Vynález z Oxfordu může znamenat konec pokusů na zvířatech

Vynález z Oxfordu může znamenat konec pokusů na zvířatech

Tenhle revoluční vynález z laboratoří CN Bio Innovations při Oxfordské univerzitě je možné „nakazit“ určitým onemocněním a pak ho „vyléčit“ pomocí nových léků. Tzv. „orgán na čipu“ bude reagovat úplně stejně jako opravdová játra!

Všechny léky se musí před použitím u lidí testovat na toxicitu. Až dosud vědci zkoumali bezpečnost léku na zvířecích subjektech, ale díky této průkopnické novince už možná takové testování nebude zapotřebí!

Jednou z nevýhod používání zvířat na testy mimo jiné je, že zvířata často reagují na léky jinak než lidé. Když ale použijeme tyhle miniaturní orgány, získané výsledky budou daleko spolehlivější, než kdybychom zkoumali účinky léku na nějakém zvířeti.

Doktorka Emma Sceats, výkonná ředitelka společnosti, si klade ještě vyšší cíle. Laboratoře CN Bio v současné době spolupracují s mezinárodními vědeckými kapacitami na vývoji kompletního lidského těla umístěného na čipu. Každý z orgánů bude mít podobu maličkého zařízení, jako je toto. V případě, že vědci ve své snaze uspějí, podoba vývoje a testování léků se zcela promění a životně důležité léky by mohly být mnohem, mnohem levnější.

Tak co, taky jste dostali chuť na čip(s) s játrovou příchutí?

Zdroj: Facebook (University of Oxford), Překlad: Anna Kučerová

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Společnost Planted Foods vyrábí veganské kuřecí maso za prosklenými zdmi
Studie potvrdila, že i zpracované veganské potraviny jsou pro planetu lepší než živočišné
No Internet Connection