Podle výzkumu se počet veganů ve Spojeném Království vyšplhal na 3,5 milionu

Podle výzkumu se počet veganů ve Spojeném Království vyšplhal na 3,5 milionu

[The Independent] Veganství zažívá v posledních letech raketový vzestup, a čím dál více lidí dává přednost životu na rostlinné stravě.

Není to ale jen o tom, že by si pár milovníků luštěnin začalo objednávat cizrnové sendviče v Pret A Manger. Podle nové studie comparethemarket.com byl od roku 2016 zaznamenán významný nárůst lidí, kteří ve Spojeném Království přešli na veganství, a dnes se za vegany označuje více než 3,5 milionu Britů.  

Z výzkumu vyplývá, že se 7 % populace Velké Británie zcela zřeklo živočišných produktů.

Tyto statistiky také ukazují významný nárůst oproti těm publikovaným v roce 2016 Veganskou společností (The Vegan Society) a magazínem Vegan Life, kde se počet veganů starších 15ti let ve Velké Británii odhadoval na zhruba 540 000.

Jak vysvětluje profesorka Carolyn Robertsová z Gresham College, výzkum naznačuje, že velkou motivací k přechodu na veganství je zájem o životní prostředí, jelikož Britové se velmi snaží o snížení své uhlíkové stopy.

Robertsová věří, že přechod na rostlinnou stravu může být pro životní prostředí daleko příznivější než ostatní ekologická opatření, jako je například snižování používání benzínových a dieselových aut. “Od farmy až po vidličku je naše jídlo původcem téměř 20 % celkových emisích skleníkových plynů”, říká.

Odhady naznačují, že pokud by se všichni konzumenti masa začali stravovat vegansky, snížilo by to emise skleníkových plynů spojených s jídlem zhruba na polovinu.

Pokud by se braly v úvahu jen a pouze skleníkové plyny, tak by změna stravovacích návyků v podobě nízké či nulové konzumace masa byla pro životní prostředí ještě větším přínosem, především v boji proti klimatickým změnám.”

Mezi 3,5 miliony britských veganů je spousta celebrit, jako je Ellie Goulding, Paul McCartney či David Haye, jejichž podpora veganství je jistě jedním z důvodů, proč se tento způsob stravování z okrajové subkultury spojované s jógou stává mainstreamem.

Je jen otázkou času, než se tyto známé tváře spojí a vytvoří například oděvní linii ve stylu “Buď vegan nebo buď doma”.

Zdroj: The Independent UK (Olivia Petter), Překlad: Nathaniel Navarr, Korektura: Monika Zápotocká

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Společnost Planted Foods vyrábí veganské kuřecí maso za prosklenými zdmi
Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Lidl rozšíří rostlinnou nabídku a omezí živočišné produkty
No Internet Connection