Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie

Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie

Skrze radikální vizi nový youtubový pořad Revoluční kuchařka (osvobození)! ukazuje, že není možné se bavit o jídle, aniž se bavíme o moci a těch, kterým moc upíráme - zvířatům, ženám, dětem a dalším utlačovaným skupinám.

vlcsnap 2023 11 14 12h13m06s256JPG

Show nebičuje za to, že stále nejsme veganem*kou. Pozornost se zaměřuje na to, jak moc antropocentrické vnímání jídla a performativní apel na individuální etickou spotřebu udržují status quo kapitalistické nadprodukce živočišných produktů. Mechanismy, jimiž jako společnost nakládáme se zvířaty jakožto s pouhými zdroji, v mnohém připomínají nástroje mocných, skrze které udržují utlačované v kultuře ticha.

Kromě rostlinných jídel tak zjistíte, jak uvařit i konec patriarchátu poháněného kapitalismem.

Revoluční kuchařka osvobození je projekt Institutu úzkosti, umělecké platformy pro interdisciplinární výzkum fenoménu úzkosti, který vzniká s kolektivem feminsitického magazínu Druhá : směna a Martinem Tománkem z kolektivu Sdruženy.

Tato radikální kuchařka nechce nic míň než osvobození pro všechny lidské i mimolidské tvory. Vychází každé listopadové úterý na Youtube kanálu Institutu úzkosti.

vlcsnap 2023JPG

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection