Nová kanadská výživová doporučení preferují rostlinné bílkoviny a škrtají kategorii mléčných výrobků

Nová kanadská výživová doporučení preferují rostlinné bílkoviny a škrtají kategorii mléčných výrobků

[HuffPost] Kanadská vláda vydala nové směrnice o zdravé stravě, které nahradí zastaralý systém potravinových skupin. Místo toho se zaměří na stravovací návyky a zdůrazní význam ,,velkého podílu rostlinné stravy”. Samostatná kategorie mléčných výrobků úplně chybí a luštěniny jsou preferovány před živočišnými produkty.

První doporučení prokazuje důležitost základních (neprůmyslově zpracovaných) potravin a upřesňuje, že preferovaným zdrojem bílkovin je rostlinná strava (jako například zmíněné luštěniny). To zahrnuje ,,pravidelný příjem zeleniny, ovoce, celozrnných obilnin a potravin bohatých na proteiny, zejména jejich rostlinné zdroje.”

Dále návrh doporučuje konzumaci nenasycených tuků místo těch nasycených, které jsou obsaženy skoro výhradně v živočišných produktech - ,,zařadit potraviny obsahující hlavně nenasycené tuky místo těch, které obsahují převážně tuky nasycené.”

Pyramida již neobsahuje skupinu mléčných výrobků, což neprospívá jen zdraví populace, ale také zohledňuje, že až 90 % neevropských etnických skupin trpí intolerancí laktózy. Znamená to také velkou výhru pro krávy (více info o tom, co se děje kravám v rámci mléčného průmyslu, najdete na webu bileminus.cz - pozn. red.). Místo toho se k pití bude rozumně doporučovat voda.

Navrhovaná směrnice bere v potaz, že naše životospráva je neoddělitelně propojena i s naším životním prostředím a podílí se na tvorbě skleníkových plynů, degradaci půdy, poklesu kvality a dostupnosti vody a úbytku divokých zvířat. Tvrdí, že ,,jídelníčky s vyšším obsahem rostlinných a menším obsahem živočišných produktů jsou spojeny s nižším dopadem na životní prostředí,” které nás ovlivňuje všechny.

Směrnice vychází z obšírného posouzení zdravotnických poznatků a zohledňuje jak kvalitu a zdroje informací, tak aktuální data o stravovacích návycích Kanaďanů. Studie zadané průmyslem nebyly zahrnuty.

Návrh ovšem není prost nedostatků. Vliv ekonomiky a průmyslu nevymizel. Například u prvního principu nejprve otevřeně uznává zdravotní výhody rostlinných potravin, ale vzápětí bezdůvodně a zbytečně mluví o nutriční hodnotě živočišných potravin. Rovněž místo “vyřazení” nasycených tuků doporučuje pouhé ,,omezení” jejich konzumace, i když je tato forma nezdravých tuků - obsažených převážně v živočišných výrobcích - spojena s velkou škálou civilizačních chorob, kterým lze předejít.

V každém případě tato potravinová pyramida znamená výrazné zlepšení, díky kterému se nyní Kanada řadí vedle Brazílie, která také přestává v zájmu našeho zdraví a naší planety přijímat zdravotní doporučení od potravinového průmyslu a místo toho propaguje stravovací návyky, založené na faktických důkazech.

Průmysl už začal reagovat a lobbovat, aby ani za cenu našeho zdraví nepřišel o své pozice. Náš hlas musí znít stejně nahlas.

Zdroj: The Huffington Post, Překlad: Annette Tanne, Korektura: Silvestr Vandrovec Špaček, Ilustrační obrázek: RitaA (CCO)

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jak je to s rizikem zlomenin u veganů?
Vítězství sóji nad steakem? Nejnovější průzkum mění pohled na rostlinnou stravu
Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
No Internet Connection