Světový trh s rostlinným mlékem v roce 2018 překročí hodnotu 350 miliard korun

Světový trh s rostlinným mlékem v roce 2018 překročí hodnotu 350 miliard korun

Podle odhadů společnosti Innova Market Insights se celosvětová hodnota trhu s rostlinným mlékem v roce 2018 vyšplhá na částku 16,3 miliardy dolarů (375 miliard korun). V roce 2010 přitom dosahovala hodnoty 7,4 miliard dolarů (170 miliard korun).

Tato společnost, zaměřující se na průzkum trendů v potravinovém průmyslu, zjistila, že v roce 2016 rostlinná mléka představovala 7 % mléčných produktů nově uváděných na trh, oproti 6 % v roce 2015. Během období pěti let se počet nově uváděných rostlinných mlék na trh zvýšil více než dvojnásobně.

Zájem o trh s alternativami mléčných výrobků v posledních letech roste, a to hlavně kvůli spotřebitelům vyhledávajícím bezlaktózové a rostlinné/veganské potraviny v rámci svého zdravého životního stylu, zatímco dříve je vyhledávali hlavně lidé s alergiemi či intolerancemi,“ říká LuAnn Williams, ředitelka inovací v Innova Market Insights.

O veganské sýry, jogurty, zmrzliny a mléko je opravdu zájem – minimálně v USA. Na začátku tohoto roku televize NBC News přišla se zprávou, že americký internetový prodejce potravin Instacart zaznamenat 222% nárůst vyhledávání alternativ mléčných produktů.

To je skvělá zpráva pro dojnice, které jsou násilně uměle oplodňovány a drženy v otřesných podmínkách ve velkochovech. Jejich telata jsou od nich odtržena krátce po porodu. Samci jsou zabiti pro telecí maso, samice jsou chovány, aby produkovaly další mléko, několik let opakovaně zneužívány a nakonec, když jejich tělo již nedokáže snášet další a další porody, jsou poslány na jatka (viz následující video).

Naštěstí nemusíte tento odporný průmysl podporovat – stačí se přidat k milionům lidí, kteří dali mléčným produktům sbohem a vyjádřili svůj soucit přechodem na zdravou veganskou stravu.

Jste připraveni stát se vegany? Třeba vám pomůže tato příručka nebo článek na našem webu Jak se stát vegetariánem či veganem.

Zdroj: Mercy for Animals, Překlad: Adam Zábranský, Korektura: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ministerstvo zemědelství ČR připravuje diskriminaci označování rostlinných potravin
Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Společnost Planted Foods vyrábí veganské kuřecí maso za prosklenými zdmi
No Internet Connection