Prodej kaprů – předpisy jsou porušovány, úřady jsou laxní

Prodej kaprů – předpisy jsou porušovány, úřady jsou laxní

Tento týden se začnou na českých ulicích opět prodávat kapři. Předvánoční zabíjení kaprů dlouhodobě kritizují ochránci zvířat, kteří je považují za absurdní způsob oslavy Vánoc a upozorňují na utrpení, které si kapři před svou smrtí musí prožít. V minulém roce navíc aktivisté v Praze provedli monitoring prodejních stánků, který ukázal na časté porušování předpisů na ochranu zvířat a laxní přístup úřadů k jejich postihu.

„Náš monitoring ukázal, že předpisy na ochranu zvířat jsou porušovány zhruba ve třetině případů. Časté je strkání prstů pod skřele do žáber, bezdůvodné odkládání kaprů na vzduchu, nedostatečné omráčení před vykrvením či kuchání bez předchozího vykrvení,“ řekl Marek Voršilka z občanského sdružení Otevři oči. „Zhruba polovina prodejců navíc neplní oznamovací povinnost vůči veterinární správě, která pak tyto prodejce nejspíš vůbec nekontroluje.“

Foto: o. s. Otevři oči, prosinec 2012

„Veterinární správě jsme předali videozáznamy dokazující porušování zákona na ochranu zvířat, bohužel její přístup byl místy až směšný. Například když kocourkovsky odmítla postihnout předpisy porušujícího prodejce jen proto, že si nevybíral poštu. Tento postup samozřejmě nemá oporu v zákoně,“ dodal Voršilka.

Jen špička ledovce

Aktivisté však upozorňují, že zmíněné případy porušování zákona jsou jen špičkou ledovce, pokud jde o utrpení tzv. vánočních kaprů. „Kapři trpí tím, že se s nimi při výlovu, přepravě a manipulaci hází jako s uhlím, snad v každé kádi lze nalézt viditelně poraněné kapry. Jsou též vyčerpaní a hladoví, protože nejedli od výlovu a nemohou přirozeně upadnout do zimního spánku. Zabíjení podomácku, které je stále velmi časté, navíc není kontrolováno vůbec,“ řekl Voršilka.

Ochránci zvířat též volají po zákazu prodeje živých kaprů v igelitových taškách, který již několik let platí v Polsku. „Kapr se v igelitové tašce dusí, každá vteřina bez vody je pro něj bojem o každý nádech. Zákon přitom již nyní zakazuje vyvolávání nepřiměřeného působení stresových vlivů, v praxi se to však nepostihuje. Mělo by to být zakázáno explicitně jako v Polsku,“ dodal Voršilka.

Absurdní tradice

Celou tradici předvánočních jatek považují aktivisté za absurdní. „Slavit svátky míru a lásky pouličním masakrem kaprů, jejichž schopnost pociťovat bolest a strach je již bezpečně prokázána, je absurdní. Je to tradice stará sotva sto let a se skutečnou tradicí Vánoc nemá vůbec nic společného,“ řekl Voršilka.

Foto: ochutnávky zdarma od o. s. Otevři oči, listopad 2013

Aktivisté proto v rámci kampaně Vánoce bez násilí chystají sérii protestních akcí. Ve čtvrtek v Praze uspořádají „krvavý koncert“, v rámci něhož budou za doprovodu hudebních nástrojů zpívat pozměněné vánoční koledy, jejichž texty expresivně popisují dění na českých předvánočních ulicích. V pátek v Praze nabídnou na ulici ochutnávky alternativních vánočních pokrmů bez živočišných produktů, v Brně se opět uskuteční fiktivní „prodej vánočních psů“. Více informací o jednotlivých akcích je k dispozici v kalendáři akcí zde na Soucitne.cz nebo na webu www.vanocebeznasili.cz.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection