Nová publikace pro veganské rodiče

Nová publikace pro veganské rodiče

Na začátku roku 2014 byla vydaná brožurka "Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy", která obsahuje důležité informace i praktické rady týkající se správné výživy veganských matek i jejich potomků. Publikaci přeložilo do češtiny a vydalo brněnské sdružení NESEHNUTÍ (NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍ) se svolením Veganské společnosti Švýcarko a Veganské společnosti Rakousko. Odbornou korekturu textu provedl MUDr. Zbyněk Luňáček.

V srpnu 2015 připravila Česká veganská společnost druhé vydání.

Publikaci v PDF (8,29 MB) si můžete stáhnout zde. (https://veganskaspolecnost.cz/vyziva/deti/)

Podle světově uznávaných výživových společností (např. Americká dietetická asociace) je dobře naplánovaná veganská strava zdravá v každém věku. Plně pokrývá potřebu všech živin, které člověk potřebuje. To platí pro děti stejně jako pro těhotné a kojící ženy.

Navíc má účinky, které zdraví podporují: veganskou stravou je možné zmírnit riziko nadváhy, ale i řadu dalších nemocí, jako je cukrovka, onemocnění srdce, onemocnění krevního oběhu či alergie.

Pro děti platí stejně jako pro dospělé, že čerstvá zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, oříšky, semínka a kvalitní oleje vytváří základ zdravého, plnohodnotného jídelníčku. K dobře plánované veganská stravě patří ale bezpodmínečně také vitamín B12. Při veganském stravování se tento vitamín musí užívat prostřednictvím potravinových doplňků nebo potravin, které jím jsou obohacené.

Potom nebude nic stát v cestě zdravému veganskému způsobu života, a to dokonce ani u kojících a těhotných žen a dětí.

Aktualizace: V roce 2015 vyšla další zajímavá brožurka Veganství máme v rodině - tentokrát s osobními příběhy veganských rodičů a jejich dětí.

Zdroj: NESEHNUTÍ (2014); ČVS (2015) Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Po Veganuary přicházi Veggie Challenge, která je dostupná i v češtině
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
No Internet Connection