Komunikace na facebooku: útok, útěk nebo uklidnění?

Komunikace na facebooku: útok, útěk nebo uklidnění?

Autor: Tobias Leenaert

Překlad: Martin Čejka

[Tento článek vychází z prezentace, kterou jsem přednesl na Mezinárodní konferenci o práv zvířat v Luxemburgu. Můžete se na ní podívat dole pod článkem]

Komunikace je těžká. Naučili jsme se pár jazyků, možná jsme se učili vystupovat na veřejnosti. Ale většina z nás se nikdy neučila, jak soucitně a efektivně komunikovat s ostatními.

Online komunikace je ještě obtížnější. Mezi mnou a vámi jsou obrazovky. Když komunikujeme na sociálních sítích, musíme si k vyjádření svých pocitů a postojů vystačit pouze se slovy a smajlíky - bez řeči těla, kterou můžeme použít ve skutečném světě. Takže ano, je to těžké.

Diskuze na facebooku může být přátelskou výměnou názorů. Může být také trochu agresivnější, ale stále férovým soubojem v boxu. Nebo to může být vyloženě podlý a zlomyslný souboj v přeřvávání. To je pak temná strana. Na facebooku je velice jednoduché dát se na temnou stranu - a velice škodlivé. Když se diskuze zvrtne, nevyhraje nikdo: ani my, ani další lidé, kteří se účastní nebo čtou tu diskuzi, a ani zvířata.

Když se konverzace začíná přiostřovat - nebo když si myslíme, že se konverzace může zvrhnout (kvůli tématu, nebo naší citlivosti k danému tématu), máme tři možnosti:

Útok znamená vrhnout se do diskuze po hlavě, bez ohledu na zdvořilost nebo přátelskost. Znamená to nechat své pocity (vztek, agresi, rozčílení) projevit tak, jak je cítíte. Obvykle to nemá dobré výsledky.

Útěk znamená ignorovat daný komentář nebo celou diskuzi. Prostě odejdete. Možná proto, že si myslíte, že to je zbytečné nebo protože se chcete vyhnout nepříjemnostem.

Uklidnění znamená zachovat si sebeovládání a - navzdory potenciálním zlomyslnostem z druhé strany - zůstat přátelský, soucitný a racionální. Obvykle to jde velice těžko.

Navrhuji tohle:

 1. zvolte uklidnění, jak jen to jde (pokud to není ztráta času),
 2. pokud nemůžete, utečte,
 3. ale neútočte

Tady je deset věcí, které můžete dělat vy (nemáte žádnou moc nad tím, co dělají ostatní), abyste udrželi konverzaci v klidu a nevytáčeli ostatní:

 1. Myslete na to, že jak to říkáte je důležitější než co říkáte.
 2. Buďte milí.
 3. Mějte smysl pro humor bez ohledu na to, jak vážné to je téma.
 4. Naslouchejte.
 5. Buďte otevření.
 6. Používejte fráze jako “podle mého názoru,” “věřím,” “myslím si,” raději než abyste zněli jako že vše, co říkáte, jsou fakta.
 7. Přemýšlejte o ostatních jako o lidech se skutečnými potřebami.
 8. Dejte si načas s odpovědí. Facebook vám to umožňuje.
 9. Vyvarujte se souzení, zostuzování a obviňování.
 10. Vyvarujte se sarkasmů. Jsou vtipné, ale nepomáhají.

Když se konverzace přiostřuje, může to být (částečně) kvůli vám, ale jsou i situace, kdy ostatní budou nadále vyloženě protivní, i když se snažíte zůstávat v klidu (ano, stává se to). V takových případech nezapomínejte, že máte možnosti jako odebrat z přátel, přestat sledovat konverzaci nebo osobu a i když ani to nepomůže, prostě si toho člověka zablokujte, aby pro vás přestal existovat.

Celou prezentaci najdete v tomto videu (anglické znění):

Zdroj: The Vegan Strategist, Překlad: Martin Čejka, Korektura: Jan Beran

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Objednat si vraždu už je možné také online. U českých farmářů
Konec masa je tady
Proč lidé nesnáší vegany?
No Internet Connection