Octomilky - jak se jich zbavit a nezabíjet

Octomilky - jak se jich zbavit a nezabíjet

Octomilky, známé též jako ovocné mušky, dokáží hlavně v letních měsících  potrápit nejednu domácnost. Jsou velké jen pár milimetrů, ale dokáží létat na velkou vzdálenost a mají vynikající čich.

Do kuchyně je zpravidla přiláká nezakryté ovoce nebo jeho slupky v odpadkovém koši. Nejraději mají banány, hroznové víno, broskve, rybíz, ale nepohrdnou ani houbami, květy, mošty, vínem a pivem. V jejich blízkosti či přímo v nich se pak množí obrovskou rychlostí.

Nejúčinnější prevencí je buď pečlivé ukrývání lákadel a pravidelné čištění koše nebo kvalitní síť proti hmyzu na okně.

Pokud se u vás už usadily, nezoufejte. Je třeba odstranit veškeré ovoce, do kterého mohly naklást vajíčka, a vynést odpad. Kromě toho se však budete potřebovat zbavit i kolem poletujících dospělých jedinců, aby se opět nerozmnožily. Běžnou praxí je jejich zabíjení. Pokud je vám to z jakéhokoliv důvodu proti mysli, použijte jednoduchou a spolehlivou past, ve které je můžete vynášet za okno.

Jak vyrobit past

Do nízké skleněné misky (viz foto níže) nebo nízké plechovky od pomazánky nakapejte trochu balzamikového octa, ale ne moc, aby se v něm mušky neutopily - tomu lze zabránit vložením ubrousku nasáklého balzamikovým octem. Balzamikový ocet je nejspolehlivější, ale místo něj můžete zkusit použít i normální ocet, víno nebo pivo. Funkční je též přidat kousek zralého ovoce nebo trochu přisladit.

Mísu přikryjte potravinovou fólií, kterou pečlivě zahněte dospodu a opatřete gumičkou. Doprostřed fólie nožem udělejte malou dírku (2-3 mm) a nechte misku položenou poblíž vysokého výskytu mušek. Odejděte alespoň na hodinu z místnosti, mušky nerušeně nalezou připravenou dírkou do misky, ale ven se už bez vaší pomoci nedostanou. Poté můžete misku vynést ven nebo položit na venkovní parapet, pootevřít fólii a za zavřeným oknem pozorovat, zda mušky odletěly. Misku můžete používat opakovaně několik dní, nicméně doporučuji každý den vyměňovat fólii, která se brzy orosí.

Mezi lidmi je již celkem známý postup s fólií, který má obdobný postup, ale jiný závěr. Octa či vína se dá více a na konci se s nádobou zatočí, aby se všechny mušky utopily. Tuto volbu samozřejmě také máte. Je však dobré vědět, že i chytání hmyzu (stejně jako všechno ostatní na světě) lze provádět s minimalizací utrpení.

past na octomilky

Co možná nevíte o octomilkách

Samečkové tohoto rodu mají nejdelší spermie ze všech organismů na Zemi. Druh Drosophila bifurca má spermie 5,8 centimetrů dlouhé (1000x delší než lidské). Spermatické buňky nejrozšířenější octomilky obecné jsou poměrně malé, dlouhé „jen“ 1,8 milimetrů, ale i přesto stále překračují délku lidských spermií 300násobně.

Citát k zamyšlení

"Dokud soucit člověka neobsáhne vše živé, nenajde člověk mír ani sám s sobě." Albert Schweitzer - lékař a filosof

T. V.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Octomilka
http://www.livescience.com/812-longest-sperm-create-paradox-nature.html

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kam zajít na veganskou svatomartinskou husu?
Kam v Praze a v Brně na veganské vánoční menu?
Nová brožura s recepty na veganské cukroví je tady
No Internet Connection