Nedávno zveřejněná studie potvrdila, že houby vystavené slunečnímu záření poskytují tolik vitaminu D jako výživové doplňky obsahující vitamin D2 a D3. Dr. Michael Holick a další výzkumníci z Bostonské univerzity lidem doporučují, aby houby před uvařením dali minimálně na půl hodiny (lépe však hodinu) na slunce.
Pro adekvátní příjem vitaminu D býval v minulosti doporučován pobyt na slunci nebo braní výživových doplňků v závislosti na zeměpisné šířce, ročním období a pigmentaci kůže. Pouze několik živočišných potravin totiž obsahuje významné množství vitaminu D (tučné ryby, rybí olej, játra), proto je příjem z potravy většinou nízký.
Jak ukázala studie, dokážou i houby (podobně jako naše kůže) vytvářet vitamin D z ultrafialového záření ze slunce, a to i poté, co byly sklizeny. Výhodou je, že ve srovnání s doporučovaným pobytem na slunci se konzumací takových hub nevystavujeme riziku rakoviny kůže.
Vitamin D je nezbytný pro náš imunitní systém, vstřebávání vápníku a pro zdravé a silné kosti i zuby. Jeho nedostatek je spojen s vyšším rizikem křivice, osteoporózy i rakoviny prostaty.
V citované studii dostávalo 30 dospělých po dobu 12 týdnů tablety s obsahem 2000 m. j. vitaminu D nebo houby vystavené slunečnímu záření.
"Výsledky poskytly důkaz, že konzumace hub vystavených slunečnímu záření je dobrým zdrojem a může zlepšit úroveň vitaminu D u zdravých dospělých osob. Kromě toho jsme zjistili, že konzumace hub, které obsahují vitamin D2, byla při zvyšování a udržování požadované hladiny tohoto vitaminu stejně účinná jako potravinové doplňky, které obsahovaly vitamin D2 nebo vitamin D3," uvedl vedoucí výzkumník Dr. Michael Holick.
Výsledky byly prezentovány na setkání Americké společnosti pro biochemii a mikrobiologii a publikovány v časopise Dermato-Endocrinology.
Někteří pěstitelé houby vystavují slunci již během jejich růstu, nicméně stejný efekt má vystavení slunci i kdykoliv po jejich sklizení. Spotřebitelům se doporučuje, aby houby umístili na slunce v době mezi 10 a 15 hodinou v období léta či pozdního jara, kdy má sluneční záření největší intenzitu.
"Ano, mluvíme o běžných houbách, např. žampionech. Stačí je vyndat z obalu a umístit na slunce. Nezáleží na tom, v jaké jsou pozici, a po přibližně 30 minutách začnou produkovat kvalitní zdroj vitaminu D," uvedl badatel.
Dobrá zpráva je, že podle Dr. Holicka vaření hladinu vitaminu D neovlivňuje. "Odborníci věří, že vaření obsah tohoto vitaminu neničí. Naopak vaření hub zlepšuje absorpci živin, které jsou v nich obsažené."
http://www.landesbioscience.com/journals/dermatoendocrinology/article/23321/