Prahu protne lidský řetěz proti dotacím do živočišného průmyslu

Spolek Otevři oči tuto sobotu pořádá demonstraci s názvem Řetěz za zvířata - konec dotací do živočišného průmyslu. Lidé budou s transparenty stát v dlouhé řadě s dvoumetrovými rozestupy. Lidský řetěz začne u Státního zemědělského intervenčního fondu a pokračovat bude po obvodu Václavského náměstí.

Cílem akce je upozornit na velmi vysoké dotace do živočišného průmyslu, které však podle organizátorů zvířatům nijak nepomáhají. Mezi roky 2015 a 2017 bylo do živočišné výroby vyplaceno celkem 21 miliard Kč. I přes obrovské částky, které do živočišné výroby plynou, zvířata stále trpí, jsou zneužívána a zabíjena. Živočišná výroba také prokazatelně poškozuje životní prostředí a její podpora není v souladu s klimatickými cíli EU, které se aktuálně projednávají v rámci tzv. Zelené dohody pro Evropu.

retez za zvirata titulka

Rozsáhlá kontrola NKÚ prokázala, že dotace v živočišné výrobě nejsou využívány efektivně. Příjemci dotací často nejsou schopni doložit faktury za výdaje, nebo jsou prostředky utráceny za předražené či fiktivní služby.

Rozhodli jsme se uspořádat tuto akci nejen proti obrovským dotacím do živočišné výroby, ale také pro podporu dotací do výroby rostlinné. Stále více lidí vynechává živočišné výrobky ze svého jídelníčku, o to dostupnější by měly být kvalitní rostlinné potraviny. Věřím, že budoucnost je v rostlinných potravinách a jejích podpora je nanejvýš důležitá,“ vyjadřuje se k akci předsedkyně spolku Otevři oči Olga Nema.

Spolek Otevři oči chce demonstrací dosáhnout naplnění těchto tří bodů: (1) zastavení dotací do živočišné výroby, (2) vytvoření nového podpůrného programu pro přechod dotčených chovatelů k rostlinné výrobě a (3) vytvoření rekvalifikačních programů pro pracovníky a pracovnice v živočišné výrobě.

Otevři oči je nezisková organizace usilující o zlepšení postavení zvířat ve společnosti prostřednictvím podpory a propagace veganství. „V rámci našeho spolku se snažíme inspirovat lidi k veganskému způsobu života s cílem ukončit využívání a zabíjení zvířat. Kvůli vysokým dotacím však živočišný průmysl podporujeme všichni z našich daní,“ dodává za organizační tým Tereza Vandrovcová ze spolku Otevři oči.

Řetěz za zvířata se bude konat v sobotu 15. srpna, ve stejný den, kdy měl v Praze být původně plánovaný 2. ročník The Official Animal Rights March. Ten musel být ale zrušen kvůli koronavirové krizi.

Kdy: Sobota 15. srpna 10:30 až 12:00

Kde: Praha, Ve Smečkách 33

(před budovou SZIF), dále řetěz povede na Václavské náměstí a zakončen bude v prostoru před koněm, kde budou promítány záběry z živočišného průmyslu prostřednictvím umělecko-aktivistického uskupení The Earthlings Experience

organiazcni info

 

Pro novináře:

Grafické materiály k akci: https://drive.google.com/drive/folders/1XzODRZ7s4rbtvNJhIQ0z9UtwYeJ_DAkE

Odkazy:

Kontakt pro média:

Olga Nema
+420 776404809
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
otevrioci.cz/retez

mlecny prumysl dotace

 

Info pro účastníky:

Organizační informace - prosíme čtěte celý text!

JAK BUDE ŘETĚZ VYPADAT
Řetěz začne před budovou Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na adrese Ve Smečkách 33. Odtud povede na Václavské náměstí, kde budeme stát po obvodu středového ostrůvku. Řetěz bude zakončen v prostoru před koněm.
Jako znázornění toho, že peníze z dotací tečou do utrpení zvířat, budou na konci řetězu stát aktivisté z Earthlings Experience a lidé v řetězu si mezi sebou budou podávat velké miliardové bankovky.
Earthlings Experience je forma pouličního aktivismu, kdy lidé stojí s maskami na hlavě a drží laptopy, na kterých jsou promítány záběry z živočišné vyroby. Smyslem napojení řetězu na Earthlings Experience je znázornit tok státních peněz do živočišné výroby, potažmo utrpení zvířat.

VEGAN DAY on the beach Mlékojedy 16. 8.
Vstupné dobrovolné
vegan day mlekojedy festival

PŘÍCHOD NA AKCI
Řetěz se bude tvořit z obou konců, jak ze směru od SZIF, tak ze směru od koně. Po příchodu na Václavské náměstí se řaďte rovnou na jeden z konců dle instrukcí organizátorů v zelených vestách.

ROZESTUPY
Dodržujte mezi sebou dvoumetrové rozestupy, to je zhruba na vzdálenost rozpažených rukou.

CO S SEBOU
S sebou si přineste transparenty s tématem dotací do živočišné výroby nebo s obecnými hesly za práva zvířat. Transparenty budou k zapůjčení také na místě, ale pouze v omezeném množství. Nezapomeňte na vodu a pitný režim. V případě horka i deště se hodí deštník.

Veganské hody Praha 15. 8.
Vstup zdarma
veganske hody praha 1

HARMONOGRAM
10:30-11:00 - řazení účastníků, sestavování řetězu
11:00-12:00 - stání v řětězu
12:00-12:30 - ukončení řetězu a přesun na Pankrác
13:00 - oficiální zakončení, závěrečné proslovy (Veganské hody na Pankráci)

PŘESUN NA PANKRÁC
Pro přesun do Centrálního parku na Pankráci je možné využít metro linky C (Muzeum) směr na Háje, stanice Pankrác. Také je možné jet tramvají č. 11 z Muzea na zastávku Nám. Bratří Synků a odtamtud autobusem č. 193 na Pankrác

Akce se koná za každého počasí, v případě deště si prosím doneste deštníky či pláštěnky.

retez nahled video 2020

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

V Česku se konal protest proti pokusům na zvířatech
Uctění památky zabitých zvířat (Praha)
Pietní akt před jatky Kostelecké uzeniny
No Internet Connection