Před 20 lety se Líza Simpsonová zřekla masa a změnila obraz vegetariánů v TV

Před 20 lety se Líza Simpsonová zřekla masa a změnila obraz vegetariánů v TV

Autor: Alan Siegel

Překlad: Marie Šebestová a Silvestr Vandrovec Špaček

Když Paul a Linda McCartney souhlasili, že vystoupí v Simpsonových, výkonný producent seriálu David Mirkin se rozhodl koupit těmto dvěma hrdým vegetariánům nějaký dárek.

Před odletem do Anglie na natáčení skečů se slavným párem se Mirkin, který kvůli lásce ke zvířatům a zájmu o zdraví a životní prostředí sám právě přestal konzumovat maso, zastavil v New Yorku ve zdravé výživě a koupil jim balíček svého oblíbeného falešného krocana.

Bylo to v polovině 90. let, kdy tyto produkty ještě nebyly rozšířené tak jako dnes. Mirkin si říkal, že McCartneyovi rádi ochutnají něco, co v Británii neseženou. Ubytoval se v londýnském hotelu a vyrazil za Paulem a Lindou do Sussexu.

Myslel jsem si, že to budou ochutnávat dost opatrně,“ říká Mirkin, „nebezpečně zapřisáhlý“ fanoušek Beatles, „ale když jsem se otočil, oni to hltali rovnou z krabice a cpali si to navzájem do pusy, jak jim to chutnalo.“ Za normálních okolností by se v téhle situaci tetelil radostí, ale to by se nesměl obávat, že se alternativa krocana po cestě zkazila. Vzpomíná, že mu v tu chvíli prolétlo hlavou: „Možná jsem právě zabil Paula a Lindu McCartneyovy“.

Naštěstí přežili. A po nahrání hlasových sekvenci provedl Paul ohromeného Mirkina po svém domácím studiu a povídal si s ním o vegetariánství, které se tématem této epizody Simpsonových nestalo náhodou. Linda o práci pro seriál řekla týdeníku Entertainment Weekly, že díky tomu dostali příliežitost „šířit myšlenku vegetariánství mezi širší publikum.“

Vegetariáni se v popkultuře objevovali i dřív, ale jen málokdy byli vykresleni jinak než jako jednorozměrní hipíci. Epizoda Líza vegetariánkou, vysílaná 15. října 1995, byla něco jiného: příběh přeměny, vyprávěný z pohledu člověka, který se stává vegetariánem. Líza, morální centrum Simpsonových, tuto epizodu stráví zápasem s otázkou, co to znamená jíst maso.

Její bolestivá cesta odráží příběh mnoha lidí ve skutečném životě. Rozhodnutí vzdát se masa obvykle není úplně snadné. „Je to jako brát psovi misku, až na vás vrčí,“ říká Mirkin. „Přesně tak to vypadá. Když mluvíte s lidmi o nejezení masa, tak by začali vydávat tenhle zvuk, kdyby mohli.“ Díl Líza vegetariánkou je označován za jeden z prvních případů, kdy vegetariáni mohli v televizi sledovat upřímné vyobrazení sebe samých - i niterně obranné reakce, kterou masojedi vůči vegetariánství často mají.

Jednoho dne si v kanceláři scenáristů, kde se často probíralo, co měl kdo k obědu, vzal scenárista David X. Cohen kus papíru a načmáral na něj otázku: „Líza se stane vegetariánkou?“ Mirkinovi Cohenův nápad učaroval, protože v něm viděl příležitost zapojit do seriálu Paula McCartneyho. Ringo Starr i George Harrison už v Simpsonových vystoupili, ale přemluvit Paula potřebovalo nápad, ke kterému by měl osobní vztah. Cohenův první náčrt dílu Líza vegetariánkou ve skutečnosti McCartneyovy nezahrnoval, ale když o tento koncept vyjádřili zájem, byli do něj dopsáni. Jejich jedinou podmínkou bylo, aby Líza zůstala vegetariánkou do konce série.

Cohen byl nadšený. Byl to jeho první kompletní scénář k Simpsonovým. Řekl, že ze všech dílů, co napsal, tenhle jako jediný opravdu výrazně ovlivnil budoucnost seriálu. Líza skutečně zůstala vegetariánkou celých dosavadních 20 let.

Epizoda začíná kontrastem, jak říká Cohen: „izolace masa od zvířete, co máme v hlavě“. Líza se v dětské zoo skamarádí s neskutečně roztomilým beránkem. Když ale večer sedí u jídelního stolu, nedokáže si vychutnat Margeinu jehněčí kotletu. „Lízo, vzpamatuj se. Tohle není ovečka, to je jehněčí,“ odpovídá jí Homer. Marge jí navrhuje další možnosti masožraveckých pokrmů, ale Líza uz nedokáže myslet na maso, aniž by viděla i zvířata, ze kterých pochází. (Když začne její matka mluvit o párku v rohlíku, Líza si představuje, jak se skládá z krysího ocasu, holubích hlav, mývalích tlapek a jazyka z kožené boty. Je to legendární simpsonovský vizuální gag.)


Video: úryvek (v anglickém znění) z dílu Líza vegetariánkou (07x05)

Homer se přirozeně stává Líziným masomilným odpůrcem, postavou, se kterou se musí vyrovnat mnoho nových vegetariánů, když se rozhodnou zříct masa. Homer reaguje na její vegetariánství velmi nevěřícně, neustále se jí vyptává, zda to znamená, že už nebude nikdy jíst slaninu, šunku nebo vepřové kotlety. Když Líza odpovídá, že to všechno pochází z toho samého zvířete, Homer jen odpoví: „Ano, správně Lízo. Nádherného, kouzelného zvířátka...“ Cohen Homerovy výroky založil na proslovu legendárního autora Simpsonových Johna Swartzweldera – o kterém se mylně šuškalo, že byl inspirací pro postavu Rona Swansona v seriálu Parks and Recreation – o zázračnosti prasat.

V průběhu epizody se Líza snaží odolávat sociálnímu tlaku konzumovat maso, což nabude přehnaných rozměrů. Její požadavek na vegetariánský oběd ve školní jídelně vede ke spuštění „poplachu nezávislého myšlení“ springfieldské základní školy. Je přinucena sledovat instruktážní fim s Troyem McClurem zvaný Maso a vy – Společně svobodní (Díl 3F03 s názvem Odpor je marný), ve kterém malý chlapec absolvuje traumatizující prohlídku jatek. Líza je také neustále přesvědčována členy své rodiny, kteří v jednom momentu udělají latinského tanečního hada a zpívají dnes již slavný úryvek „salátem přátele nezískáš“.


Video:
Salátem přátele nezískáš (v anglickém znění)

Ale Líza z epizody nevychází jako ušlechtilá hrdinka obklopená ignoranty. Morálka Lízy-vegetariánky je mnohem složitější. Mirkin podotýká, že když někteří vegetariáni přestanou jíst maso, „stanou se militantními a chtějí, aby všichni byli také takoví“. Chtěl, aby měla tyto tendence i Líza a aby se projevily v jejím hněvu a tvrdošíjnosti. Yeardley Smith, který Lízu namlouvá (stejně jako v českém překladu Helena Štáchová, která je mimochodem také vegetariánka – pozn. překl.), je v celém dílu úžasný a dodává postavě pořádnou dávku naštvanosti. Nakonec je Líza tak znechucená, že na Homerově pečlivě připravované grilovačce nabere traktůrkem gril s celým prasetem, které nakonec uletí a je nadobro pryč.

Mirkin chtěl touto epizodou také ukázat, že vzdát se masa neznamená zasvětit život odříkání. „Nejsem hrdinský vegetarián,“ říká Mirkin. „Dokázal jsem to, až když vege jídlo začalo být stejně dobré jako všechny ty blbosti, co jsem jedl předtím.“ V závěru už je Líza tak utrápená a sklíčená, že to vzdá a zakousne se do párku z Kwik-E-Martu. Netuší ale, že je vyrobený z tofu. Majitel obchodu Apu je vegetarián. „Ani kousek masa,“ říká. „Žádný tuk v porovnání s párkem v rohlíku. Přešel jsem na tofu, aniž by si toho někdo všiml.

Apu, který je dokonce vegan, Líze poradí, aby nebyla tak nesmiřitelná, a řekne jí, že se „naučil toleranci. Nevnucuji lidem své názory“. Také jí představí McCartneyovy, kteří Líze vypravují o svém vegetariánství a prozradí jí, že když zazpívá písničku Maybe I’m Amazed pozpátku, uslyší v ní recept na vynikající čočkovou polévku. Píseň pak v této epizodě hraje pod titulky, a když si je pustíte pozpátku (v anglickém znění – pozn. překl.), opravdu uslyšíte, jak Paul čte Lindin recept na čočkovou polévku.


Obrázek: Apu je vegan

Díl Líza vegetariánkou končí v seriálu nebývalým výjevem: Líza se omlouvá Homerovi. Ve výsledku tak tato epizoda uznává oprávněnost vegetariánství, ale také tepe omezenost, která se může vyskytnout jak na straně masojedlíků, tak i vegetariánů. Mirkin řekl, že štiplavý námět některé diváky vytočil, ale jinak je to milovaná klasika. Epizoda Líza vegetariánkou získala ocenění Environmental Media Award i cenu Genesis, kterou uděluje Humane Society of the United States. Mirkinovi se dodnes ozývají různí lidé, že díky tomuto dílu ostatní začali jejich vegetariánství chápat o něco lépe.

Paulovi i Lindě, která v roce 1998 zemřela na rakovinu, se vyznění dílu moc líbilo. Po odvysílání epizody Davidu Mirkinovi telefonovala jejich asistentka – manželé byli právě v New Yorku a chtěli zjistit, kde seženou jeho oblíbeného bezmasého krocana.

Zdroj: Slate

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Jak Billie Eilish veganizuje tenisky Nike
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
No Internet Connection