Proč je důležité se setkávat

Proč je důležité se setkávat

Autor: Alexandr Darius Radecký

Veganská setkávání jsou základní a nejdůležitější formou aktivismu, protože poskytují vzájemnou podporu a umožňují lidem se snadněji stát vegany a také jimi zůstat.

Nejobtížnější na veganství není, kde hledat bílkoviny či který rostlinný sýr je nejlepší, ale nutnost čelit neustálému tlaku okolí, který je patrný zejména v prvních měsících poté, co se rozhodnete přejít na veganský způsob života.

Markantní je to hlavně v situaci, kdy žádné vegany neznáte. To jste najednou jako v obležení. Jakmile se lidé dozvědí, že jste vegani, často na vás začnou, pro vás většinou nepochopitelně, útočit. Najednou kolem sebe slyšíte, že "rostliny také cítí", že pravěcí lidé "také jedli maso", že umřete na nedostatek bílkovin a kdy s tou módou už konečně skončíte (nejčastější argumenty a naše návrhy odpovědí najdete v tomto článku). Zvláště bolavé to je, pokud se vám takového nepochopení dostane ze strany rodiny a přátel. Přitom sociální tlak a pocit izolace je to, co nejčastěji způsobí, že se vegetariáni či vegani vrátí k u nás převládajícímu způsobu života.

A právě zde je nezastupitelné místo veganské komunity, ať již té působící naživo, tak ve virtuálním prostoru. Nejde jen o to, poskytnout radu či recept, ale zejména nabídnout sociální prostředí, kam mohou nejen vegané zavítat, promluvit si s ostatními podobně smýšlejícími, uvolnit se, nemuset si hlídat, jestli to, co vám nabízejí, je či není vegan, nemuset se bát, že na vás začne někdo útočit, jestli si jako myslíte, že jste lepší než ostatní, když nezabíjíte zvířata a tak podobně.

Může se přitom jednat o velké akce typu veganských veletrhů, ale zejména o malé komunitní události. Těmi nejčastějšími typy událostí jsou:

  • Pravidelné veganské večeře (viz web vecere.veganka.cz)
  • Pravidelné veganské pikniky
  • Společné sportovní tréningy
  • Ad-hoc pořádaná setkání v čajovnách, restauracích či v jiných prostorách
  • Společné oslavy narozenin či jiných událostí
  • Výlety
  • Apod.

Pokud se chcete do podobných akcí zapojit, najděte si na Facebooku místní veganskou skupinu a zapojte se do ní. Jejich seznam naleznete například na stránce České veganské společnosti v článku Setkávání.

V takové skupině již buď někdo události vypisuje a pokud ne, nebojte se událost sami založit. Vyberte si například místní čajovnu, nejlépe takovou mající v nabídce nějaké veganské dobroty, a vypište tak týden dopředu událost pro členy skupiny. Podle míry zájmu pak den či dva předem proveďte v čajovně rezervaci.

Seznam podniků s vegan nabídkou najdete na této mapě:

Pokud žádná místní skupina neexistuje, založte ji a zpropagujte ve veganských skupinách, těmi nejvíce navštěvovanými na Facebooku jsou:

Nazapomeňte ani na vegetariány:

Nebojte se, pokud je zpočátku zájem malý. Většinou to chvíli trvá, než se vytvoří pevné jádro lidí, kteří pak v místě chodí téměř na všechny akce. A taková skupina je pak i dobrým základem pro místní veganský aktivismus za práva zvířat, ať již distribuce letáků, pořádání přednášek, ochutnávek, demonstrací apod. Nicméně už samotné komunitní veganské akce jsou formou aktivismu a přitom lze říci, že tou nejdůležitější, protože umožňují lidem najít potřebnou podporu pro to, aby zůstali vegany či se jimi stali.

Budete-li mít zájem o propagaci své veganské akce v soucitném kalendáři, stačí vyplnit tento formulář.

A nakonec fotogalerie z několika pražských komunitních akci (po kliknutí na fotku se dostanete do příslušného facebookového alba):

Pravidelné veganské večeře pořádané organizací Otevři Oči (každou první neděli v měsíci):

Pražská vánoční vegepárty v Klubu propojení:

Červencový velký vegan piknik:

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Pět důvodů, proč jsme přejmenovali Otevři oči na Očima zvířat
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kam zajít na veganskou svatomartinskou husu?
No Internet Connection