Indie zakázala delfíní show, označila je za morálně nepřijatelné

Indie zakázala delfíní show, označila je za morálně nepřijatelné

Indické ministerstvo životního prostředí a lesů zakázalo veřejná zábavní představení s delfíny a označilo je za morálně nepřijatelné.

Indická vláda v tiskovém prohlášení ke konci května vyzvala vedení jednotlivých indických států, aby odmítli všechny návrhy na stavbu delfinárií. Rozhodnutí se týká všech „dovážených či v zajetí držených kytovců, jež by měli sloužit komerční zábavě, k soukromým či veřejným výstavám a dalším interaktivním účelům”.

Právní konzultant Svazu pro ochranu volně žijících zvířat Avinash Basker k tomu uvedl: „Co se týká delfínů v zajetí, jde o důležitý krok. Lovení delfínů je v Indii zakázáno, takže ti, co jsou v zemi drženi v zajetí, by museli být chyceni někde jinde na světě. Proto je to pro delfíny dobré i z globálního hlediska.“

Delfíni jsou v Indii chráněni podle zákona o ochraně volné přírody z roku 1972. Vláda vyhlásila delfíny z řeky Gangy za státní vodní zvíře s úmyslem tyto ohrožené tvory chránit. Ústřední úřad zoologických zahrad zmiňuje, že kytovci nemohou v zajetí přežít. „Kytovci jsou obecně velmi inteligentní a citliví a různí vědci, kteří zkoumají chování delfínů, prohlašují, že neobvykle vysoká inteligence v porovnání s jinými živočichy znamená, že bychom se na delfíny měli dívat jako na 'nečlověčí osoby' a jako takové by měli mít vlastní specifická práva. Je morálně nepřijatelné zadržovat je v zajetí za účelem pobavení.“

Podle Baskera je takové prohlášení velkým povzbuzením pro všechny ochranáře a svědčí o tom, že indická vláda bere tuto záležitost velmi vážně. Právník rovněž doufá, že se k zákazu připojí víc zemí. „Prohlášení delfínů za 'nečlověčí osoby' nám dává obrovský impuls k diskusi o zvířecích právech po celém světě. Je to skvělé vyhlášení,“ uvedl Basker.

Kontroverzní otázka vodní show se momentálně řeší i v České republice, kde má dojít k chystanému vystoupení s delfíny v Praze-Libuši. Pořadatel Artur Kaiser nedostal povolení od ministerstva životního prostředí na dovoz tří delfínů z Ukrajiny. Termín show proto posunul a snaží se teď i přes odpor ochránců přírody akci uskutečnit s delfíny z jiné země. V Praze se bude 20. června konat demonstrace Delfíni v Praze? Ne, děkuji.

Zdroj: http://www.velkaepocha.sk/2013061121286/Indie-zakazala-delfini-show-oznacuje-delfiny-za-necloveci-osoby.html
           https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sveta/3547-indie-vyhlasuje-delfiny-za-nelidske-osoby-show-s-delfiny-zakazany
Foto: http://www.sxc.hu/profile/Rakusu

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Amsterdam je prvním hlavním městem v EU, které podpořilo The Plant Based Treaty
Edinburgh vyřazuje maso z jídelníčků ve školách
Město New York zavádí veganské pátky ve školních jídelnách
No Internet Connection