Světový trh s rostlinným mlékem v roce 2018 překročí hodnotu 350 miliard korun

Světový trh s rostlinným mlékem v roce 2018 překročí hodnotu 350 miliard korun

Podle odhadů společnosti Innova Market Insights se celosvětová hodnota trhu s rostlinným mlékem v roce 2018 vyšplhá na částku 16,3 miliardy dolarů (375 miliard korun). V roce 2010 přitom dosahovala hodnoty 7,4 miliard dolarů (170 miliard korun).

Tato společnost, zaměřující se na průzkum trendů v potravinovém průmyslu, zjistila, že v roce 2016 rostlinná mléka představovala 7 % mléčných produktů nově uváděných na trh, oproti 6 % v roce 2015. Během období pěti let se počet nově uváděných rostlinných mlék na trh zvýšil více než dvojnásobně.

Zájem o trh s alternativami mléčných výrobků v posledních letech roste, a to hlavně kvůli spotřebitelům vyhledávajícím bezlaktózové a rostlinné/veganské potraviny v rámci svého zdravého životního stylu, zatímco dříve je vyhledávali hlavně lidé s alergiemi či intolerancemi,“ říká LuAnn Williams, ředitelka inovací v Innova Market Insights.

O veganské sýry, jogurty, zmrzliny a mléko je opravdu zájem – minimálně v USA. Na začátku tohoto roku televize NBC News přišla se zprávou, že americký internetový prodejce potravin Instacart zaznamenat 222% nárůst vyhledávání alternativ mléčných produktů.

To je skvělá zpráva pro dojnice, které jsou násilně uměle oplodňovány a drženy v otřesných podmínkách ve velkochovech. Jejich telata jsou od nich odtržena krátce po porodu. Samci jsou zabiti pro telecí maso, samice jsou chovány, aby produkovaly další mléko, několik let opakovaně zneužívány a nakonec, když jejich tělo již nedokáže snášet další a další porody, jsou poslány na jatka (viz následující video).

Naštěstí nemusíte tento odporný průmysl podporovat – stačí se přidat k milionům lidí, kteří dali mléčným produktům sbohem a vyjádřili svůj soucit přechodem na zdravou veganskou stravu.

Jste připraveni stát se vegany? Třeba vám pomůže tato příručka nebo článek na našem webu Jak se stát vegetariánem či veganem.

Zdroj: Mercy for Animals, Překlad: Adam Zábranský, Korektura: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Moje stravování změnil pan Spock
Britská továrna na veganské potraviny slibuje vznik 300 nových pracovních míst
Do roku 2030 je očekáván kolaps masného a mléčného průmyslu
No Internet Connection