Seznamte se veganskými trenéry, kteří spojují lidi díky fitness

Seznamte se veganskými trenéry, kteří spojují lidi díky fitness

[Evening Standard] Každou neděli organizuje skupina veganských trenérů Spartanfam tréninky zdarma pro místní komunitu v Ladbroke Grove (část Londýna - pozn. red.).

Začátkem roku 2016 Dwayne Cooper a jeho kamarád Chaka Clarke (Chakabars) začali propagovat tréninky zdarma pro místní mládež, která nechodila do školy ani do zaměstnání.

Spartanfam, jehož trenéři jsou specialisté na kalistheniku (způsob cvičení založeného na gymnastice a absolutní kontrole nad svým tělem), se zaměřuje na charakter komunitního tréninku. Cvičení s tělesnou vahou probíhá převážně venku, tým se drží filozofie „kdykoliv, kdekoliv, cokoliv“. Komunitní skupina se těší velkému počtu příznivců a samotného Chakabarse na Instagramu sleduje 513 tisíc uživatelů, kteří podporují životní styl založený na rostlinné stravě.


Foto: Dwayne Cooper

Tréninky se staly místem, kde lidé mohou sdílet informace o holistickém žití a najít solidaritu u podobně smýšlejících lidí.


Foto: Sobotní skupina

Dwayne o této myšlence říká: „V průběhu příjemně stráveného času jsme se pro ně stali vzory, kteří je kromě tréninku učí zdravému životnímu stylu, stravování a seberespektu“.

Ostatní osobní trenéři začínají chodit na naše tréninky, aby se naučili více o rostlinné stravě, a o tom, jak tato strava může pomoci zachovat dobrou svalovou hmotu a sílu.


Foto: Osobní trenér Shea Jozana

Osobní trenér Shea Jozana se rozhodl přejít na rostlinnou stravu po účasti na sobotním tréninku. Poté, co zjistil, že to mělo velký prospěch na jeho zdraví, začal propagovat veganský životní styl.

Zde sdílí své nejlepší tipy jak zkombinovat veganskou stravu a pravidelné cvičení:

1. Základní potraviny jsou zdrojem proteinů.

Patří mezi ně například quinoa, fazole a luštěniny. Hodně druhů zeleniny obsahuje také aminokyseliny, které jsou stavebními prvky proteinu.

2. Různorodost

Jezte různé druhy zeleniny, ovoce, ořechů a semínek, abyste měli všechny živiny, které potřebujete.

3. Potravinové doplňky

Pokud je váš jídelníček pestrý a bohatý na nezprocesované potraviny, není vyloženě třeba nic doplňovat, s výjimkou vitamínu B12.  Doplněk v podobě oleje z mořských řas s omega 3 mastnými kyselinami může pomoci zachovat protizánětlivé prostředí v těle. Ti, kteří chtějí, aby jim vyrostly svaly, mohou zvážit prášek/doplněk s rostlinným proteinem, aby zvýšili svůj příjem bílkovin, ale není to povinné.

4. Zdravé tuky

Zdravé tuky jsou ve stravě velmi důležité. Jsou také velmi kalorické a mohou zvýšit váš příjem kalorií, pokud se snažíte mít jejich přebytek pro zachování velikosti nebo růstu - dobrými zdroji jsou avokado, přírodní oleje, oříšky/oříšková másla a semínka.


Foto: Dwaynovo typické jídlo po tréninku: falafel, okurka, rajčata, hummus, quinoa, lilek, granátové jablko, tabbouleh a peperoncini

5. Sacharidy s nízkým glykemickým indexem

Pro zachování stálé energie a minimální zásobu tuků jezte sacharidy, které mají nízký glykemický index.

Česko nezůstává pozadu

Pozn. red: V České republice pořádá podobné otevřené tréninky Vegan sport club (webové stránky, facebooková stránka). Za poslední rok jich proběhlo více než 30, týkaly se nejrůznějších disciplín - od crossfitu přes skateboarding po běh a konaly se nejenom v Praze (ale např. i Brně Děčíně nebo Příbrami). Pravidelně každý týden s Vegan sport clubem můžete v Praze chodit trénovat bojové sporty a zahrát si florbal, v Děčíně si zaplavat a zaposilovat.


Foto: Vegan sport club camp 2017

Zdroj: Evening Standard, Překlad: Edita Šiborová, Korektura: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Kafka jezdí v pražském metru! Už jste ho potkali?
Chcete jíst více rostlinně? Zapojte se do výzvy Veggie Challenge!
No Internet Connection