yuanů (270 korun) za bambusovou krysu a 120 yuanů (420 korun) za kilogram kobry nebo chřestýše. Za každou divokou husu nebo čínského muntžaského srnce dostanou farmáři 2 457 yuanů (8 660 korun).

V únoru uvedla Čína v platnost nečekaný dočasný zákaz veškeré konzumace a obchodu se suchozemskými zvířaty, včetně exotických druhů, chovaných na farmách.

Původní vykupování se bude týkat 14 druhů chovaných divokých zvířat a platí jen pro legální farmy, které své povolení k chovu získaly před únorovým zákazem.

Momentálně má Wuhanský zákaz platit 5 let. Podobné zákazy existují v Pekingu, Šen-Čenu, a Ču-chaji, všechny jsou ale dočasné.

Dr. Peter Li, specialista na čínskou politiku pro Humane Society International řekl: „Wuhanský zákaz konzumace divokých je vítaným uznáním, že ze zvířat přenosné nemoci, které ohrožují veřejné zdraví se šíří přes obchod s divokými zvířaty. Tuto hrozbu je třeba brát vážně, jestli se chceme vyhnout další pandemii.“

Za pět let ale riziko přenosu nebude o nic nižší, takže je každý dočasný zákaz příliš velké riziko. Wuhan se stává čtvrtým městem kontinentální Číny, které tuto politiku prosazuje, a nyní potřebujeme, aby se k zákazu připojila i další města po celém světě.

Zdroj: The Independent, Překlad: Andrej Lizoň, Korektura: Tereza Vandrovcová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Po Veganuary přicházi Veggie Challenge, která je dostupná i v češtině
Je sójové maso méně zdravé? Nový výzkum říká, že ne.
No Internet Connection