Jose Valle: Nemůžu zapomenout na zoufalství v očích zvířat, která jsem viděl

Jose Valle: Nemůžu zapomenout na zoufalství v očích zvířat, která jsem viděl

Autor: Jose Valle

Překlad: Barbora Černošková

Fotograf a spoluzakladatel organizace Animal Equality Jose Valle provádí pravidelné rešerše a získává fotografie a videozáznamy z velkochovů - z míst, odkud pochází drtivá většina živočišných produktů v západních zemích. Pomáhá vyzvednout na světlo to, co výrobci raději skrývají a na obalech neukazují: mizerné životy konkrétních zvířat. V tomto krátkém zamyšlení Jose vysvětluje, jak se vyrovnává s násilím, kterému je často vystavován.

Když mi bylo asi tak 8, byl jsem svědkem zabití samice prasete. Ve vesnici, kde jsem jako malý často trávil prázdniny, byla roky zavřená v malé ohradě. Pár mých příbuzných ji společně se sousedy zabilo přímo před mýma očima. Viděl jsem, jak bojovala o život, ačkoliv nebyl kdovíjaký.  Slyšel jsem jekot, jenž byl následován krví. Chtěl jsem, aby přestali, ale neudělal jsem nic. Cítil jsem se bezmocný a snažil jsem se to pochopit. Pak jsem došel k závěru, že pokud tohle dospělí dělají, musí to být něco jako nutné zlo, kterému jsem však nerozuměl.


Foto: osamělé zvíře čeká na smrt. Autor: Jose Valle

Lidé se mě často ptají, jak teď dokážu navštěvovat jatka a natáčet takové hrůzy. Obvykle odpovídám tak, že jsem se naučil zablokovat emoce, takže mi násilí nebrání v předstírání. Dokážu předstírat, že jsou mi ta zvířata jedno a smát se s pracovníky jatek když je potřeba a pokračovat v natáčení.

Částečně za tuto schopnost dlužím praseti, které jsem viděl umírat před 29 lety.

Když taková místa navštěvuji, snažím se vždy zachytit co nejvíce obrazů, jako by to mohlo dát smysl absurditě, jako bych mohl dostat něco dobrého z toho zla. Tyto obrazy jsou to jediné, co zbude po všech těch zvířatech, která jako by nezmizela, ale žila dál skrze ně.  Jiskra jejich života zůstala zachycena na mé kameře, v mé paměti a doufám, že brzy bude vryta i do pamětí dalších lidí.


Foto: 3D technologie umožňuje nahlédnout za zdi velkochovů a jatek. Autor: Jose Valle

Nemůžu zapomenout na zoufalství v očích zvířat, která jsem viděl, která jsem viděl v jejich poslední hodině na podlaze smrti. A přesto, že neměla žádnou šanci, bojovala dál, snažila se najít cestu ven z boxu, ačkoli tam žádná cesta nebyla… marně třepotala křídly, zatímco měla zahákované nohy, křičela a plakala do zvuku smíchu pracovníků jatek. Snažila se ze všech sil a já na tento pohled nemohu zapomenout… a vlastně ani nechci.

Kvůli tomuto problému a faktu, že s postupujícím časem je více a více životů ukončováno bez lítosti, může kdokoli upadnout v beznaděj.

Já takovým myšlenkám odolávám, protože jsem v těch situacích viděl, jak zvířata nepřestávají bojovat a také proto, že jsem potkal mnoho z vás, kteří každý den neúnavně bojujete za jejich práva.

Děkuji, že mě stále inspirujete a připomínáte mi, že vyhrajeme, že už vlastně vyhráváme. Každý krůček a každé zvíře, zachráněné před tím zlem, to je naše vítězství.  


Foto: Jose Valle

Zdroj: Facebook (Jose Valle)

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Proč si někteří filozofové myslí, že byste měli přestat jíst maso?
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
No Internet Connection