Prahou projde pochod za vědu bez zvířat

Prahou projde pochod za vědu bez zvířat

V sobotu 12. listopadu 2022 se v Praze uskuteční Pochod za vědu bez zvířat, který pořádá sdružení dobrovolníků PRÁVO ŽÍT. Akce bude zahájena na pražském Klárově v 11:30, odkud vyrazí průvod přes Staroměstské náměstí až do horní části Václavského náměstí, kde proběhnou závěrečné proslovy.

Pochod má upozornit veřejnost na neetické zacházení se zvířaty za zdmi laboratoří a poukázat na neochotu zavádět do praxe funkční alternativní metody, které zvířata nevyužívají. V laboratořích na celém světě umírá každoročně 115 milionů zvířat, přičemž jenom v Česku jich bylo za uplynulý rok pro výzkum použito přes čtvrt milionu (251 938 jedinců). Na zvířatech se testují léčiva, ale také kosmetika, agrochemikálie či prostředky pro domácnost. Dále jsou využívána v rámci lékařských nebo toxikologických studií.

signal 2022 10 23 181609

Tyto testy jsou přitom často nespolehlivé, protože lidský organismus reaguje jinak než tělo zvířete. Navíc pro mnohé z používaných testů již existují schválené alternativní metody, které přináší přesnější a rychlejší výsledky. Jedná se například o počítačové modelování, experimenty prováděné na buňkách, tkáních a orgánech mimo živý organismus, 3D tkáňové modely, orgány „na čipu“, ale také studie na lidských dobrovolnících.

Přesto i nadále v laboratořích zbytečně trpí a umírá obrovský počet zvířat. Dejte najevo, že vám na jejich osudech záleží a chcete, aby byly uzákoněny a zavedeny funkční alternativní metody nevyužívající živé bytosti. Připojte se k Pochodu za vědu bez zvířat a buďte společně s námi jejich hlasem.

Odkaz na facebookovou událost: https://facebook.com/events/s/pochod-za-vedu-bez-zvirat-2022/1290192775128649/

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Americký úřad FDA již nemusí před zahájením zkoušek léků na lidech vyžadovat testy na zvířatech
Argumenty pro a proti používání zvířat ve výzkumu
V Česku se konal protest proti pokusům na zvířatech
No Internet Connection