„Copak Ježíš nejedl ryby?“ Nový veganský dokument zkoumá vztah mezi náboženstvím a zvířaty

„Copak Ježíš nejedl ryby?“ Nový veganský dokument zkoumá vztah mezi náboženstvím a zvířaty

Christspiracy

„Christspiracy“ je nový dokument od Kipa Andersena a Kamerona Waterse, který se zaměřuje na vztah mezi zvířaty a světovými náboženstvími.

Soucit a morálka jsou podstatnými principy náboženských systémů po celém světě, nicméně přesto někteří duchovní vůdci přehlíží stálý fenomén vykořisťování zvířat. Celovečerní dokumentární film Christspiracy – nejnovější film ze série Cowspiracy, What the Health a Seaspiracy – si klade za cíl odhalit, proč tito vůdci na celém světě nereflektují vykořisťování a zabíjení stovek miliard zvířat ročně.

Film, který společně režírovali Kip Andersen (Cowspiracy a What the Health) a Kameron Waters, bude uveden v roce 2024. Film analyzuje problematiku vztahu náboženství a zvířat optikou filozofie, sociologie a psychologie. Ve finále se Christspiracy snaží odpovědět na otázku: „Existuje etický způsob, jak zabít zvíře?

CHRISTSPIRACY PRESS POSTER GRAIN 2 2

Andersen a Waters pět let cestovali po celém světě s významnými zastávkami v Římě, Jeruzalémě a Nazaretu, v Novém Dillí, Oxfordu, Gran Chaco v Paraguayi a Káthmándú v Nepálu a natáčeli rozhovory s teology, archeology, domorodými šamany, farmáři a dalšími osobnostmi. 

Trailer tvrdí, že tvůrci Christspiracy odhalují „2000 let starou lež“. Andersen s Watersem ale hlavně doufají, že dokument přiměje diváky ke kritickému zamyšlení nad jejich vírou. 

Chceme, aby se lidé po odchodu z kina na sebe podívali a zeptali se sami sebe: ‚S čím skutečně souzním?‘ Jak se chovají k ostatním? Vztahuje se výraz ‚Nečiň jiným‘ také na zvířata? Záměrem díla je klást další otázky a pokračovat v dialogu. Filmem to jen začíná; pojďme téma rozšířit dál,“ uvedl Andersen pro server VegNews. „A samozřejmě budeme rádi, když si z filmu odnesou velkou dávku soucitu se všemi bytostmi.

Autoři Christspiracy se rozešli s Netflixem

Film Christspiracy, který má být uveden v roce 2024, v době psaní tohoto článku vybral na Kickstarteru na pomoc s distribucí a zajištěním filmových práv 384 530 dolarů. 

Na rozdíl od většiny filmařů stáli Andersen a Waters před nezvyklým úkolem odkoupit promítací práva zpět od Netflixu

Jsme Netflixu za všechno opravdu moc vděční. Spolupracovali jsme s nimi na posledních třech filmech,“ vysvětluje Andersen. Navzdory úspěšnému pracovnímu vztahu mezi Andersenem a Netflixem u tohoto dokumentu prostě nenašli společnou řeč.

Je třeba říct, že to je film o velmi náročném tématu. Když jsme se začali podrobně zabývat příběhem Ježíše a Nazarejců, chtěli jsme se do něj ponořit a odhalit věci, které se 2000 let tutlaly.

Netflix na to měl dost vyhraněný názor a přál si jít jiným směrem než my. Chtěli vyjmout důležité části, které jsme považovali za nezbytné, abychom mohli příběh vyprávět tak, jak bylo potřeba. Bylo zřejmé, že ani jedna strana se nechystá přijmout kompromis, a tak jsme učinili velmi, velmi obtížné rozhodnutí vydat se vlastní cestou, tedy vydat Christspiracy sami a získat zpět svá filmová práva,“ vysvětluje Andersen. 

Kde se na Christspiracy podívat?

Poté, co za ani ne dva týdny vybrali více než 300 000 dolarů, filmaři odkoupili práva na film od Netflixu. Nakonec Andersen a Waters vybrali skoro 500 000 dolarů na odkup práv a dokončení filmu a v další crowdfundingové sbírce dalších přes 400 000 dolarů na nezávislou distrbuci.

Vytyčili si také další ambiciózní cíl: miliardu zhlédnutí. Aby dosáhli tohoto cíle, chystají se uvést Christspiracy do kin, na digitální streamovací služby a dokonce i na místa, kde se konají bohoslužby. Připravuje se také originální streamovací platforma, která má pomoci dostat film k co nejvíce divákům.

Vytváříme si vlastní platformu, abychom film mohli vydat,“ řekl Waters portálu VegNews. „Zveřejníme ho samozřejmě na všech možných platformách, ale také chceme mít vlastní platformu, kde to bude skutečně dostupné, a také vybudovat komunitu, aby se lidé mohli na této platformě motivovat k proaktivitě společně.

Další prostředky získané prostřednictvím Kickstarteru také pomohou s marketingem, překlady a distribučními balíčky. 

Tvorba Christspiracy

Andersen s Watersem sice pracovali na Christspiracy přes pět let, ale základy pro film vznikly už mnohem dříve. 

Ve skutečnosti se spolurežiséři setkali na besedě k Andersenovu filmu Cowspiracy. Waters si jako celoživotní křesťan začal klást otázky o zvířecí etice a o náboženství zvířat poté, co se zúčastnil Danielova půstu, což je částečný půst, při kterém se lidé zdržují mimo jiné živočišných produktů. 

Je to biblický půst, který praktikuje mnoho protestantů po vzoru proroka Daniela, o kterém jsem se učil jako malý,“ vysvětluje Waters. „Když jste dospělí a pijete alkohol, tak se vzdáte i toho, a jinak hlavně jíte jen prostá jídla, tedy jen rostlinné a málo průmyslově zpracované potraviny. A přitom se modlíte se a přibližujete se Bohu. Tak to totiž činil Daniel.

Poté Daniela zkoušel král, kterému prorokův půst připadal „směšný“, vysvětluje Waters.

Král zkoušel Daniela porovnat s ostatními poddanými a Daniel byl zdravější, silnější a moudřejší než všichni ostatní,“ říká Waters. Když půst absolvoval i sám Waters, také pocítil řadu tělesných i duševních pozitiv.

Cítil fyzicky zdravotní přínosy půstu a také se cítil více spojen se svou duchovní stránkou. To však přineslo i etické otázky.

Vnímal jsem lepší spojení se svou duchovní cestou, ale také etickou stránkou a říkal jsem si, že se nechci podílet na ubližování jiným bytostem. To nepůsobí moc kristovsky. Ale pak jsem si řekl: ,Tak počkat. Copak Ježíš nejedl ryby? A také prý jedl beránka na Velikonoce. Jak to tedy Ježíš dělal?'

Waters začal hledat odpovědi v náboženských textech a začal klást otázky náboženským odborníkům. A když dostal možnost zeptat se Kipa Andersena, chopil se příležitosti.

Sám Andersen byl zaskočen a podotkl, že „by to mohl být chybějící článek do mozaiky jeho dosavadních filmů“. 

Ačkoli to není náboženský film („Je to film o náboženství,“ upřesňuje Andersen), natáčení Christspiracy posílilo Watersovu spiritualitu. „Stále jsem následovníkem Krista. Ale mé chápání jeho soucitu se rozšířilo,“ říká. 

Veganství a náboženství

Vegetariánství a rostlinné stravování jsou již dlouho principy vybraných náboženství, snad nejvýrazněji džinismu, hinduismu a buddhismu. 

Dnešní aktivisté také pomocí náboženství obhajují veganský životní styl. V roce 2019 veganská aktivistka Genesis Butler vyzvala papeže, aby se na dobu Půstu stal veganem výměnou za charitativní dar ve výši 1 milionu dolarů podle jeho výběru. A jen před několika měsíci navštívil Vatikán spisovatel Jonathan Safran Foer a apeloval tu na lidstvo, aby snížilo spotřebu masa, a pomohlo tak v boji proti klimatické krizi. 

Pokud přijmeme faktickou realitu, že ničíme planetu a odsuzujeme budoucí generace, ale nedokážeme tomu uvěřit a podstatně změnit své chování, ukazuje to, že jsme jen jiným druhem popíračů," prohlási ve svém projevu Foer.

Pokud se jednotlivci zcela individuálně nerozhodnou žít jinak: méně jezdit autem a létat, jíst méně masa a vynaložit úsilí na to, abychom uvěřili jak v katastrofu, kterou způsobujeme, tak v naši schopnost ji odvrátit, nebudeme mít šanci dosáhnout svého cíle omezit ničení životního prostředí."

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
Na filmovém festivalu Slamdance měl premiéru Mobyho film o hudbě a veganství
No Internet Connection