Indie zakázala delfíní show, označila je za morálně nepřijatelné

Indie zakázala delfíní show, označila je za morálně nepřijatelné

Indické ministerstvo životního prostředí a lesů zakázalo veřejná zábavní představení s delfíny a označilo je za morálně nepřijatelné.

Indická vláda v tiskovém prohlášení ke konci května vyzvala vedení jednotlivých indických států, aby odmítli všechny návrhy na stavbu delfinárií. Rozhodnutí se týká všech „dovážených či v zajetí držených kytovců, jež by měli sloužit komerční zábavě, k soukromým či veřejným výstavám a dalším interaktivním účelům”.

Právní konzultant Svazu pro ochranu volně žijících zvířat Avinash Basker k tomu uvedl: „Co se týká delfínů v zajetí, jde o důležitý krok. Lovení delfínů je v Indii zakázáno, takže ti, co jsou v zemi drženi v zajetí, by museli být chyceni někde jinde na světě. Proto je to pro delfíny dobré i z globálního hlediska.“

Delfíni jsou v Indii chráněni podle zákona o ochraně volné přírody z roku 1972. Vláda vyhlásila delfíny z řeky Gangy za státní vodní zvíře s úmyslem tyto ohrožené tvory chránit. Ústřední úřad zoologických zahrad zmiňuje, že kytovci nemohou v zajetí přežít. „Kytovci jsou obecně velmi inteligentní a citliví a různí vědci, kteří zkoumají chování delfínů, prohlašují, že neobvykle vysoká inteligence v porovnání s jinými živočichy znamená, že bychom se na delfíny měli dívat jako na 'nečlověčí osoby' a jako takové by měli mít vlastní specifická práva. Je morálně nepřijatelné zadržovat je v zajetí za účelem pobavení.“

Podle Baskera je takové prohlášení velkým povzbuzením pro všechny ochranáře a svědčí o tom, že indická vláda bere tuto záležitost velmi vážně. Právník rovněž doufá, že se k zákazu připojí víc zemí. „Prohlášení delfínů za 'nečlověčí osoby' nám dává obrovský impuls k diskusi o zvířecích právech po celém světě. Je to skvělé vyhlášení,“ uvedl Basker.

Kontroverzní otázka vodní show se momentálně řeší i v České republice, kde má dojít k chystanému vystoupení s delfíny v Praze-Libuši. Pořadatel Artur Kaiser nedostal povolení od ministerstva životního prostředí na dovoz tří delfínů z Ukrajiny. Termín show proto posunul a snaží se teď i přes odpor ochránců přírody akci uskutečnit s delfíny z jiné země. V Praze se bude 20. června konat demonstrace Delfíni v Praze? Ne, děkuji.

Zdroj: http://www.velkaepocha.sk/2013061121286/Indie-zakazala-delfini-show-oznacuje-delfiny-za-necloveci-osoby.html
           https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sveta/3547-indie-vyhlasuje-delfiny-za-nelidske-osoby-show-s-delfiny-zakazany
Foto: http://www.sxc.hu/profile/Rakusu

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
Německo oficiálně zakázalo vybíjení kohoutků
Eric Adams se stal historicky prvním veganským starostou New Yorku
No Internet Connection