Studenti veteriny budou ve výuce používat náhradu opravdových zvířat

Studenti veteriny budou ve výuce používat náhradu opravdových zvířat

Studenti veteriny na Texaské univerzitě A&M mají nyní možnost trénovat chirurgické zákroky na umělých zvířecích tělech, namísto živých.

Katedra veterinárních disciplín z Texaské A&M jako první zakoupila od firmy SynDaver Labs 15 chirurgických modelů, aby je vyzkoušela ve školním roce 2017/2018. Modely svou funkcí plnohodnotně nahradí dýchající a krvácející živá zvířata. Společnost SynDaver Labs vyrábí syntetické modely lidských a zvířecích těl z vody, vlákniny a soli. Umělá lidská těla od této firmy už byla představena v pořadech jako Bořiči mýtů, Chirurgové, Kriminálka Las Vegas a Crossbones. Budoucí veterináři nyní budou moci využívat v průběhu svého studia modely psů.

Tento víkend se více než 360 profesionálních veterinářů z celého světa sešlo ve městě College Station kvůli inauguračnímu Veterinářskému inovačnímu summitu pořádanému Katedrou veterinárních disciplín a biomedicíny Texaské univerzity A&M a Severoamerickou veterinářskou společností. Během summitu měli účastnící možnost se dozvědět více o inovativních metodách výuky, které zahrnují i umělé modely psů.

Christopher Sakezles, výkonný ředitel firmy SynDaver, prohlásil, že umělé modely zvířat budou dostupné v lednu. Další univerzity pravděpodobně začnou s nákupem psích modelů v blízké budoucnosti.

Je to velká pocta", uvedl Sakezles. „Když si modely pořídí jedna z 10 nejlepších univerzit jako je TAMU, pomůže to vzbudit zájem i na jiných školách. Potom to budou brát ostatní školy vážněji, tedy ne že by to nebraly vážně už teď. Když ale vidíte, jak si modely pořizuje jedna z předních škol a zahrnuje je do studijního plánu, lidé zbystří.

Dle Karen Cornellové, děkanky pro odborné programy univerzity A&M, chirurgické zákroky na umělých modelech psů poskytnou studentům veteriny příležitost vyzkoušet své schopnosti ve třídě předtím, než budou operovat živá zvířata.

Budou mít možnost procvičit si dané zákroky a zdokonalit se předtím, než je budou muset provádět na zvířecích mazlíčcích zákazníků", řekla Cornellová. „Majitelé mazlíčků by se měli cítit mnohem klidněji, když jejich veterinář bude mít více zkušeností s větším počtem typů chirurgických zákroků."

Sakezles uvedl, že záminka k vytvoření umělých těl psů vychází z požadavku Univerzity Florida (UF), kde už studenti používají umělé modely lidí, které pro ně firma SynDaver vytvořila. Při projektování umělého modelu psa Sakezles spolupracoval s Davidem Danielsonem z UF. Sakezles se také zmínil, že během první operace na umělém modelu psa udělal Danielson chybu a způsobil tak hluboké krvácení ve vnitřních orgánech. Operace na umělém modelu byla tak reálná, že se začal Danielson třást.

Technici mu říkali: "Dr. D prostě to vypněte a začněte úplně odznova." On na to: "Ne. Já to dokončím", řekl Sakezles. "Bylo to opravdu zajímavé, pozorovat ho při práci, stejně tak potom studenty. Jsem opravdu hrdý, že jim můžu poskytnout takovou zkušenost, protože vím, že to z nich na druhou stranu udělá zachránce životů.“

Kristin Chaneyová, klinická asistentka z Texaské univerzity A&M, uvedla, že spolupráce na metodách výuky, jako jsou umělé modely psů vytvořené společností SynDaver, je cenným nástrojem pro budoucnost veterinářské medicíny.

Začíná to myšlenkou, která vyplývá z nutnosti", uvedla Chaneyová. „Zaprvé musíte dělat simulace a trénovat. Chceme, aby se naši studenti zabývali praktickými znalostmi o zákrocích, které už můžou být skutečně podstoupeny v našich třídách.“

Děkanka Cornellová uvedla, že si díky informacím uvedených na víkendovém summitu uvědomila, jak velkou cítí Texaská univerzita A&M zodpovědnost, aby uspokojila potřeby majitelů mazlíčků.

Ze statistik vyplývá, že 70 % majitelů zvířecích mazlíčků se považuje za jejich rodiče“, uvedla Cornellová. „To ukazuje, jak jsou svým mazlíčkům oddaní, a my zodpovídáme za přípravu našich studentů tak, aby co nejlépe uspokojili jejich potřeby.“

Zdroj: The Batt, Překlad: Lukáš Náplava, Korektura: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Moje stravování změnil pan Spock
Britská továrna na veganské potraviny slibuje vznik 300 nových pracovních míst
Do roku 2030 je očekáván kolaps masného a mléčného průmyslu
No Internet Connection