Přestože renomované zahraniční zdravotnické instituce již nevidí na veganské stravě žádný problém, v našich luzích a hájích se stále udržuje iracionální předpojatost vůči veganské stravě kojenců, dětí, kojících a těhotných matek. Přetiskujeme odpověď nedávno založené České veganské společnosti na jeden z takovýchto článků, která podle našeho názoru může posloužit jako obecněji použitelná reakce na mnoho podobných prohlášení.
Vážená paní Tomešová,
reaguji na Váš článek o nedostatcích ve výživě dětí: http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/nejcastejsi-nedostatky-ve-stravovani-deti-117.html
Článek je celkově velmi dobrý. Chtěl bych ale upozornit na zásadní chybu týkající se alternativních způsobů stravování.
V článku, ve zvýrazněné části, kde chcete (správně) upozornit na nebezpečí těchto směrů, píšete: "S opatrností je třeba přistupovat také k alternativním výživovým směrům. Většina z nich je totiž v jedné nebo více životně důležitých složkách nedostačující a může ohrozit zdravý růst a vývoj dítěte. Americká dietetická společnost (ADA) již před několika lety ve svém prohlášení uznala, že správně složená vegetariánská strava může být pro správný růst a vývoj dítěte dostačující. Důležité ale je uvědomit si, co znamená „správně složená vegetariánská strava“". - V tomto zcela souhlasíme!
Pak ale pokračujete: "V tomto případě je totiž myšleno takzvané laktoovovegetariánství (kromě rostlinných potravin zařazují laktoovovegetariáni denně také vejce a mléko a mléčné výrobky) s případnou občasnou konzumací ryb a plodů moře a dostatečným množstvím správně upravených luštěnin a celozrnných obilovin." - To není pravda. Hned v první větě abstraktu onoho stanoviska ADA (dnes je tato instituce přejmenována na Academy of Nutrition and Dietetics) se píše: "It is the position of the American Dietetic Association that appropriately planned vegetarian diets, including total vegetarian or vegan diets, are healthful, nutritionally adequate, and"... Celý článek tady: http://www.eatright.org/About/Content.aspx?id=8357
"Ostatní, striktnější způsoby stravování (veganství, makrobiotika, fruitariánství a podobně) není možné pro děti doporučit." - Fruitariánství a makrobiotika nejsou racionálními výživovými směry a vyskytuje se v nich mnoho vědecky nepodložených výživových doporučení. Ještě bych k těmto rizikovým směrům přidal vitariánství (raw veganism), které se zcela iracionálně snaží vyloučit veškerou vařenou stravu (myšleno tak, že toto doporučení není podloženo vědeckými studiemi - pozn. red.).
Instituce a dietologové, kteří jsou autoritami ohledně veganství, však propagují vědecky podložené informace o výživě, včetně výživových doporučení ve stravování těhotných a kojících žen a dětí. Vzhledem na to, že jde o netradiční způsob stravování, kdy se správné stravovací zvyklosti zatím v dostatečné míře nepředávají z generace na generaci a mezi lidmi navzájem, je pravdou, že rodič vegan se musí aktivně informovat o správném sestavování jídelníčku. Není to však extrémně složité, jak to vetšinou vykreslují čeští dietologové. Od veganského stravování není rozumné odrazovat, ale naopak rodiče upozornit na problematická místa (např. důležitost suplementace B12, důležitost luštěnin, současné konzumace čerstvého ovoce/zeleniny se zdroji železa a tak dále) a poradit.
Budeme například rádi, když v budoucnu (nebo i ve zmiňovaném článku) místo odrazování rodiče odkážete například na brožurku "Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy", kterou vydaly veganské společnosti z Rakouska a Švýcarska: http://soucitne.cz/nova-publikace-pro-veganske-rodice. Později, až budou k dispozici naše stránky, Vám rádi zašleme odkaz na informace o veganském stravování od České veganské společnosti.
Doporučuji také nahlédnout na stránky anglické Vegan Society, projektu VeganHealth.org a veganských dietologů:
http://www.vegansociety.com/resources/nutrition-health/eating-well-early-life
http://www.veganhealth.org/#kids
http://www.theveganrd.com/2014/07/safety-of-vegan-diets-for-babies.html
Je načase, abychom se namísto odrazování od tohoto životního stylu šetrného ke zvířatům a životnímu prostředí s potenciálními zdravotními výhodami snažili lidi správně nasměrovat. V Anglii je to už standard a tamější výživoví poradci umí lidem poradit i v rámci veganství. Vegan Society na svých stránkách tedy s klidem odkazuje na ně: "All of the evidence supports well-planned, properly balanced vegan diets for growing children. If you have any concerns, ensure your family doctor refers you to a trained expert called a Registered Dietitian.".
Věřím, že když se společnými silami budeme objektivně dívat na to, co říká věda a osobní zkušenosti veganských rodičů, dětí a jejich lékařů, budeme podobné doporučení zanedlouho moct dávat lidem i v Česku.
Je pravda, že je mezi vegany mnoho jednotlivců, kteří mají o výživě nerozumné představy a zkreslené informace. Odrazováním však tyto lidi nic nenaučíme, spíš se ještě víc obrátí zády k odborníkům. Místo toho je chceme pravdivě informovat a žádáme i Vás, odbornou veřejnost, aby činila totéž.
Dále pak v odstavci o bílkovinách píšete: "(...) přičemž kvůli snadnější využitelnosti a vhodnějšímu složení samotné bílkoviny by měly živočišné zdroje bílkovin převažovat nad rostlinnými v poměru 2:1". Můžu Vás poprosit o informaci, na základě čeho lze takový poměr doporučit (dětem)?
Níže pak u potravinové pyramidy naopak chválím: "Ekvivalentem pro maso jsou také vejce a luštěniny. Maso rozhodně denně v jídelníčku dětí ani dospělých být nemusí.".
Taky tam odkazujete na "Zdravý talíř", kde je u bílkovin napsáno: "Bílkoviny získáte nejlépe z ryb, luštěnin, ořechů, semínek, zakysaných mléčných výrobků, vajec či masa. Většině z nás prospívá vyšší podíl rostlinných zdrojů bílkovin", což je určitě správná informace, ale taky je to pravděpodobně v rozporu s tím poměrem 2 : 1 živ. : rostl. bílkovin, který jste zmiňovala výše (byť se ve Zdravém talíři nepíše jaký "vyšší" podíl).
Děkuji za přečtení a zvážení zmíněných informací a v případě jakýchkoli otázek se na mě prosím neváhejte obrátit.
S pozdravem,
Ján Kupec
předseda
Česká veganská společnost