Studenti veteriny budou ve výuce používat náhradu opravdových zvířat

Studenti veteriny budou ve výuce používat náhradu opravdových zvířat

Studenti veteriny na Texaské univerzitě A&M mají nyní možnost trénovat chirurgické zákroky na umělých zvířecích tělech, namísto živých.

Katedra veterinárních disciplín z Texaské A&M jako první zakoupila od firmy SynDaver Labs 15 chirurgických modelů, aby je vyzkoušela ve školním roce 2017/2018. Modely svou funkcí plnohodnotně nahradí dýchající a krvácející živá zvířata. Společnost SynDaver Labs vyrábí syntetické modely lidských a zvířecích těl z vody, vlákniny a soli. Umělá lidská těla od této firmy už byla představena v pořadech jako Bořiči mýtů, Chirurgové, Kriminálka Las Vegas a Crossbones. Budoucí veterináři nyní budou moci využívat v průběhu svého studia modely psů.

Tento víkend se více než 360 profesionálních veterinářů z celého světa sešlo ve městě College Station kvůli inauguračnímu Veterinářskému inovačnímu summitu pořádanému Katedrou veterinárních disciplín a biomedicíny Texaské univerzity A&M a Severoamerickou veterinářskou společností. Během summitu měli účastnící možnost se dozvědět více o inovativních metodách výuky, které zahrnují i umělé modely psů.

Christopher Sakezles, výkonný ředitel firmy SynDaver, prohlásil, že umělé modely zvířat budou dostupné v lednu. Další univerzity pravděpodobně začnou s nákupem psích modelů v blízké budoucnosti.

Je to velká pocta", uvedl Sakezles. „Když si modely pořídí jedna z 10 nejlepších univerzit jako je TAMU, pomůže to vzbudit zájem i na jiných školách. Potom to budou brát ostatní školy vážněji, tedy ne že by to nebraly vážně už teď. Když ale vidíte, jak si modely pořizuje jedna z předních škol a zahrnuje je do studijního plánu, lidé zbystří.

Dle Karen Cornellové, děkanky pro odborné programy univerzity A&M, chirurgické zákroky na umělých modelech psů poskytnou studentům veteriny příležitost vyzkoušet své schopnosti ve třídě předtím, než budou operovat živá zvířata.

Budou mít možnost procvičit si dané zákroky a zdokonalit se předtím, než je budou muset provádět na zvířecích mazlíčcích zákazníků", řekla Cornellová. „Majitelé mazlíčků by se měli cítit mnohem klidněji, když jejich veterinář bude mít více zkušeností s větším počtem typů chirurgických zákroků."

Sakezles uvedl, že záminka k vytvoření umělých těl psů vychází z požadavku Univerzity Florida (UF), kde už studenti používají umělé modely lidí, které pro ně firma SynDaver vytvořila. Při projektování umělého modelu psa Sakezles spolupracoval s Davidem Danielsonem z UF. Sakezles se také zmínil, že během první operace na umělém modelu psa udělal Danielson chybu a způsobil tak hluboké krvácení ve vnitřních orgánech. Operace na umělém modelu byla tak reálná, že se začal Danielson třást.

Technici mu říkali: "Dr. D prostě to vypněte a začněte úplně odznova." On na to: "Ne. Já to dokončím", řekl Sakezles. "Bylo to opravdu zajímavé, pozorovat ho při práci, stejně tak potom studenty. Jsem opravdu hrdý, že jim můžu poskytnout takovou zkušenost, protože vím, že to z nich na druhou stranu udělá zachránce životů.“

Kristin Chaneyová, klinická asistentka z Texaské univerzity A&M, uvedla, že spolupráce na metodách výuky, jako jsou umělé modely psů vytvořené společností SynDaver, je cenným nástrojem pro budoucnost veterinářské medicíny.

Začíná to myšlenkou, která vyplývá z nutnosti", uvedla Chaneyová. „Zaprvé musíte dělat simulace a trénovat. Chceme, aby se naši studenti zabývali praktickými znalostmi o zákrocích, které už můžou být skutečně podstoupeny v našich třídách.“

Děkanka Cornellová uvedla, že si díky informacím uvedených na víkendovém summitu uvědomila, jak velkou cítí Texaská univerzita A&M zodpovědnost, aby uspokojila potřeby majitelů mazlíčků.

Ze statistik vyplývá, že 70 % majitelů zvířecích mazlíčků se považuje za jejich rodiče“, uvedla Cornellová. „To ukazuje, jak jsou svým mazlíčkům oddaní, a my zodpovídáme za přípravu našich studentů tak, aby co nejlépe uspokojili jejich potřeby.“

Zdroj: The Batt, Překlad: Lukáš Náplava, Korektura: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ministerstvo zemědelství ČR připravuje diskriminaci označování rostlinných potravin
Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Společnost Planted Foods vyrábí veganské kuřecí maso za prosklenými zdmi
No Internet Connection