Kate Winslet provází novým dokumentem Projíme se k záhubě?

Kate Winslet provází novým dokumentem Projíme se k záhubě?

VegNews

Po letech plánování, výzkumu a spolupráce byl dnes uveden očekávaný dokumentární film Eating Our Way to Extinction (Projíme se k záhubě?). Film se zabývá dopadem potravinového systému na životní prostředí. Vystupují v něm odborníci na zemědělství, výživu, vodní hospodářství, arktický led a potravinový systém.

Celovečerní dokumentární film zkoumá dopad stravy na životní prostředí, konkrétně ničení přírody způsobené živočišnou výrobou v různých koutech světa. Například v amazonském deštném pralese, v mongolské poušti, v horách Tchaj-wanu a v amerických prašných krajinách.

Producent filmu Mark Galvin a střihač Otto Brockway o projektu hovořili s Plant Based News.

Dokumentární filmy jsou neuvěřitelně mocným nástrojem k vytváření společenských změn,“ řekli zakladateli a řediteli Plant Based News Klausovi Mitchellovi.

Myslím, že nás neuvěřitelně frustrovalo, že se toto téma a tento příběh tak často přehlíží. Dokonce i na aktuálně konaném zasedání COP (konference Organizace spojených národů o změně klimatu - pozn. red.) ve Skotsku, jsou stále tak trochu na vedlejší koleji,“ vysvětlili. „Myslím, že je smutné a frustrující, že to vlastně nepředstavuje vědu.

Zapojení odborníků

Tvůrci filmu hovořili o této problematice s předními vědci a zainteresovanými osobami.

Filmem provází herečka Kate Winslet, která je zároveň vedoucí producentkou. Ve filmu vystupují také zakladatel značky Virgin Group Ssr Richard Branson, bývalý zvláštní zpravodaj OSN Olivier de Schutter, bývalá šéfka NOAA Sylvia Earle a filantrop Tony Robbins.

Na projektu se podílejí také lékař Dr. Michael Greger a lékařka NHS Dr. Gemma Newma a odborníci na výživu, hematologii, vodní hospodářství, ekonomii, zemědělství, virologii a arktický led.

Tvůrci filmu hovořili také s původními obyvateli Jižní Ameriky a Brazílie, kteří jsou klimatickou krizí postiženi nejvíce. Brockway a Galvin měli pocit, že „by bylo opravdu působivé“ zahrnout i hlasy těch, které často nejsou slyšet.

Většina moderního světa poněkud ztratila spojení s přírodou a planetou,“ vysvětlují. „[Domorodí] lidé stále ještě žijí ve velké míře v souladu s přírodou a vidí, jak se cykly Země a cykly kolem nich, které byly relativně stabilní po stovky a možná i tisíce let, náhle mění.

A to takovým způsobem, že to vnímají jako násilí. A když o tom mluví, je jim vidět strach v očích,“ dodali.

Lidé si však krizi stále více uvědomují a dvakrát si rozmýšlí, co mají na talíři. Možná i proto se dokument Eating Our Way to Extinction (Projíme se k záhubě?) dostal na první místo žebříčku dokumentárních filmů na iTunes ve Velké Británii, a to jen na základě předobjednávek. Dále se dostal do první desítky v celosvětovém žebříčku, uvedl tým.

Dokument Eating Our Way to Extinction je nyní k dispozici na Amazonu, Google Play, iTunes a VUDU. Dokument je možné zhlédnout v téměř 15 jazycích.

Zdroj: Plant Based News, Překlad: ink, Korektura: Petra Valešková

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

„Copak Ježíš nejedl ryby?“ Nový veganský dokument zkoumá vztah mezi náboženstvím a zvířaty
Na londýnské zoo se objevil Banksyho obraz gorily osvobozující zvířata
Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství
No Internet Connection