Přesuňte financování z živočišného zemědělství, požaduje Vědecká rada EU

Přesuňte financování z živočišného zemědělství, požaduje Vědecká rada EU

Plant Based News - DALLE-3

Dle předních evropských vědeckých konzultantů by se měly finanční prostředky přesunout ze živočišného zemědělství k „produktům a činnostem s nižšími emisemi“.

Evropský vědecký poradní panel pro změnu klimatu to uvedl v nové zprávě nazvané „Směrem ke klimatické neutralitě EU“.

Konkrétně rada doporučuje „lépe koordinovat společnou zemědělskou politiku EU s ambicemi EU v oblasti klimatu“.

Společná zemědělská politika (SZP) je klíčovou součástí Evropské unie (EU) od roku 1962. SZP v současnosti představuje přibližně třetinu rozpočtu EU. Většina jde na dotace pro farmáře.

Lucia Hortelano, seniorní strategická manažerka pro EU z  ProVeg International se pro Plant Based News (PBN) vyjádřila takto: „Souhlasíme se zprávou, dotace pro intenzivní živočišnou výrobu by měly být směřovány k produkci potravin rostlinného původu, které jsou pro klima příznivější. Proaktivní změna vytvoří cestu k něčemu, co budoucí generace hluboce ocení.“

Chov zvířat brzdí pokrok EU

diego san tlJ 5jVHMF4 unsplash

Foto: Diego San (Unsplash)

Zpráva Evropského vědeckého poradního panelu si nestanovuje žádné nové cíle. Místo toho opravuje některé nedodělky z předchozích dokumentů.

Jedním z bílých míst je maso a mléčné výrobky. Živočišná výroba je zodpovědná za přibližně 16,5 procenta globálních emisí skleníkových plynů. I přesto politici po léta ignorovali možné řešení skrze změnu potravinového systému. Na COP28 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zmínila benefity snižování spotřeby masa v bohatých zemích, ale nedostala se už k výzvě k přechodu na rostlinný potravinový systém.

Volání po rostlinném potravinovém systému je stále silnější. V nedávném dopise 250 vědců a expertů naléhalo na ministra zemědělství USA, aby se „zabýval výrobou i spotřebou potravin živočišného původu“. Rostoucí počet koncilů a vlád po celém světě přijímá Plant-Based Treaty.

Přední evropští klimatologové teď uznali, že živočišná výroba brzdí pokrok v oblasti změny klimatu.

Upřednostněním financování aktivit šetrných ke klimatu můžeme přispět ke zdravější planetě, čistějším vodním tokům a lepším životním podmínkám bezpočtu zvířat. EU je v roli, ve které může jít zbytku světa velkým příkladem tím, že nasměruje své finance do výzkumu a vývoje, produkce a vývozu rostlinných potravin,“ dodala Hortelano.

Dotace na rostlinnou transformaci

rasa kasparaviciene kmaHZV6MNQI unsplash

Foto: Rasa Kasparaviciene (Unsplash)

Zpráva zmiňuje nedostatek finančních pobídek pro zemědělce k přechodu na rostlinné potraviny jako klíčový problém, který je třeba řešit.

Autoři zprávy upozorňují na potřebu „posílit opatření na podporu zdravější, rostlinnější stravy“ a „vytvořit strategii pro spravedlivý přechod na potravinový systém v souladu s klimatickou neutralitou“.

To znamená aktualizovat SZP tak, aby podporovala zemědělce v upuštění od vysoce emisního chovu zvířat. Jinde ve zprávě jsou vědci ještě přímější. EU potřebuje „konkrétní opatření pro zajištění udržitelného potravinového systému, snížení plýtvání potravinami a podporu zdravé, rostlinné stravy,“ píší.

Navzdory silným závěrům zprávy zůstávají někteří aktivisté a politici přesvědčení, že to v praxi k ničemu nepovede. Anna Spurek, COO z Green REV Institute, řeklaPBN, že Evropská komise „utrácí veřejné peníze na reklamní kampaně na maso a mléčné výrobky a odkládá návrh o udržitelném potravinovém systému“.

Byly zahájeny přípravy Společné zemědělské politiky po roce 2027. Ale neděláme si iluze. Bohužel klimatická krize a planeta nepočkají – je čas SZP veganizovat,“ dodala dále Spurek.

Zdroj: Plant Based News, překlad: Zuzana Jamaris, korektura: Karolína Kučerová 

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Studie potvrdila, že i zpracované veganské potraviny jsou pro planetu lepší než živočišné
Veganská strava podle studie výrazně snižuje škody na životním prostředí
COP28: iniciativa OSN proti změně klimatu konečně s téměř bezmasým jídelníčkem
No Internet Connection