Univerzita Karlova nabízí od září ve všech menzách jedno veganské jídlo denně jako součást udržitelného přístupu. Začátek semestru mohlo studentstvo oslavit speciální nabídkou až čtyř veganských jídel. Jde o výsledek spolupráce s organizací ProVeg Česko, která skrze svůj projekt Udržitelné menzy zorganizovala na univerzitě čtyři školení o moderní rostlinné kuchyni a benefitech rostlinné stravy.
Univerzita Karlova chce speciálním menu v rámci akce „Chutně a udržitelně pro planetu“, která proběhla 4. října na všech menzách, poukázat na menší ekologickou stopu rostlinného jídla oproti masovým variantám. Větší zastoupení rostlinných jídel v menzách teď i v budoucnu patří do univerzitní strategie pro oblast udržitelného rozvoje.
S rostlinným vařením a využitím veganských produktů v kuchyni se personál menzy seznámil na úvodním školení v lednu. V praktické části se personál naučil připravit pár rostlinných jídel, která byla nabídnuta strávníkům a strávnicím na ochutnávku. Počáteční nadšení ze strany studentstva a univerzity umožnilo od dubna zavést jedno veganské jídlo denně v pilotních provozovnách Trója a Albertov.
Foto: Vladimír Šigut, školení ProVeg v menze Trója UK.
„Již roky se stravuji vegansky a nová nabídka menz je pro mě a spoustu mých přátel gamechanger. Konečně mám možnost cenově dostupného dotovaného stravování přímo v prostorách školy, jako všichni ostatní,” uvedla studentka Fakulty humanitních studií Natálie.
Nabídka čtyř veganských jídel v menzách se jako součást projektu prvně uskutečnila již v dubnu na Den Země. Rostlinnou možnost si v ten den zvolila většina studentstva. Následně pokračovala další školení o studené kuchyni a cateringu a později na produkty z tofu, rostlinné alternativy sýrů a luštěniny.
Projekt vyvrcholil v září, kdy všechny menzy Univerzity Karlovy zařadily do každodenní nabídky jedno rostlinné jídlo místo jídla s masem. „UK se zařazením veganských jídel do svého jídelního lístku zapojuje do sílícího proudu vědomého stravování. Cílem je sestavení vyváženého jídelního lístku, do kterého budou zařazena atraktivní jídla na bázi rostlinných produktů. Díky tomu očekáváme zvýšení podílu veganských a vegetariánských pokrmů, tak jak je všeobecný evropský trend a naše menzy chtějí být nejen první, ale zároveň i nejlepší co se týče kvality a kvantity,“ uvedl Petr Svoboda, vedoucí Útvaru gastronomických služeb KaM UK.
Foto: Ukázka vybraných pokrmů, kterou jsou nyní k dostání v menzách UK
Rozšířená nabídka veganských jídel může oslovit nejen vegetariánsky a vegansky se stravující, ale také osoby, které mají intoleranci na laktózu, alergii na vejce, nebo širokou skupinu tzv. reduktariánů a reduktariánek, jež omezují živočišné produkty. Menzy jsou navíc přístupné i široké veřejnosti, pro kterou může jít o cenově dostupnou a udržitelnou volbu.
„Mnohé univerzity usilovně pracují na udržitelnosti a uvědomují si, že vyšší podíl rostlinných jídel na úkor těch s obsahem živočišných produktů je v menzách hlavní součástí udržitelných opatření, zmírnění dopadů globální změny klimatu, sucha a ochrany půdy. Jsme nadšeni, že spolupráce s Univerzitou Karlovou dospěla tak rychle do bodu, kdy všechny menzy nabízí alespoň jednu rostlinnou možnost denně,“ uvedla Mgr. Pavla Široká, manažerka projektu Udržitelné menzy, ProVeg Česko.
ProVeg Česko plánuje v projektu Udržitelné menzy pokračovat. Díky úspěšné spolupráci s Univerzitou Karlovou se o projekt zajímají například Univerzita Palackého v Olomouci a Česká zemědělská univerzita.