Autorkou této publikace je Karolína Rathousová, kterou můžete znát coby populární blogerku Dewii. Jejím hlavním cílem je pomoci (nejen) veganům při každodenních nesnázích, které je mohou potkat při nákupech v supermarketu, výběru kosmetiky, hledání veganské restaurace či při sestavování stravy.
Knížečka je díky svým rozměrům velmi praktická, neboť se pohodlně vejde do kabelky či tašky a člověk tak může mít všechny potřebné informace stále při sobě.
Nejprve definuje samotné veganství, stručně představuje tři základní důvody, proč se veganem stát (zvířata, zdraví, ekologie), a pak už se věnuje praktickým otázkám každodenního veganského života.
V kapitole o výživě se čtenáři dozví podrobné informace o všech možných živinách a kde je získat, což je pro člověka, který byl vychováván v karnistické společnosti, velmi zásadní. Zatímco většina lidí ví, že bílkoviny získáme z masa a vápník z mléka, málokdo už tuší, že plnohodnotné zdroje těchto i dalších živin lze stejně dobře získat i z neživočišných zdrojů (např. luštěnin či semínek). Čtenář tak neudělá začátečnickou chybu, kdy po odstranění živočišných produktů zůstane na talíři pouze příloha.
Kromě nutričně bohatých alternativ se v knize dozvíme i o chuťových náhražkách jednotlivých produktů a zjistíme, že prakticky každé jídlo, které známe, lze připravit ve veganské variantě. Čtenáři, kteří vaření příliš neholdují, zase ocení podrobný seznam veganských, vegetariánských i veg-friendly restaurací. Milovníky sladkého určitě potěší velmi podrobný seznam nejrůznějších sladkostí, které seženou i v běžných obchodech. Praktický je seznam tzv. "éček", za kterými se mohou skrývat živočišné produkty (ty, které jsou živočišné vždy, jsou v seznamu opatřené písmenem Ž). A jelikož veganské spotřebitelství talířem nekončí, prostor je věnován i netestované vegan kosmetice a čistitím prostředkům.
Kniha však pamatuje i na to, že na veganství není tím nejtěžším nacházení alternativ, ale neustálý nátlak nejbližšího okolí, které se zejména začínající vegany snaží přesvědčit, že dělají hroznou chybu např. proto, že nebudou mít dostatek bílkovin nebo proto, že jsme to tak dělali vždy, stejně jako predátoři v divoké přírodě. Proto velmi oceňuji zařazení deseti nejčastějších argumentů proti veganství a dobře zpracovaných odpovědí na ně.
Začínajícím veganům a budoucím aktivistům přijde vhod i seznam veganských událostí, na kterých se člověk může jednak setkat s podobně smýšlejícími, ale také se může sám coby aktivista zapojit a pomoci šířit osvětu o soucitném životním stylu. Pro lepší informovanost v knize najdete také seznam zdrojů obsahující jak dokumentární filmy či přednášky, tak knihy a webové stránky.
Aby byla recenze úplná, dovolím si upozornit i na pár drobných chyb či nedostatků. V sekci výživa je u vitamínu D uvedeno, že jej obsahují houby, nicméně bylo by dobré připsat, že se to týká těch, které byly vystaveny slunečnímu záření (koupíte-li si žampoiny ze sklepa, moc "déčka" tam nenajdete, nevystavíte-li je před konzumací alespoň na půl hodiny přímému slunečnímu záření). V kapitole o cestování je uvedeno, že veganský pas máme v našem e-shopu, který byl už bohužel zrušen. Máte-li o něj zájem, objednejte si jej přímo od britské Vegan Society. U seznamu dokumentů, filmů a přednášek mám výhradu k zařazení filmu o brethariánství, který spadá spíše do sféry esoteriky než veganství a může podle mého názoru vyvolávat dojem, že je naším konečným cílem absolutní asketismus.
V každém případě se jedná o publikaci, kterou rozhodně doporučuji všem, kteří mají zájem omezit svou spotřebu živočišných produktů a objevit nové alternativy, všem začínajícím veganům, ale i dlouholetým "býložravcům", kterým přijde vhod mít praktické informace v papírové podobě. Kromě toho, že obsahuje užitečné informace a přehledné seznamy, má navíc velmi atraktivní design z dílny umělkyně Lany Syntäri, která je mimojiné i autorkou plakátu Veggie Parade 2015.
Kniha byla vydána vlastním nákladem a můžete si ji objednat na facebookové stránce Veganův průvodce (cena činí 250,- kč). Milovníky zvířat jistě potěší, že koupí této knihy přispějí na projekt Farma naděje.
Autor: Tereza Vandrovcová