Česko chystá další dotace do živočišného průmyslu pod záminkou welfare zvířat

Česko chystá další dotace do živočišného průmyslu pod záminkou welfare zvířat

Petr Beneš/Soucitně.cz

V připomínkovém řízení se právě nachází vládní nařízení ohledně stanovení podmínek udělování zemědělských dotací pro české chovatele na období 2023 až 2027. Jedná se o soubor opatření, která mají zajistit „nadstandardní životní podmínky v chovech hospodářských zvířat“. Pokud si pod tím představujete, že zvířata budou vypuštěna z klecí, temných zapáchajících hal nebo že už nebudou nucena trávit celý život ležením ve vlastních výkalech, tak se velice mýlíte.

Důvodová zpráva vládního nařízení uvádí, že cílem dotací je (kromě zlepšení životních podmínek zvířat) „zajištění společenské poptávky na potraviny a zdraví, a to při současném zajištění konkurenceschopnosti českých zemědělců“. Takže jak už to na Ministerstvu zemědělství bývá, nejde tu o zvířata, ale především o podporu chovatelů zvířat. 

Za co stát plánuje vydat až 3,8 miliardy korun? 

Celková finanční alokace činí 153,08 mil. EUR (cca 3,8 mld. Kč), z toho přibližně dvě třetiny poskytne ČR a zbylou třetinu Evropská unie. Dotační příspěvek dostanou například chovatelé, kteří s prvním oplodněním prasnice počkají do věku 230 dní, namísto standardních 210 dní, kdy nastupuje říje. Prasnice si tak o celých 20 dní déle budou moci užívat pobytu v kotci, aniž by jim někdo do pohlavních orgánů strkal pipety se spermatem. Smyslem tohoto opatření je „zvýšit kvalitu života jedince a prodloužit jeho reprodukční období“. Můžeme se jen nechápavě divit, jak se zlepší život prasnic, když budou vězněny a zneužívány delší dobu. Pro úplnost je třeba dodat, že žádné z opatření nijak neřeší např. pobyt prasnic v těsných klecích před a po oplodnění a po porodu. Celkově přitom prasnice stráví zavřené v kleci znemožňující pohyb přibližně třetinu svého života. 

Další bonus chovatelé dostanou, pokud budou jednorázově čistit a dezinfikovat porodny, kontrolovat a ošetřovat prasnicím spárky, případně léčit záněty. Záněty spárků vznikají v důsledku celoživotního stání na betonové podlaze pokryté výkaly a močí, případně na kovových roštech. Je zcela absurdní, že základní úkony, jakými jsou úklid, dezinfekce nebo zdravotní ošetření zvířat, nejsou zákonem implicitně vyžadovány a namísto toho za jejich dobrovolné provádění stát chovatelům ještě platí.

Díky finanční podpoře z peněz daňových poplatníků se významného zlepšení dočkají také malá selata, která byla ve věku přibližně 28 dní odebrána matce a přemístěna do tzv. odchoven. Zde bude pro každých 20 selat nad kotci zavěšen jeden konopný provaz s minimálním průměrem 8 mm. Provaz má sloužit jako stimulant k zabavení a údajně zvýší kvalitu jejich života. Ano, čtete správně, chovatelé dostanou dotace na to, aby nad kotce pověsili provaz.

Video: Prasata, kterým byl zkvalitněn život pomocí zavěšeného řetězu (ČR).

 

Kravám zneužívaným k odběru mateřského mléka bude zvětšena plocha pro ležení o 15 %, tedy až na 2,9 m2. Pokud navíc provozovatelé chovů zajistí momentálně nedojeným kravám (v období cca 30 dní před porodem) přístup na venkovní plochu o velikosti 5 m2 na jednu krávu, získají nárok na další dotaci ve výši 44 EUR (cca 1 100 Kč) na každé zvíře. Na pět čtverečních metrů se vejdou dvě krávy stojící nebo jedna a půl krávy ležící. Opravdu chceme odměňovat chovatele za to, že pustí krávy do miniaturního výběru, ještě k tomu pouze na 30 dní v roce? 

Tímto výčet bizarních opatření pro zkvalitnění životů vězněných zvířat nekončí, jedná se pouze o ukázku. Dotační program s názvem „Dobré životní podmínky zvířat“ není nic nového, v mírných obměnách z něj tečou peníze již od roku 2014. Peníze se vyplácejí jednou ročně a jejich cílem není jen úhrada nákladů za zavedení změn, ale mají chovatelům kompenzovat také ušlé příjmy. To v praxi znamená, že pokud chovatel v roce 2014 zvětšil lehací plochu pro krávy, může od té doby čerpat dotace jen za to, že opatření bude dál dodržovat a nepředělá stáj do původního stavu, aby tam mohl namačkat více zvířat.

P1300090.JPG

Foto: Prasnice uvězněné v inseminačních klecích.

 

Pro běžného občana může být název tohoto dotačního opatření poněkud zavádějící. Kdyby se jmenovalo například „Zlepšení finanční situace chovatelů“, mnohem více by to vypovídalo o jeho obsahu. Představitelé chovatelů by se pak ale v médiích nemohli chlubit tím, kolik miliard investují do zlepšování welfare a že jim, logicky, jde o zvířata především. Ve skutečnosti se jedná o nepříliš sofistikovaný způsob, jak pod hezky znějící záminkou dostat do sektoru živočišné produkce více peněz na jejich další zneužívání. A i kdyby se chovatelé nakonec rozhodli zvířatům zajistit opravdu kvalitní život, k čemu jim to bude, když na ně tak jako tak bude čekat nedobrovolná, předčasná a krutá smrt?

Návrh vládního nařízení je nyní v připomínkovém řízení, je tedy možné, že se jeho podobu ještě podaří změnit. Pokud na to budou mít ostatní účastníci řízení a členové vlády dostatek odvahy.

Text: Petr Beneš, korektura: ink

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Ministerstvo zemědelství ČR připravuje diskriminaci označování rostlinných potravin
Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství
Přesuňte financování z živočišného zemědělství, požaduje Vědecká rada EU
No Internet Connection