„Vše začalo pořádným hummusem,” říká Štěpán Hodač o rané fázi svého podnikání

„Vše začalo pořádným hummusem,” říká Štěpán Hodač o rané fázi svého podnikání

I love Hummus je dnes již známá česká firma vyrábějící nejen hummus - cizrnovou pomazánku, ale také fermentovaný salát kimchi. Jaké byly začátky podnikání z pohledu samotného zakladatele Štěpána Hodače? Proč s podnikáním začal, na jaké největší překážky narazil a co by poradil budoucím začínajícím podnikatelům?

Tento článek je součástí série o podnikání v rámci programu Future Foods od České veganské společnosti. Pokud vás zajímé podnikání v rostlinném odvětví, nezapomeňte si zdarma stáhnout Průvodce Future Foods pro startupy a začínající podnikatele.

cvs C2

Proč jste vůbec začal s podnikáním a konkrétně s výrobou hummusu?

Myšlenka vznikla při cestování po blízkém Východě. Když jsem v jednom ašrámu ochutnal poprvé hummus, úplně jsem se do toho jídla zamiloval. A taky do datlí. Tuhle kombinaci jsem vydržel jíst skoro celý týden, ke snídani, obědu i večeři, než jsem skončil u místního doktora, aby mi dal něco na „běhavku“. Ten když slyšel, co jím, tak se válel smíchy.

Začátky byly hodně intenzivní. Pustil jsem se do toho po hlavě bez jakýchkoliv zkušeností  s výrobou potravin a jejich prodejem. Takže jsem jeden den Hummus vyrobil, druhý den objížděl obchody a nabízel ho, a odpoledne jsem do těch samých obchodů přišel dělat ochutnávku, aby si lidé Hummusu všimli a koupili ho. Po krátkém čase již u hrnců vařené cizrny nestačila pouze má 84letá babička (která nad cizrnou bděla od začátku), tým se postupně začal rozšiřovat, dnes je nás 15. A aby toho nebylo málo, tak jsem v žebříčku nejzdravějších potravin objevil i Kimchi, pikantní křupavý salát z nakládané fermentovaného zeleniny. A tak jsme postupně svoji řadu produktů obohatil i o něj.

Chceme lidem poskytnout možnost jíst a cítit se lépe. Možnost cítit se dobře a v rovnováze. Jen na základě nabídky kvalitních, chutných a plnohodnotných výrobků. Sami kompostujeme, třídíme, užíváme k výrobě vodu z vlastního zdroje a v budoucnu bychom rádi přešli na solární elektřinu. Vaříme s láskou a nadšením, zastáváme poctivé hodnoty a těšíme se, co dál nám přijde do cesty a jaké nové chutě budeme moci nabídnout.

cvs DSC 3369

Na jaké překážky jste narazili v začátcích podnikání? A co je největší překážkou či problémem nyní?

Zpočátku jsem řešil nedostatek výrobních prostor, které by odpovídaly hygienickým normám. Nakonec jsem skončil u rekolaudace a rekonstrukce domu babičky. Nicméně se podařilo před 3lety zakoupit továrnu, zkolaudovanou pro potravinářskou výrobu ve Všechlapech u Divišova – snažíme se být lokální zaměstnavatel – většina zaměstnanců je právě ze Všechlap či okolí.

Co pro vás znamená udržitelné podnikání?

Myslím, že tohle je hodně individuální otázka. Pro mě je to o kvalitě a také o adekvátním zisku. Bez toho nejde kvalitu dlouhodobě držet a produkty dále vylepšovat.

Dnes se také hodně mluví o tom, jak jsou špatné plasty a jak super jsou nové “eko plasty”. Zde je vidět, jak spousta lidí přijímá jen povrchní informace a nejde do hloubky. Na ty nové “eko plasty” neexistuje v celé EU infrastruktura na jejich zpracování, do žlutých popelnic je házet nemůžete a tak končí na skládkách nebo ve spalovnách. Zkuste si je třeba zkompostovat, už 2 roky mi leží hromádka vedle kompostu a nevím, co teď s tím. A nahradit plast sklem, tedy obalem s 22 krát větší váhou? Už jen dovést sklenice k nám vypustí tolik CO2 navíc, že je po jakékoliv ekologii. Tím vůbec nechci říct, že snahy o snížení spotřeby plastů jsou špatné, za mě je to správná cesta, ale kvůli mediálnímu tlaku pak dochází ke spoustě krokům, které jsou v konečném důsledku daleko horší.

cvs tahini i love hummus

Co vše by měl začínající podnikatel vědět před založením firmy?

Já bych si našel dobrého účetního a šel na kurz, kde se seznámí s podnikatelským minimem. Tím se člověk vyvaruje spousty zbytečných chyb a může se soustředit na to, co chce dělat a co ho baví, místo toho, aby ležel v papírech.

Proč jste se rozhodli certifikovat produkty veganským certifikátem V-Label?

Protože je to značka, kterou spousta lidí zná, a ti, co ji neznají, tak díky ní snadno identifikují, že se jedná o veganský výrobek.

Co stálo za tím, abyste dostali vaše produkty na pulty supermarketů? Přiblížíte nám proces zalistování?

Roky mravenčí práce - a to vůbec nepřeháním. Situaci vždy hodně zjednodušuje to, že máme nejlepší Hummus a nejlepší Kimchi. Zároveň jsme se z každého odmítnutí poučili a na dalším setkání ukázali, že na věcech, které jsme třeba před tím neměli, pracujeme. Na začátku pro nás bylo normou HACCP, jenže to je pro řetězce nedostatečné, a tak jsme začali implementovat IFS (International Food Standards - Foods), což nám hodně pomohlo se zprofesionalizovat.

Doporučuji také všem vydržet v úsilí i několik měsíců, zasílat vzorky, dělat ochutnávky, vyhledávat kontakty, ale hlavně dimenzovat si výrobu, logistiku na zvýšené odběry, mít správné certifikáty a být ochotný přijmout velkou zodpovědnost, že budete schopni zboží dodat za každých podmínek.

Díky této mravenčí práci se naše výrobky dostaly do více jak 600 maloobchodů po celé ČR a spolupráci jsme navázali i s několika velkými řetězci (Tesco CZ a SK, Albert, Globus, Rohlík.cz, Košík.cz atd.). Dodáváme je do restaurací či firem, i do těch zahraničních.

cvs i love kimchi

Jak těžké je splnit hygienické požadavky v potravinářství? Na co si dát pozor?

Když máte výrobu bez “éček”, tak je hygiena na špičkové úrovni nutnost, takže většina povinných norem pro nás byla samozřejmostí nebo jsme byli dokonce o úroveň nad nimi. Dnes se těmto normám říká HACCP a jejich výhoda je, že vám říkají, čeho máte dosáhnout, ale ve způsobu dosažení je poměrně velká svoboda.

Přemýšlíte nad vlastním veganským podnikáním? Stáhněte si zdarma Průvodce Future Foods od České veganské společnosti, ve kterém najdete vše od plánování po marketing vašeho nového produktu.

cvs C3

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Lékařka Hana Bowyer: „Vůbec jsem netušila, jak velké zdravotní benefity rostlinné stravování přinese“
Food Not Bombs HK: Máme štěstí, že jsou nám lidi názorově naklonění
Kuchařky bez domova: Plníme si sen
No Internet Connection