Kozy jsou stejně tak milující a inteligentní jako psi, říkají ohromení vědci

Kozy jsou stejně tak milující a inteligentní jako psi, říkají ohromení vědci

Asi by nás nenapadlo, že by koza mohla být nejlepším přítelem člověka, ale vědci dokázali, že kozy by ve vytváření citového pouta se svými majiteli mohly konkurovat psům.

Vědci z Univerzity královny Marie v Londýně chtějí dokázat, že kozy jsou mnohem inteligentnější, než se původně myslelo, a že komunikují s lidmi podobným způsobem jako domácí mazlíčci, protože si prošly 10 000 let trvající domestikací.

Poslední experiment zveřejněný v akademickém žurnálu Biological Letters ukázal, že kozy úpěnlivě zírají na své majitele, když se snaží dosáhnout svého, což je běžné chování psů, ale například ne vlků, kteří se nikdy nenaučili žít po boku lidí.

koza vedec 2Foto: Dr. Alan McElligott s kozou v Buttercups Sanctuary v Kentu, což je jediné zařízení pro kozy v Británii, kde se o ně starají zakladatelé a dobrovolníci

Když s nimi komunikujete, můžete z jejich tváří číst jejich osobnost. Jsou to velmi zvídavá zvířata,” uvedl Dr. Alan McElligott.

Vědecký tým také prokázal, že kozy dokážou přijít na to, jak se dostat do zapečetěné krabice, což je úkol, který se běžně používá k měření inteligence u lidoopů. Jak na to si navíc dovedou vybavit i po čtyřech letech, aniž by je někdo pobízel.

Kozy na člověka upřeně hledí stejně jako psi, když žádají o něco, co je mimo jejich dosah,” řekl Dr. Christian Nawroth, jeden z autorů studie.

Naše výsledky poskytují přesvědčivé důkazy, že ačkoli byly domestikovány hlavně pro zemědělskou produkci, dokážou komunikovat s lidmi a vykazují podobnost se zvířaty jako psy a koňmi, kteří jsou chováni na to, aby se stali domácími mazlíčky nebo pracovními zvířaty.“

koza vedecFoto: Dr. Christian Nawroth s kozou ze svého výzkumu, kterým dokázal, že kozy s lidmi umí komunikovat stejným způsobem jako kočky nebo psi.

Kozy byly prvním druhem hospodářských zvířat, který byl domestikován. Došlo k tomu cca před 10 000 lety. V Británii žije 100 tisíc koz a celosvětově je jich miliarda, nicméně donedávna se myslelo, že nejsou o nic inteligentnější než ovce.

V mnoha zemích včetně Itálie a Německa se používá urážlivé přirovnání „být hloupý jako koza“.

Spoluautor studie Dr. Alan McElligott z oddělení biologické a experimentální psychologie Univerzity královny Marie nicméně říká, že takový příměr je nespravedlivý.

Nemůžete pracovat se samotnou ovcí,” řekl. „Lidé si myslí, že jsou kozy a ovce stejné, ale ve skutečnosti jsou dost odlišné. Kdokoli, kdo pracoval s oběma, vám to potvrdí.“

Z našeho dřívějšího výzkumu už víme, že kozy jsou chytřejší, než bychom si na základě toho, co se o nich říká, mysleli, ale nynější výsledky ukazují, jak umí komunikovat a spolupracovat se svými lidskými cvičiteli, ačkoliv nebyly domestikovány jako domácí mazlíčci nebo pracovní zvířata.“

Víme, že v některých ohledech jsou kozy stejně inteligentní jako psi, ale v oblasti psího chování bylo provedeno mnohem více výzkumů, kdežto s kozami jsme se ještě nedostali k jádru věci.”

Hlavním cílem výzkumu je zlepšení životních podmínek zvířat.

Jestliže se nám podaří dokázat, že jsou kozy inteligentnější, doufejme, že se tím zlepší standardy pro jejich péči,” uvedl Dr. McElligott.

koza na lavicceFoto: Koza stojící na lavičce.

Kozy jsou inteligentnější, než si lidé myslí, tvrdí vědci

Vědci si mysleli, že psi a kočky možná dokázali navázat vztahy s lidmi díky tomu, že u nich v průběhu tisíců let došlo ke změnám v mozku. 

Kozy však byly domestikovány před zhruba 10 000 lety, takže měly spousty času k navázání kontaktu s lidmi a na rozdíl od ovcí, které byly domestikovány později, jsou i mimo stádo naprosto šťastné.

V posledním experimentu vědecký tým trénoval kozy, aby uměly sundat víko z krabice a dostat se tak k odměně. V závěrečném testu znemožnili, aby se víko dalo otevřít, a sledovali reakci koz.

Zmatené kozy se prosebně obracely ke svým majitelům a očividně je žádaly, aby jim pomohli dostat se k odměně. Bylo také vidět, že na osobu provádějící výzkum hledí déle, když se na ně dívá, než když se dívá jinam.

Výzkum byl uskutečněn v azylu pro kozy Buttercups Sanctuary v Kentu.

koza a keiko santuary colorado

Zdroj: The Telegraph, Překlad: Jana Štěpánková, Korektura: Andrea Hermanová, Úvodní foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Vědec na sobě provedl experiment, aby porovnal dopady veganského a neveganského stravování. Zde jsou výsledky.
Vliv živočišného průmyslu na nutriční výzkum
Vědci přišli s novou metodou, jak číst prasečí emoce
No Internet Connection