Kam zajít v Budapešti na veganské jídlo?

Kam zajít v Budapešti na veganské jídlo?

Autorka: Vendula Jindrová

Protože vím, jak je pro nás vegetariány a vegany cestování kolikrát komplikované a z hlediska stravy náročnější, minulý rok jsem sepsala článek s tipy, kam zajít na veganské jídlo v Anglii. Tam jsem strávila značnou část letních prázdnin a navštívila nespočet vege podniků, které mě opravdu ohromily a dodnes ráda vzpomínám, jak byla rostlinná strava ve Velké Británii běžná a k dostání doslova na každém kroku.

Nedávno jsem na pár dní zavítala do Budapešti, hlavního města Maďarska, které se nachází poměrně blízko naší země. Přestože jsem si již předem našla pár doporučení, kam bych mohla zajít, Budapešť mi vyrazila dech. U Anglie jsem věděla, že tam je veganství už zajeté a bere se jako normální, u Budapešti jsem na to však nebyla vůbec připravená. Je pravda, že v tamějších supermarketech na rozdíl od Londýna toho moc k dostání sice není, Budapešť je zato ale vybavena nespočtem výborných restaurací, kaváren a veganských bister, která najdete téměř na každém rohu! Kam tedy, v městě plném proslulých mostů, zavítat na něco dobrého?

 

Ecocafe - www.ecocafe.hu/en

Lokalita: Andrássy út 68, 1062 Budapest

Otevírací doba: PO-PÁ 7-19h, SO-NE 8-19h               

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Sympatická, útulná, prosvětlená kavárnička, kterou najdete na hlavní Andrássyho třídě. Z 90% je vegetariánská, když však nepřijdete pozdě odpoledne, můžete sehnat i veganský sendvič, croissant a další sladké pečivo, raw dorty a jiné dobroty.

V Ecocafe jsme byly dvakrát a v obou případech bylo vidět, že je mezi lidmi velmi oblíbené a hojně navštěvované. Spousta návštěvníků zaběhla jen pro sendvič s sebou, ostatní poseděli v krásném interiéru. Bylo úžasné (nejen na sobě) pozorovat, jaké skvělé účinky má na lidi vzdušné prostředí, dřevěný nábytek a uklidňující hudba.

Kavárna díky svému lákavému designu přímo vybízí k sednutí a odpočinku. Ale ani nápoje a jídlo nezaostává! Ochutnala jsem veganský croissant (mohu jen pochválit) a veganský sendvič (obsluha ho zapekla, takže byl nakonec krásně teplý, s rozteklým veganským sýrem…). K pití jsme měly čerstvé ovocné šťávy - jedna byla pomerančová, druhá s acai, které byly akorát sladké a po ránu nás perfektně nakoply a dodaly energii na celý zbytek dne.

Na Ecocafe vzpomínám s láskou a rozhodně tento podnik doporučuji. Pokud hledáte příjemné místo na kafe, něco sladkého či pozdní snídani, Ecocafe vás určitě nezklame, naopak - mile překvapí.


Vzdušný interiér s dřevěným nábytkem


Čerstvá pomerančová a acai šťáva, croissant a veganský sendvič

 

Jamie´s Italian - web

Lokalita: Buda Castle, 1014 Budapest, Szentháromság utca 9-11

Otevírací doba: PO-NE 11:30-23h

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Pokud jste milovník italské kuchyně, chcete něco extra, nezapomenutelný zážitek, ochutnávku opravdové Itálie a toužíte být obklopeni laskavým a úsměvným personálem (který si svou práci naplno užívá a pro zákazníky udělá první poslední), restaurace Jamie´s Italian je pro vás jasnou volbou.

Již podle názvu asi většina tuší, že Jamie´s Italian je síť italských restaurací světoznámého Angličana Jamieho Olivera. Na návštěvu jeho podniku v Budapešti jsem se těšila jak malá. Již mnoho známých mi říkalo, jak je to tam skvělé, jídlo lahodné a ať tam určitě zajdu. Budapešťský Jamie´s Italian se nachází prakticky hned vedle Rybářské bašty, právem oblíbeného turistického cíle, takže není žádný problém ho najít (téměř každý turista projde kolem).

Co se týče veganských jídel, překvapilo mě, jak velký výběr u Jamieho po domluvě s číšníkem nakonec byl a kolik pokrmů jde upravit a předělat do veganské (případně jen vegetariánské) či bezlepkové verze. Celý personál byl opravdu upřímný, optimistický, nápomocný a bylo znát, jak moc si zákazníků váží.

Proto se stačilo jen slovíčkem zmínit o tom, že chceme veganské jídlo, a s číšníkem jsme hned probraly možnosti, nechaly si poradit a nakonec se rozhodly pro Penne Arrabbiata a Veggie Tagliatelle Bolognese. K pití jsme si vybraly domácí ledový čaj a džus.

Víc spokojené a dobře najezené jsme být už ani nemohly. Přestože byl čas oběda a restaurace praskala ve švech, objednané jídlo jsme dostaly vskutku rychle. Každé sousto stálo za všechno, bylo nesmírně lahodné a plné chutí, těstoviny (bezlepkové) výborně uvařené a omáčky perfektně dochucené. Kuchaři navíc nezapomněli těstoviny oživit sprškou čerstvých bylinek, které výsledné jídlo krásně obohatily.

Vedle úžasného jídla a taktéž skvělého přístupu číšníků mohou všichni v restauraci ocenit i kuchaře v akci, které je možno zahlédnout při přípravě jídla v kuchyni, která je přímo propojená s částí, kde sedí zákazníci.

Sice je Jamie´s Italian dražší záležitostí - za hlavní jídlo dáte více jak 200,- Kč, zato je ale vzhledem k výbornému jídlu a srdečnému přístupu číšníků zároveň nezapomenutelným zážitkem a rozhodně patří k mým nejsilnějším vzpomínkám na celý výlet do Budapešti.

Jednou za čas není špatné odvážit se zkusit něco nového a jiného, k čemu se jen tak nedostaneme. Jamie´s Italian v nás zanechal kladné pocity a vzpomínky na nejlepší italské jídlo a skutečné kulinářské umění. Pobočky má Jamie Oliver po celém světě, takže je možnost zavítat i jinam než do Budapešti. Tuším, že podobný zážitek čeká návštěvníky každé jeho restaurace.


V italské restauraci Jamie´s Italian se vyplatí mít rezervaci, jinak totiž neni vůbec jisté, zda najdete volné místo


Veggie Tagliatelle Bolognese a Penne Arrabbiata ve veganské bezlepkové verzi

 

Veganlove - www.veganlove.hu

Lokalita: Bartók Béla út 9, 1114 Budapest

Otevírací doba: PO-NE 11-21h

Kuchyně: čistě veganská

Mé dojmy: Malé moderní bistro Veganlove představuje veganskou obdobu fast foodu, tudíž pro všechny vegany a nadšence do rostlinné stravy je povinnou zastávkou. Promakaných vege fast foodů a burgráren je stále ještě nedostatek a když už se pohybujete v okolí nějakého takového vyhlášeného podniku, rozhodně neotálejte a zajděte dovnitř.

Přesně to platí o Veganlove, který je v Budapešti proslulý svými burgery – vedle salátového baru a různých specialit si návštěvníci libují především v široké škále hamburgerů a hot dogů. Tento příjemný veganský podnik mohu vřele doporučit, všichni si ho totiž podle mě musí hned zamilovat.

Vyplatí se do něj zavítat i přes to, že se nachází v okrajové části centra města a i cenově se jídla pohybují trochu výš (cca 150,- Kč/burger). Avšak časté fronty a stále obsazená místa k sezení jsou jen dalším důkazem kvality, že Veganlove stojí za pozornost! Já jsem zde ochutnala jeden z nejlepších tofu burgerů, možná že to byl ten vůbec nejlepší.


Moderně a vkusně zařízené bistro


BBQ tofu steak burger a Mac and cheese

 

Vegacity - vegacity.hu/index.php/en/

Lokalita: Múzeum krt. 23, 1053 Budapest

Otevírací doba: PO-PÁ 9-19h

Kuchyně: čistě veganská

Mé dojmy: Další příjemné místo, kde si každý najde to pravé pro sebe a své chutě. Výběr ze salátového baru (včetně teplých pokrmů), hamburgerů, obložených croissantů, sushi, zákusků, raw dobrot, kávy – ta je mimochodem vskutku vynikající, smoothies, čerstvých džusů… Vegacity se díky chutnému jídlu společně s milou a mladou obsluhou, lokací v centru, velmi příznivými cenami a útulným interiérem (včetně pohovky!) stává snadno dostupným místem, kde bez problému strávíte celé odpoledne.


Útulné prostory a dostatek místa pro všechny


Obložený croissant, maďarský burger a sushi


Odpolední káva a vanilkový zákusek


Veganské sladkosti a cappuccino

 

Napfényes - www.napfenyesetterem.hu

vegan vegetarianus etterem budapest 4

Lokalita: Ferenciek tere 2, 1053 Budapest

Otevírací doba: PO-NE 12-22:30h

Kuchyně: čistě veganská

Mé dojmy: Čistě veganská restaurace, pekárna a cukrárna v centru města. Ceny jsou opět příznivé a výběr velmi široký. Zde platí pořekadlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ – mnohokrát se nám za náš pobyt totiž stalo, že nám pečivo někdo vyfoukl takřka přímo před nosem (do Napfényes jsme chodily prakticky každý den). To je opět jen důkaz kvality.

Napfényes nabízí nepřeberné množství maďarských zákusků a řezů, spoustu druhů dortů, sladkého pečiva, plněných croissantů a taktéž i slaného pečiva – např. sýrový croissant, plněnou zeleninovou kapsu atd.

Co se týče restaurace, menu je tak rozsáhlé a „normální“, že byste možná až začali pochybovat, zda skutečně jste ve veganské restauraci. Najdete tam téměř vše, na co si vzpomenete – tradiční guláš, falafelový talíř, pizzy, saláty, různé maďarské speciality, degustační talíř pro dva, raw pokrmy, dezerty, smoothies, organické čaje… Jednoduše správná restaurace se vším všudy, jak má být.

S Napfényes jsem moc spokojená (jak jsem již psala – o tom svědčí skutečnost, že jsme tam chodily snad každý den) a vážně bych si přála, aby něco takového bylo jednoho dne i u nás. Klasická česká restaurace na úrovni, jen v čistě veganském provedení. Domácí pečivo, sladkosti… Všechno, co jsem ochutnala, bylo vážně výborné. Pizza krásně upečená a bohatě posypaná sýrem, salát Caesar byl bezkonkurenční (ach, ta zálivka!), plněné croissanty se staly naší každodenní snídaní. Jak ráda bych se tam hned vrátila!


Pizza Green-Lover


Salát Caesar a tradiční mďarský guláš


Nepřeberné množství maďarských zákusků


Veganské pečivo - vanilková rolka, croissant plněný karobovou náplní, pizza šnek a sýrový croissant

 

Costa Coffee

Lokalita: v každém větším městě několik poboček

Otevírací doba: většinou PO-NE 7-20h

Kuchyně: s vegetariánskými a veganskými možnostmi

Mé dojmy: Přestože k snědku toho vegani v Costě kromě nějaké raw tyčinky moc nepořídí, nápoje naštěstí představují pravý opak! Horká čokoláda, káva, sezónní drinky, smoothies, speciální latte, čaje… vše z toho Costa baristi rádi připraví i ve veganské verzi. Nápoje, které jsou z mléka, se dají na požádání udělat i s mlékem rostlinným.

U nás se ve většině kaváren používá mléko sójové (bez příplatku), v Budapešti jsme si za rostlinnou alternativu musely v některé pobočce připlácet, na druhou stranu jsme si zase v takovém případě mohly vybrat kokosové či mandlové mléko. Konkrétně v maďarských kavárnách Costa Coffee jsem si zamilovala ovocné smoothies a jejich nynější jarní specialitu pistáciové latte (s mandlovým mlékem), které bylo naprosto dokonalé!


Berry smoothie a pistáciové latte s mandlovým mlékem

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Nezisková organizace Good Food Institute vyzývá k rozsáhlé veřejné podpoře výzkumu a vývoje alternativních zdrojů bílkovin
Kuchařská show Revoluční kuchařka osvobození posouvá hranice představivosti české gastronomie
Kam zajít na veganskou svatomartinskou husu?
No Internet Connection