Nový dokumentární film „Why on Earth“* představuje v hlavní roli 92 letého herce Clinta Eastwooda, který vyjadřuje svou podporu rostlinné stravě v boji proti klimatické krizi.
(* Do češtiny bychom název „Why on Earth“ mohli přeložit jako „proč, u všech všudy/proboha”, doslova se nepřekládá, protože by poté zněl „proč na Zemi?” - pozn. red.)
Ve svých 92 letech je herec Clint Eastwood po celé dekády v centru pozornosti Hollywoodu, ale jeho nejnovější projekt, dokument s názvem Why on Earth, by mohl být jednou z jeho nejvýznamnějších rolí. Dokument, který vytvořila obhájkyně zvířecích práv a filmařka Katie Cleary, byl natočen v pěti zemích a soustředí se na způsob, jakým lidé zničili zvířecí habitaty a nakonec ničí sami sebe živením klimatické krize neudržitelnými praktikami, mimo jiné odlesňováním kvůli produkci palmového oleje, pytláctvím, získáváním žraločích ploutví nebo chovem hospodářských zvířat.
„Jsem zvířecí člověk," říká Eastwood ve filmovém traileru. „Oceňuji jejich krásu. Zkrátka chci všechno vidět naživu."
Eastwoodův věhlas dodává váhu navrhovaným řešením klimatické krize, jako je přechod k udržitelnější formě stravování a produkci potravin. „Rostlinná strava by měla přinést pozitivní změny a zlepšit život zvířat a lidí," vysvětluje Eastwood.
Clint Eastwood a Why on Earth
Zatímco Clint Eastwood je dobře známý především svými rolemi ve filmech s westernovou tematikou, Why on Earth odhaluje jinou, dosud neznámou stránku oceňovaného herce. Cleary, která založila organizaci pro welfare zvířat s názvem Peace 4 Animals, se dostala do kontaktu s Clintem Eastwoodem prostřednictvím jeho dcery Alison Eastwood – spoluzakladatelky nadace Eastwood Ranch Foundation, jež se zaměřuje na záchranu zvířat z útulků s vysokými počty eutanázií v Jižní Kalifornii.
Ve Why on Earth dala Cleary Clintu Eastwoodovi příležitost promluvit o jeho lásce ke zvířatům a o tom, jak zajistit jejich přežití. „Provádí diváka celým filmem. Je fantastický a velký milovník zvířat,“ řekla Cleary pro Fox News. „Tento film odhaluje úžasnou stránku jeho osobnosti, kterou mnoho lidí dost možná nezná, což je ta soucitná stránka, speciálně ke zvířatům."
Kromě Clinta Eastwooda jsou ve filmu Why on Earth další milovníci zvířat, včetně basketbalové legendy NBA Johna Salleyho, protipytláckých skupin v Africe, lidí pracujících na záchraně orangutanů v oblastech odlesněných kvůli výrobě palmového oleje a skupin jako Animal Recovery Mission (ARM), které se snaží odhalit krutost živočišného průmyslu a velkochovů. „Nejlepší věc, kterou můžeme udělat, je starat se o krásné věci, které máme, a zvířata do této kategorie jednoznačně patří,“ prohlašuje Eastwood na konci traileru.
Film byl poprvé uveden 16. srpna ve Spojených státech a Kanadě a je k dispozici na streamovacích platformách, například na In Demand, Google Play, Amazon, iTunes, Vudu, Vimeo a Hoopla. Před filmem Why on Earth vytvořila Cleary také dokument Give Me Shelter (Dej mi přístřeší), který debutoval na Netflixu v roce 2015. Film byl zaměřený na širokou škálu problémů týkajících se práv zvířat a na lidi, kteří zasvětili své životy nápravě těchto křivd, včetně Alison Eastwood.
„Why on Earth byly čtyři roky láskyplné práce“ uvedla Cleary v prohlášení. „Jsme nadšení, že konečně můžeme tento důležitý filmový dokument sdílet se světem, abychom zvýšili veřejné povědomí o četných problémech, které ovlivňují ohrožené druhy organismů na naší planetě."
Foto: Roman Odintsov (Pexels.com)
Rostlinná strava v souboji s klimatickou krizí?
Why on Earth ukazuje řadu situací, jak lidé svou činností způsobují destrukci planety, a dochází k závěru, že zemědělství patří mezi hlavní přispěvatele. Rostoucí množství vědeckých výzkumů svými závěry podporuje to, co tento dokument a Clint Eastwood uvádějí jako důležitý krok vpřed: přechod na rostlinnou stravu.
V roce 2018 odhalila oxfordská studie publikovaná v časopise Science, že rostlinná strava je „jednoznačně jedním z nejlepších způsobů“, jak zamezit ničení životního prostředí. Tato komplexní studie byla založena na pětiletém výzkumu a sběru dat z téměř 40 000 farem ve 119 zemích. Aby vědci dospěli k závěru, potřebovali zkoumat environmentální dopad výroby 40 potravin, které tvoří 90 procent veškerého jídla snědeného na Zemi. Pod vedením Josepha Poorea zjistili, že masný a mléčný průmysl je zodpovědný za 60 procent globálních emisí skleníkových plynů, že pokud by běžní lidé odstranili ze svého jídelníčku živočišné produkty, snížili by svou potravinovou uhlíkovou stopu o 73 procent. Vědci také zjistili, že pokud by se zastavila produkce masa a mléčných výrobků, globální využití zemědělské půdy by se snížilo o 75 procent.
Novější studie došly k podobným závěrům, včetně studie z roku 2021 publikované v Nature Food, která zjistila, že produkce masa je zodpovědná za dvakrát více emisí skleníkových plynů než pěstování a zpracování rostlin určených k jídlu.
Vedle Why on Earth se podobným tématům věnovaly i další dokumenty z poslední doby, včetně Eating Our Way to Extinction. Tento dokument, který je také plný celebrit a kde diváky provádí výkladem herečka Titanicu Kate Winslet, vytvořili bratři Ludo a Otto Brockwayovi z Londýna, aby upozornili na ničivé dopady živočišného průmyslu na životní prostředí a zdraví, a to prostřednictvím vyprávění lidí, kteří zažili klimatickou krizi přímo “v první linii”. Jak Why on Earth, tak Eating Our Way to Extinction distribuuje společnost Vision Films.
Zdroj: VegNews, překlad: Zuzana Jamaris, korektura: Petra Valešková