Tvůrci seriálu Síla Soucitu: neděláme z veganů hrdiny, ukazujeme normální lidi

Tvůrci seriálu Síla Soucitu: neděláme z veganů hrdiny, ukazujeme normální lidi
Reklama

Je jedno chladné únorové ráno a štáb Síly Soucitu stojí na vlakovém nádraží v Brně. Zde netrpělivě čeká na rychlík do Prahy, aby mohl navštívit MMA fightera Pavla Salčáka, známého svojí účastí v organizaci Oktagon MMA. Jeden ze štábu by ten den pracoval ve fabrice a druhý točil běžnou zakázku.

Jan Fuksa a Jakub Maceja seděli rozespalí ve vlaku a ještě naposledy rozebírali, jakým směrem budou vést rozhovor s Pavlem Salčákem. Chtěli, aby výsledek byl co nejvíce přínosný a po natáčení bylo dost materiálu na vytvoření úderného příběhu, který ukáže Pavlův příběh v různých aspektech.

Salcak-.00_06_15_24.Still008.jpg

Koncept byl víceméně u každého dílu stejný. Cílem bylo ukázat příběhy několika běžných veganů*ek. Přiblížit jejich každodenní život a důvody, které je vedly k veganství. Ukázat tak, že rostlinně se může stravovat každý běžný člověk.

„Když se na to člověk podívá, tak by si měl říct, ‚hele to je celkem v pohodě, to bych zvládl taky,‘“ říká režisér Jan Fuksa, který v létě 2019 přišel se zárodkem nápadu, z něhož se později zrodila Síla Soucitu.

V seriálu se ukáže, že veganem*kou může být jak již zmíněný MMA sportovec v kvalitní kondici, nebo že tento životní styl může preferovat i lékařka, která se v lidské biologii vyzná mnohem více, než většina lidí. Ve dvou dílech uvidíme navíc dvě azylové farmy. Tyto díly příblíží jak samotná zvířata a tedy etický přesah veganství, tak i jejich majitelé*ky, kteří mají dost své vlastní práce. Nebyla by to také pořádná první série, kdybychom se nepodívali na zoubek dvěma brněnským kuchařkám, které dokazují, že veganská strava může být opravdu chutná.

Vendy_HH.01_12_35_15.Still013.jpg

„Myslím, že jsme tam nakombinovali všechno, každý si tam může najít to, s čím se nějakým způsobem identifikuje. To, co mu nabourá nějaké jeho utkvělé představy,“ vysvětluje Honza Fuksa.

„Mně se líbí, že narozdíl třeba od Game Changers, tam neděláme z veganů*ek žádné supermany, ale že ukazujeme normální lidi, kteří chodí do práce, mají dost svých starostí, ale na veganské stravě to prostě zvládají,“ komentuje Jakub Maceja, který se za Kolektiv pro zvířata stará o produkci.

20200411_132401-scaled.jpg

V některých epizodách seriálu jsou také okrajově zobrazeny záběry z českých velkochovů. Slouží jako doprovodná ilustrace k tomu, o čem někteří z vystupujících hovoří. Zároveň v seriálu není těchto záběrů tolik, aby ho běžný člověk zděšením raději vypnul.

Seriál vznikl v produkci Kolektivu pro zvířata a od 12. října ho budete moci vidět na všech sociálních sítích KPZ.

„Líbí se mi na tom to, že pokud chcete někomu ukázat sportovce*kyně na rostlinné stravě, tak mu hodíte link na díl s Pavlem Salčákem. Pokud budete chtít prezentovat lékaře*ky, bude to MUDr. Radana Dymáčková. A nebo pokud budete někomu chtít udělat příjemný večer s celovečerním filmem, tak si na YouTube pustíte všechny epizody za sebou,“ říká Jakub Maceja.

Po odvysílání prvních pěti epizod vyjde ještě speciální bonusová epizoda, která se bude zabývat naším vztahem ke zvířatům, a bude zakončením první série.

Podívejte se na trailer k seriálu:

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

No Internet Connection