Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso

Dokumentární seriál Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty zkoumá na jednovaječných dvojčatech, jaké má veganství přínosy pro zdraví.

Nový dokumentární seriál, který na jednovaječných dvojčatech zkoumá dopady výběru stravování, inspiruje lidi k postupnému nahrazování masa rostlinnou stravou.

Každá epizoda tohoto čtyřdílného dokumentárního seriálu ukazuje osm týdnů ze života jednoho páru jednovaječných dvojčat žijících v USA. Jedno z dvojčat vždy jí všechno včetně masa a to druhé dodržuje veganský jídelníček.

Dokument umožňuje divákům nahlédnout do randomizované klinické studie, kterou v prosinci 2023 zveřejnila Lékařská fakulta Stanfordovy univerzity.

Po zhlédnutí dokumentu byli někteří neveganští diváci překvapení. „Koukám se na Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty a jsem naprosto v šoku,“ napsal jeden divák na X (původně Twitter).

Po tomhle seriálu ze mě fakt bude vegan,“ napsal jiný divák. „Dívám se na Netflixu na Jídlo dělá člověka: Experiment s dvojčaty a vážně uvažuju o tom, že odteď přestanu jíst červené maso, nebo ho aspoň omezím,“ dodal další divák.

Netflixový dokument ukazuje výhody veganského stravování

Každé dvojče, které jedlo výhradně rostlinnou stravu, mělo za pouhých osm týdnů lepší zdravotní výsledky. Foto: Netflix

Foto: Netflix

Dokument byl zveřejněn během tzv. Veganuary (tedy lednové výzvy, během které zkouší mnoho lidí zkouší rostlinnou stravu poprvé) a shrnuje hlavní přínosy veganství. 

Výsledky této studie jsou přesvědčivým argumentem, že je rostlinná strava zdraví prospěšná. Účastníkům studie, kteří jedli pouze veganské jídlo, se značně snížilo množství viscerálního tuku (tedy tzv. „špatného“ tuku, který se hromadí v okolí orgánů). Naproti tomu u těch, kteří maso jedli, došlo k malému nárůstu.

Veganská dvojčata navíc měla po osmi týdnech podstatně nižší hladinu LDL cholesterolu (známého jako „špatný“ cholesterol, který se v nadměrném množství ukládá do tepenných stěn) než ta dvojčata, která jedla maso. Veganská i „masožravá“ dvojčata zhubla. Nicméně vegani shodili víc než nevegani, průměrně 1,9 kg.

Diváci byli otřeseni realitou chovu hospodářských zvířat

Dokument popisuje nejen výsledky experimentu, ale nastínil i dopady chovu hospodářských zvířat na životní prostředí, lidi a samotná zvířata.

Jedna epizoda věnovaná intenzivnímu farmovému chovu lososů odhaluje realitu tohoto výrobního odvětví. Dvojčata byla lososy prolezlými nemocí znechucená a slíbila, že budou dávat větší pozor na to, co jedí. 

Další část je věnovaná tématu environmentálního rasismu velkochovů prasat v Severní Karolíně. Farmáři používají na hnojení v okolí černošských a chudších čtvrtí prasečí hnůj, což má neblahé dopady na zdraví jejich obyvatel.

Prasata z velkochovů sice nejsou lidem na očích, ale zápach jejich výkalů lze jen těžko ignorovat. Foto: Plant Based News

Foto: Plant Based News

Maso jako součást kulturního dědictví

Díky tomu, že byla studie zfilmována, mohli diváci vnímat její účastníky jako něco víc než jen pouhou statistiku. Dokument tudíž znázorňuje i některé překážky, které lidem brání zvolit si rostlinnou stravu. 

Dvě sestry s jihoafrickými kořeny hovořily o tom, jak důležitou roli hraje maso v jejich kultuře. Poté, co viděly, že je veganství zdraví prospěšné a jaké negativní dopady má chov hospodářských zvířat, se začaly zajímat o alternativní řešení. V závěrečném dílu uvařily pro své přátele a rodinu veganský biltong.

Pokud vyměníte maso za rostlinný jídelníček, přinese to pozitivní důsledky životnímu prostředí i vašemu zdraví, od snižování uhlíkové stopy až po zlepšení fyzické kondice. 

Zdroj: Plant Based News, překlad: Jana Kollarčíková, korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Po Veganuary přicházi Veggie Challenge, která je dostupná i v češtině
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
No Internet Connection