Pražský ohňostroj zabíjel labutě, padaly mezi diváky

Pražský ohňostroj zabíjel labutě, padaly mezi diváky

Praha - Novoroční ohňostroj v Praze si vyžádal oběti mezi vodním ptactvem. Na Mánesův most, nedaleko místa, kde se ohňostroj z Vltavy odpalovat, spadly mezi diváky tři zraněné labutě. Jedna zemřela na místě, jedna pravděpodobně utonula poté, co jí policista zraněnou hodil do vody. Třetí s těžkým zraněním skončila v záchranné stanici v Jinonicích.

Informoval o tom Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody, který podává podnět České inspekci životního prostředí na porušení zákona na ochranu přírody a krajiny.
 
"Bylo absurdní, že se střílelo přímo od Střeleckého ostrova, kde každou noc přespávají stovky vodních ptáků. Mohlo se odpalovat třeba z Letné nebo Petřína, i když i tam by to zvířata rušilo," řekl ČTK Stýblo. Ohňostroje způsobují každoročně smrt stovkám, možná i tisícům ptáků, dodal.
 
Ptáky vyplaší a zmatou výstřely z raket i pyrotechnické efekty. "Ztrácejí orientaci, ve tmě hůř vidí. Labuť je neohrabaný letec, naráží do nejrůznějších překážek, velmi často do drátů tramvajového vedení," uvedl ochránce. To se stalo i na Nový rok na Mánesově mostě. "Zakrvácené a popálené labutě spadly přímo mezi diváky ohňostroje. Neměly šanci přežít," uvedl Stýblo.
 
V Praze zimuje kolem pěti až sedmi stovek labutí. Podle Lukáše Viktory z České společnosti ornitologické, která provádí pravidelná měsíční sčítání ptactva, je letos labutí v metropoli více než v minulých letech. "Moc nevíme proč. Asi se hnuly mladší ptáci z jiných zemí. Podle kroužkování víme, že i naše labutě létají zimovat až k Baltu," řekl ČTK Viktora. Během letošní zimy už společnost řešila nejméně tři případy kolizí labutí s trolejemi. Ptákům ale škodí i přikrmování od lidí nebo znečištění řeky.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/praha/clanek.phtml?id=767605

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Kolem 70 lidí obsadilo mléčnou farmu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu o mléku
Úspěch: První pokuta za prodej pokrmu foie gras kvůli týrání zvířat
No Internet Connection