Praha má nejvyšší hustotu veganských restaurací v Evropě

Praha má nejvyšší hustotu veganských restaurací v Evropě

V celkovém počtu veganských restaurací Prahu v Evropě předčí jen Berlín. Po přepočtu na počet obyvatel je ale stověžatá metropole jasně první, následována Milánem, Varšavou, Berlínem a Paříží.

Celosvětový atlas veganských a vegetariánských restaurací Happy Cow čas od času zveřejňuje žebříčky měst podle počtu veganských podniků. Celosvětově mu vévodí třináctimilionové Tokio s 56 restauracemi, případně osmimilionový New York s 75 podniky, pokud zahrneme celou širší oblast do 15 mil (cca 25 km) od centra (odkaz na žebříček).


Foto: Blossom, populární veganská restaurace v New Yorku

Pro kvalitu života veganů je ale důležitější dostupnost než celkový počet. Proto jsme pro lepší představu, jak se kde žije veganům, podělili počty restaurací počtem obyvatel. Jde samozřejmě jenom o hrubý odhad s množstvím nedostatků. Především jsme do žebříčku zařadili jen prvních 35 měst, která mají podle Happy Cow nejvyšší počet veganských podniků.

I tak ale jde o zajímavou perspektivu. Megapole Tokio se po přepočtu rázem ocitá až na 29. místě a opěvovanému New Yorku patří 18. příčka. Praha v něm naopak patří k absolutní světové špičce.

TOP 10:

Na prvním místě se v našem srovnání umístilo thajské letovisko Phuket, které nabízí 18 čistě veganských podniků, ale přitom má jen 370 000 registrovaných obyvatel. (Kdybychom však započítali turisty – jak v Phuketu, tak i v Praze, pořadí by se jistě zase razantně změnilo.)

Další tři místa zaujala americká města, jejichž umístění je ale ve všech případech docela sporné. San Francisco nabízí 33 restaurací (o 4 méně než Berlín), ale za papírovou 2. příčku i tak vděčí jen statistickým 840 tisícům obyvatel města. Navíc 33 restaurací leží v širším okolí, přičemž celá aglomerace SF-San José-Oakland má skoro 8,5 milionu obyvatel. Ve vnitřním San Franciscu leží podle Happy Cow 16 veganských restaurací, což jej řadí až za Prahu a Kuala Lumpur.


Foto: Gracias Madre - veganská restaurace v San Franciscu

Třetí příčka patří americkému Portlandu, kde je zase mnoho veganských „podniků“ pojízdných. Čtvrtý Seattle s 15 veganskými restauracemi je podobný případ jako San Francisco: samotné město má oficiálně 650 000 obyvatel, zatímco celá jeho aglomerace 3,6 milionu.

Hned další, oficiálně 5. příčka v tomto srovnání připadla Praze s 1,2 miliony obyvatel a 27 ryze veganskými restauracemi (toto číslo od publikace žebříčku opět narostlo na současných 31). V Evropě je to skutečně unikátní hustota. Srovnatelně velký Milán, který je z evropských měst druhý, má restaurací o 10 méně. V tabulce se za Prahou dále umístily Varšava, Berlín a Paříž (viz tabulka níže).

To jsou samozřejmě v první řadě dobré zprávy pro pražské vegany, ale například i pro turistický ruch v Praze. Právě kvůli vynikající mezinárodní pověsti, které se těší úroveň veganského kulinářství v našem hlavním městě, do Prahy přitečou i hollywoodské miliardy. Když se produkční tým filmu The Zookeper's Wife rozhodoval, kde se bude natáčet, finančně výhodnější Budapešť ostrouhala na přání hlavní hvězdy Jessicy Chastain, která je vegankou od roku 2007. Jessica dala přednost Praze právě kvůli jejímu mezinárodnímu renomé, se kterým se úroveň veganství v Budapešti nemůže měřit.


Foto: americká herečka Jessica Chastain

A jaká restaurace je v Praze nebo v celém Česku nejoblíbenější? To se dozvíme 20. prosince na akci Veggie Vánoce v pražském Futuru při vyhlášení výsledků ankety o nejlepší českou vegan restauraci roku 2015, kterou pořádá Česká veganská asociace a Vegan Fighter. Máte-li zájem se zapojit do hlasování, dejte lajk fotce vaší nejoblíbenější restaurace v tomto facebookovém fotoalbu.


* - Je-li započítána i oblast v okruhu 15 mil od centra města.

Přehled všech 35 měst:

Autor: Silvestr Vandrovec Špaček, Data: Happy Cow

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Překážky rostlinného stravování v Evropě
Lidl rozšíří rostlinnou nabídku a omezí živočišné produkty
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
No Internet Connection