Dlouho očekávaný film Svědectví o životech zvířat v českých chovech vstoupil do digitální distribuce

Dlouho očekávaný film Svědectví o životech zvířat v českých chovech vstoupil do digitální distribuce

Svědectví

Ve středu 2. 3. 2022 byl na platformách DAFilms, O2 TV, Aerovod, Starmax, SupremeXP a webových stránkách sledujsvedectvi.cz uveden celovečerní dokument Svědectví. Do kin film vstoupil v listopadu minulého roku a zaznamenal nečekaný úspěch. 

Když jsem film namlouval, tak jsem vůbec nečekal, že může vyprodat kinosály. Přišlo mi, že je moc surový a že se lidem nebude chtít dvě hodiny čelit tváří v tvář utrpení. Tvůrcům jsem navrhoval, aby tam vnesli nějaké světlo, naději. Později jsem ale pochopil, že v tom co zvířata zažívají, žádné světlo naděje v daný okamžik není.“ Uvedl Petr Vachler, jehož hlas filmem provází.

Ředitel distribuční společnosti Bontonfilm Martin Palán k uvedení filmu řekl: „Je zarážející, co jsme jako lidstvo schopni provádět zvířatům. Jedná se o velmi opomíjené a nepopulární téma, o to více však závažné. Z toho důvodu jsme se rozhodli vzít Svědectví do distribuce a dostat ho k českým divákům. Je naprosto nezbytné, aby tento dokument vidělo co nejvíce lidí.“

Zaměstnankyně krajské veterinární správy po zhlédnutí dokumentu uvedla: „Za mě se jedná o reprezentativní ukázku českých chovů. Čekala jsem, že to bude celé jen o týrání zvířat (slovy zákona pozn. autorů). Jsem sama překvapená z toho, jak je to zpracované. Bylo tam vidět vlastně úplně všechno a skutečně tak, jak to funguje. Byly tam vidět i ty pěkné a čisté chovy.“

Další z divaček k filmu uvedla: „Cítím obrovskou bezmoc a vůbec nevím jak je možné, že jsem to doteď nevěděla. Je to strašné a já se na tom nechci už dál podílet.

Tvůrci dokumentu Svědectví se rozhodli odkrýt nelítostné podmínky českých chovů. Film natáčeli tři roky a z velké části pomocí skrytých kamer ve více než 100 tuzemských chovech ve všech 14 krajích. Film sleduje krutý život zvířat od narození až po smrt a je doprovázen výpověďmi bývalých zaměstnanců zemědělských podniků. Vznikl tak zcela jedinečný a komplexní obraz strádání tzv. hospodářských zvířat v České republice, který se dosud nikomu nepodařilo natočit. Mj. jsme svědky brutálního zacházení, kdy zaměstnanci do zvířat mlátí tyčemi či kopou.

Film je nyní možné zhlédnout například ve videotéce O2 TV na chytrých televizích, nebo online na platformách DAFilms, Aerovod nebo webových stránkách sledujsvedectvi.cz.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární seriál Netflixu o jednovaječných dvojčatech inspiruje lidi, aby přestali jíst maso
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection