V Česku se konal protest proti pokusům na zvířatech

V Česku se konal protest proti pokusům na zvířatech

natali.h.photo

V pátek 15. července 2022 se poprvé po 20 letech v České republice konal protest před firmou provádějící pokusy na zvířatech. Aktivisté z celé republiky se sešli v Konárovicích před sídlem společnosti MediTox. Podporovateli akce jsou hnutí Animal Save Movement Česká republika a sdružení dobrovolníků PRÁVO ŽÍT.

demonstrace proti pokusum 1

Foto: IG natali.h.photo 

Za skandování příslušných hesel a zvuků sirén vyjadřovali účastníci akce velmi názorným vizuálním způsobem svůj nesouhlas s pokusy na zvířatech a upozorňovali na skutečnosti, o kterých velká část veřejnosti stále neví. Z areálu bylo slyšet kňučení a štěkání bíglů. Společnost MediTox má chovné zařízení právě pro tento druh psa a dále pro makaky. Tyto opice firma také vyváží do zahraničí.

demonstrace proti pokusum 7

Celosvětově je k pokusům použito zhruba 115 milionů zvířat. V naší zemi jich bylo v roce 2020 přibližně 240.000. V Česku se testuje na psech, kočkách, opicích, koních, myších, potkanech, morčatech, králících, křečcích, fretkách, prasatech, skotu, kozách, ovcích, ptácích, obojživelnících, rybách… Testují se například léčiva, chemické látky, pesticidy, prostředky pro domácnost, kosmetické složky, Botox atd. 85 zařízení v Česku provádí pokusy na zvířatech a 40 chovů je určeno k laboratorním pokusům.

demonstrace proti pokusum 6

Foto: IG natali.h.photo

Zvířata přitom v laboratořích neuvěřitelně trpí a umírají naprosto zbytečně. Testování na zvířatech je zcela nespolehlivé. 92 % léků selhává při testech na lidech, ačkoliv prošly na zvířatech. Slavný citát dr. Thomase Hertunga, profesora Univerzity Johnse Hopkinse a ředitele Centra pro alternativy k testům na zvířatech, mluví za vše: „Člověk není sedmdesátikilový potkan.“

Metody pokusů bez zvířat jsou přitom často přesnější a rychlejší, a dokonce mohou být levnější. Jedná se o buněčné kultury a tkáňové modely, například uměle vypěstovanou kůži nebo oční rohovku, lidské buňky a protilátky, počítačové modely jednotlivých orgánů, 3D čipy, dále výzkum na zdravých i nemocných dobrovolnících, populační studie atd.

demonstrace proti pokusum 2

Foto: IG natali.h.photo

Do 31. 8. probíhá Evropská občanská iniciativa za Evropu bez testování na zvířatech. Je velmi důležité, aby ji podepsalo co nejvíce lidí, a to zde.

Účastníci protestu měli tyto požadavky:
• Požadujeme, aby byly ukončeny pokusy na všech zvířatech.
• Požadujeme, aby byla zvířata ze všech výzkumných zařízení poskytnuta k adopci do vhodných podmínek, díky nimž by mohla dožít v lásce a bez utrpení.
• Požadujeme, aby firmy a zařízení provádějící pokusy na zvířatech měly povinnost zveřejňovat podrobný popis postupu a metody daného pokusu na zvířeti.
• Požadujeme, aby byly zavedeny a uzákoněny moderní metody pokusů BEZ využívání zvířat.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Prahou projde pochod za vědu bez zvířat
Uctění památky zabitých zvířat (Praha)
Pietní akt před jatky Kostelecké uzeniny
No Internet Connection