The Guardian: Joaquin Phoenix vyzývá lidi, aby se stali vegany

The Guardian: Joaquin Phoenix vyzývá lidi, aby se stali vegany

Kandidát na Oscara a Bafta (filmová cena Britské Akademie) se připojil k protestu organizace Animal Equality v centru Londýna.

Joaquin Phoenix spolu s dalšími aktivisty spustil z ikonického mostu Tower Bridge přes 30 m2 velký banner, na kterém stálo “Velkochovy ničí naši planetu. Staňte se vegany”.

phoenix 1 jaquin 0202e

Protest se odehrál před nedělním předáním cen Bafta, kde byl Phoenix nominován na cenu pro nejlepšího hlavního herce za svou roli ve filmu Joker (a tuto cenu v ten samý den skutečně vyhrál - pozn. red.).

Jedná se zatím o poslední protestní kampaň zatvrzelého aktivisty za práva zvířat, který je veganem od tří let.

phoenix 2 jaquin 0202h

Joaquin k tomu řekl: “Myslím, že máme osobní zodpovědnost za to, abychom jednali tady a teď. Jedním ze způsobů, jak můžeme zmírnit změnu klimatu, je snížit naši spotřebu a jíst rostlinnou stravu. Mám pocit, že se o tom dostatečně nemluví. Proto chci povzbudit lidi, aby se o rostlinném stravování něco dozvěděli a aby se odhodlali ke změně.”

phoenix 3 jaquin 0202f

Když se stanete svědky těch hrůz, které se za zavřenými dveřmi a na jatkách skutečně dějí hospodářským zvířatům po celém světě, je nemožné, aby vás to neovlivnilo a abyste nedošli k závěru, že je třeba udělat něco radikálního, aby to skončilo. Takže jen přispívám svým dílem a snažím se zesílit hlas těchto aktivistů, kteří nějaké akce pořádají každý den a to nejmenší, co mohu udělat, je si vzít nějaký den volno, přijít sem a mluvit o tomto problému,” dodal.

phoenix 4 jaquin 0202d

Po protestu Phoenix reagoval na rostoucí kritiku, podle které by lidé jako herci, kteří pracují v přepychových průmyslech, neměli kázat o klimatických problémech, protože se sami pohybují v prostředí častých letů a vysokých uhlíkových stop. “Všichni jsme svým způsobem pokrytci. Všichni se snažíme dělat co je správné a všichni děláme chyby. (Filmový) průmysl spotřebovává spoustu energie a spoustu zdrojů. A veganství tyto problémy zmírňuje,” uvedl herec.

Phoenixovi se podařilo přesvědčit Asociaci zahraničních novinářů v Holywoodu, která pořádá Zlaté Glóby, aby minulý měsíc na své ceremonii poprvé představili plně veganské menu.

phoenix 5 jaquin 0202 matthew maran

Myslím, že je to část naší zodpovědnosti, protože mnoho z nás na předání cen létá a jezdí autem - rostlinné jídlo je to nejmenší, co můžeme udělat. Místo toho, abychom se navzájem osočovali a útočili na sebe bychom se měli snažit si navzájem pomáhat a vzdělávat se o tom, jak se můžeme změnit.”

Existuje spousta věcí, které můžu ve svém životě zlepšit, a právě to se snažím dělat.”

phoenix 6 jaquin 0202g

Kromě vyvěšení banneru se Phoenix účastnil i držení transparentů a rozdávání informačních letáků kolemjdoucím, což s úsměvem komentovala fotografka a aktivistka Jo-Anne McArthur na své facebookové zdi: “Bylo legrační pozorovat, jak si od Joaquina lidé nepřítomně berou leták o právech zvířat a až poté si všímají, kdo to vlastně byl. Nebo si toho někdy ani nevšimli. :)

phoenix 7 jaquin 0202b

Zdroje: The Guardian, Animal Equality, Jo-Anne McArthur, Překlad: Andrej Lizoň, Korektura: Tereza Vandrovcová, Foto: Jo-Anne McArthur / Animal Equality, Matthew Maran Photography

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství
Česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi   
Studie potvrdila, že i zpracované veganské potraviny jsou pro planetu lepší než živočišné
No Internet Connection