Jak přejít na veganství - návod krok za krokem

Jak přejít na veganství - návod krok za krokem

Autorka: Heather McClees

Překlad: Anna Kučerová

Přejít na veganskou stravu je jedna z nejprospěšnějších věcí, jakou můžete pro sebe i pro celou planetu udělat. Je tento krok ale tak snadný, jak se o něm mnohdy říká? Ano, je.

Je mi jasné, že stát se ze celoživotního všežravce veganem může být tvrdý oříšek. Já jsem vyrostla v Jižní Karolíně, kde se pravidelně a každý den pořádalo vepřové, kuřecí, vejce, výrobky z mléka nebo hovězí, leckdy v různých vzájemných kombinacích. Vím, je to smutné, ale je to pravda.

Ze svého dětství a dospívání si nemůžu vybavit jediné jídlo, které by neobsahovalo některý ze živočišných produktů. Pokud jste na tom stejně, ujišťuji vás, že ve jménu přechodu na veganský jídelníček se nemusíte odsekávat od svých kořenů.  Když mi bylo kolem dvaceti, začala mi filozofie života na rostlinné stravě dávat větší a větší smysl a postupně jsem ji přirozeně pojala do svého života. Zjistila jsem, jaké kroky jsou při přecházení na veganskou stravu nejúčinnější, a jaké jsou k zbytečné a neužitečné. Po přestupu na nový způsob stravování jsem začala objevovat, jaké výhody a krásy „druhá strana“ nabízí.

Zajímá vás, jak na to? Nechte si poradit od někoho, kdo vyrůstal na smažených kuřatech, a teď neuplyne den bez alespoň jednoho zeleného smoothie. Když jsem to zvládla já, zvládnete to taky.

1. Informujte se

Než svou stravu přehodíte na veganskou kolej, je dobré se dozvědět co nejvíce o tom, proč by člověk měl takový způsob života vlastně chtít. Veganství nemá být módní výstřelek. Sami si zjistěte, jaké výhody tento životní styl nabízí, a přečtěte si výpovědi od lidí, kteří na něj přestoupili. Navrhuji vám podívat se na některý z inspiračních filmů, které ukazují výhody rostlinné stravy a odhalují skutečnosti, se kterými je pojídání zvířat doopravdy spjaté. Mezi mé oblíbené filmy patří například  Food Inc., Veganizovaní (Vegucated), Hungry for a Change, a Earthlings. Tyhle filmy vám třeba otevřou oči, namotivují vás ke změně a navnadí vás na veganský životní styl, a to je pro zdárné přijetí nových stravovacích návyků a sestavení zdravého jídelníčku naprosto nedocenitelné.

2. Zaplňte prázdná místa

V dalším kroku se soustřeďte na jeden z nejdůležitějších principů, které byste měli při přechodu na veganství praktikovat: důležité je zaplnit prázdná místa ve skladbě potravin. Kdybych vám řekla: tak, jděte do obchodu, ale nesmíte si koupit žádné maso, vejce ani výrobky z mléka, asi byste cítili, že máte zoufale omezený výběr.  Ale kdybych řekla, abyste si namísto toho koupili quinou, kapustu, špenát, batáty, banány, rajčata, žampiony, lněná semínka, kokosové mléko, mandle a maliny, hned by vám nákup připadal mnohem barevnější. Při přejímání veganského stravování je nejlepší vytlačit z jídelníčku živočišné produkty hromadou skvěle chutnajících a výživných rostlinných potravin. Do nákupního seznamu si napište rostlinná mléka, ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka a luštěniny. Pokud možno se vyhněte veganským náhražkám masa.

3. Inspirujte se v receptech

Jako malá jsem si myslela, že kdybych měla ze svého jídla vyřadit maso, jedla bych celou dobu jen saláty a brokolici na páře. Neměla jsem ani tušení, jak můžou být veganská jídla plná nápadů a chuti. Když jsem začala na internetu vyhledávat veganské recepty, velmi rychle se objevila spousta inspirace a nápadů na rozmanité ingredience. To byl klíčový krok k úspěchu a také ho doporučuji ostatním. Některé mé oblíbené veganské recepty najdete na webu One Green Planet Recipe Monster channel. Vyberte si několik receptů, které se vám zamlouvají, sepište si potřebné suroviny a pak se začněte seznamovat se svým novým životním stylem (pozn. red.: inspirovat se můžete i v naší soucitné kuchařce, ač se náhražkám masa úplně nevyhýbáme, máme i mnoho ryze luštěninových jídel).

4. Vytvořte si zásoby

Tak, teď je na čase jít do obchodu a nakoupit všemožné veganské potraviny, které se vám dostanou pod ruku. Rozhodně se vyplatí pořídit si co nejrozsáhlejší zásoby, zejména co se týče zdravých obilovin, jako je quinoa, divoká rýže a ovesné vločky. Dělají se z nich skvělé základy pro snídaně, ale i dost dobré obědy a večeře. Namísto normálního mléka si pořiďte neslazené mandlové a k němu konopná semínka, chia semínka, vlašské ořechy a lněná semínka, které jsou dobrý zdrojem zdravých tuků. Zdravým jádrem každého jídla můžou být luštěniny, jako jsou různé druhy čočky, zelený hrách, cizrna a jakékoli druhy fazolí, které se vám zamlouvají. Zkuste se vyhnout potravinám s příliš vysokým množstvím přidaného cukru, abyste nezatěžovali své zdraví a udrželi si optimální hladinu cukru v krvi.

Udělejte z nakupování zábavu, ale nezapomeňte studovat složení na obalech a vždy dejte přednost co nejméně zpracovaným, jednoduchým potravinám. Nakonec do nákupního košíku nezapomeňte přihodit koření, bylinky a různé jiné dochucující přísady, jako je stévie, tamari, hořčice, tahini a balsamikový nebo jablečný ocet, se kterými svá jídla dovedete k dokonalosti.

5. Začněte od základů

Stravovat se vegansky nemusí být nijak obtížné, pokud při svých prvních kuchařských pokusech začnete od základů. Například na snídani může být ovesná kaše s mandlovým mlékem, skořicí a krájeným ovocem nebo kokosovým jogurtem. Na oběd vám doporučuji připravovat si nějaké jednoduché jídlo, například polévku nebo salát, které můžete schovat do ledničky a pak je jen vyndat a sníst doma nebo v práci/ve škole. Jako svačinu si můžete dát třeba 30 g nepražených mandlí nebo vlašských ořechů a nakrájené ovoce a zeleninu. A třeba k večeři si na pánvi opražte zajímavě ochucenou kořenovou zeleninu a talíř doplňte quinoou s houbami, česnekem a kapustou. Někdy ty nejjednoduší přísady chutnají prostě nejlépe, proto není nutné do vaření příliš zapojovat fantazii (pokud na to ovšem nemáte právě náladu). Když nevíte, co vařit, vždycky si můžete udělat smoothie a nechat rozhodnutí na další den. Smoothie dokáží zaplnit prázdná místa v jídelníčku a navíc jsou ohromně dobrá.

6. Jděte na to postupně

Při přechodu na veganskou stravu postupujte pozvolna, abyste se nezahltili příliš mnoha podněty. Vaše jídla nemusí být závratně komplikovaná ani připravovaná jako v nejluxusnější restauraci. Jděte na to postupně, den po dni, nebo ještě lépe jídlo po jídle. Z přechodu na veganství se přece nemusíte stresovat ani mít strach. Nakonec platí, že čím jednodušší jídla jsou, tím více vám prospějí.

7. Většinu času dávejte přednost nezpracovaným, plnohodnotným potravinám

Stát se veganem a kupovat si jen předem připravené veganské pokrmy je sice snadné, ale není to ten správný směr, jakým se vydat. Namísto zpracovaných potravin si kupujte plnohodnotné potraviny v jejich původní formě a konzumujte jich co nejpestřejší škálu. Tím si zajistíte velmi uspokojivou a vyváženou stravu bohatou na živiny.  A při návalu touhy po sladkém si můžete bez obav a výčitek dopřát kokosovou zmrzlinu nebo pár čtverečků hořké tmavé čokolády, jen by to nemělo být příliš často.

Z veganské stravy získáte více než jen zdravotní přínosy. Začnete si více vážit naší planety a ostatních živých bytostí, vytvoříte si silnější pouto k sobě samým i ke svým blízkým a i vaše vlasy, pokožka, nehty, spánek i zažívání se promění k lepšímu. Mimo stravu je také dobré začít užívat doplňky stravy s vitamínem B12 a vitamínem D pro maximální zdravotní přínos. Správnou výživu můžete také doplnit multivitamínovými tabletami pro vegany a probiotickými přípravky (pozn. red.: mrkněte na článek Základy veganské výživy). Pro další nápady a inspirace si projděte internetové zdroje k rostlinné stravě a pak už zbývá jen jediné: pustit se do jídla.

Zdroj: One Green Planet, Foto: Sunshine Smoothie

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Po Veganuary přicházi Veggie Challenge, která je dostupná i v češtině
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
No Internet Connection