Video: Greta Thunberg dává do souvislosti chov zvířat s ekologickou krizí a pandemiemi

Environmentální aktivistka Greta Thunberg v novém videu poukazuje na souvislosti mezi chovem zvířat a ekologickou krizí. Video je součástí nové kampaně #ForNature.

Greta Thunberg je švédská ekologická aktivistka, která již od útlého věku apeluje na světové vůdce v otázkách ochrany klimatu. Za své mezinárodní úsilí v oblasti životního prostředí získala řadu ocenění a vyznamenání, mimo jiné se dostala na seznam 100 nejvlivnějších lidí časopisu Time a byla třikrát nominována na Nobelovu cenu míru. Thunberg je veganka a dokonce inspirovala své rodiče, aby také přešli na rostlinnou stravu.

Pandemie COVID-19

Ve videu Thunberg mluví o následcích pandemie onemocnění COVID-19, o milionech lidí na celém světě, kteří touto nemocí trpí a umírají na ni. Vědci uvádějí jako velmi pravděpodobné, že lidstvo bude čelit dalším takovým pandemiím. Abychom tomu zabránili, musíme se zaměřit na nejpravděpodobnější příčinu budoucí pandemie.

Až 75 % všech nových onemocnění lidí začíná u zvířat. Mezi tyto nemoci patří západonilská horečka, horečka Zika, ebola, nemoc šílených krav, ptačí chřipka, HIV/AIDS, prasečí chřipka, SARS a MERS.

Navzdory tomu stále zvyšujeme riziko vzniku další pandemie kácením lesů, ničením přírodních habitatů a rozšiřováním průmyslového zemědělství a živočišné výroby. To vše pomáhá vytvářet ideální podmínky pro přenos nemocí z volně žijících zvířat na hospodářská zvířata a následně na člověka.

Změna klimatu a biodiverzita

Thunberg se také zabývá potřebou snížit emise skleníkových plynů, abychom se vyhnuli nejhorším důsledkům změny klimatu.

I když největší pozornost médií přitahují průmyslové společnosti obchodující s fosilními palivy, téměř 15 % celosvětových emisí způsobených člověkem připadá na živočišnou výrobu. Pokud bychom všichni přešli na rostlinnou stravu, mohli bychom každoročně předejít vyprodukování až 8 miliard tun CO2.

Přibližně 83 % světové zemědělské půdy se využívá ke krmení hospodářských zvířat, přestože jejich konzumací lidé získávají pouze 18 % kalorií. Využíváme obrovské množství zemědělské plochy, abychom nakrmili zvířata, která později sníme, místo abychom pěstovali plodiny přímo pro lidi. Tento způsob získávání potravin není efektivní.

Zvířata

Lidé ročně zabijí přibližně 60 miliard suchozemských zvířat. Ryby zabíjíme v takovém množství, že je počítáme v tunách. Všechno toto zabíjení probíhá bez ohledu na individualitu zvířat a jejich schopnost cítit bolest, strach nebo smutek. Thunberg říká:

„Některá zvířata plánují budoucnost, navazují přátelství, která trvají desítky let. Hrají si, pomáhají si, projevují známky toho, čemu říkáme empatie.“

Co s tím můžeme udělat?

Ochranou přírody a zlepšováním našeho vztahu k planetě ochráníme i sami sebe. Thunberg ve videu přiznává, že nemáme všichni stejné možnosti, ale trvá na tom, že většina z nás může udělat alespoň něco.
To nejmenší, co můžeme udělat, je sdílet toto video se svými přáteli a rodinou. Pomůžeme tak šířit poselství důležité pro naši planetu i všechny její obyvatele. Velké změny dosáhneme také tím, že se začneme stravovat vegansky. Ukázky mnoha chutných jídel je možné najít v sekci recepty.

 

Zdroj: Mercy For Animals, redakčně upraveno, překlad: Petr Beneš, korektura: Denisa Hobbs, úvodní foto: Gripping Films

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Na londýnské zoo se objevil Banksyho obraz gorily osvobozující zvířata
Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství
Česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi   
No Internet Connection