Dokument o veganství na Televizi Seznam

Dokument o veganství na Televizi Seznam

Televize Seznam včera zveřejnila dokument Dobrý, lepší, vegan? od německého režiséra Johna Kantara.

Nejedná se o aktivistický dokument, který by se snažil veganství hájit a propagovat. Podle jazyka používaného vypravěčem je zřejmé, že autor dokumentu je karnista. Uslyšíme např. tvrzení, že nám zvířata „dávají“ své mléko, maso i kůži nebo že investigace odhalující špatné zacházení na farmách jsou příkladem „extrémního chování”. 

Dobře promyšlené veganství ovšem z dokumentu vychází jako racionální, etický a environmentálně příznivý způsob života. Obsahuje i několik necenzurovaných záběrů z jatek a otevřenou záchranu telátka z mléčné farmy včetně jeho umístění do bezpečí na azylové farmě.

Celý dokument můžete zhlédnout zde

Ve filmu mimo jiné vystupuje majitelka gurmánské restaurace v Paříži Deborah Pivain, která dokazuje, že veganství neznamená odříkání. Antropolog Jean-Jacques Hublin popisuje význam masa coby zdroje rychlé energie v historii lidstva, ovšem dodává také, že současný moderní životní styl způsobuje naopak její nadmíru. Odborník na výživu Bernhard Watzl upozorňuje na rizika veganství a potřebu doplňovat vitamin B12. Ochránkyně práv spotřebitelů Daniela Krehl zase zmiňuje nepříliš výživný obsah některých rostlinných náhražek. 

gurmanska restaurace vegan good better vegan

Dalšími účinkujícími jsou veganská blogerka Anna-Lena Klapp, pořadatelka veganského veletrhu v Paříži Swantje Tomalak, šéfkuchař veganského hotelu Swiss Rapheal Lüthy, šéf sítě veganských supermarketů Jan Bredack, aktivisté Jan Peifer a Denise Weber, badatel pracující na vývoji laboratorního masa Mark Post, ale i lobbista mléčného průmyslu Alexander Anton. 

tele mlecny prumysl good better vegan

Autorka: Tereza Vandrovcová, Korektura: Silvestr Vandrovec Špaček

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kvík: Animovaný film o přátelství holčičky a prasátka je právě v kinech
Krátký animovaný film MILK ukazuje mlékárenský průmysl z pohledu matky
Image Nového Zélandu neodpovídá realitě, říká Čech, který se podílel na dokumentu Milked
No Internet Connection