Hlasujte prosím v anketě o zvířatech

Hlasujte prosím v anketě o zvířatech

V úterý 26. června 2018 se u jatek Maso Planá konalo řádně nahlášené shromáždění. Jeho účastníci se pokusili s pomocí velké cedule přimět přijíždějící transporty, aby zastavily na pouhé dvě minuty a umožnili tak zaznamenat na kameru, v jakém stavu jsou přivážená zvířata a alespoň na chvilku těmto tvorům ukázat vlídnější tvář lidstva. Řidiči se však rozhodli pro najíždění do aktivistů, kteří stáli v bráně, a to i přes to, že neměli dobrý výhled a nemohli ani posoudit, zda jim někdo pod koly nezůstal. Jen díky rychlému ústupu se neopakovala tragédie z roku 1995, kdy pod koly zvířecího transportu zůstala britská aktivistka Jill Phipps.

Měly by záběry z chovů, transportů a jatek zůstat zahaleny tajemstvím nebo má veřejnost právo vědět, co se za jejich zdmi skrývá?

Evropská unie neustále bojuje proti klamání spotřebitele, aby se třeba někomu nestalo, že chce koupit rum z cukrové třtiny, ale omylem sáhne po lihovině z bramborového škrobu.

Při nákupu živočišných potravin už ale spotřebitel být klamán klidně může. V reklamách a na obalech výrobků mohou být veselá zvířata na loukách, ačkoliv ve skutečnosti svůj život tráví v tmavé a zapáchající hale. Je s podivem, že i takováhle do očí bijící lživá reklama připadá Radě pro reklamu jako akceptovatelná.

Jako řešení, které již vstoupilo v platnost např. ve Francii nebo ve Velké Británii, se nabízí povinné umístění kamer tam, kde jsou zvířata přemísťována, držena, znehybňována, omračována a zabíjena.

Tyto záběry pak mohou být k dispozici nezávislé komisi (složené ze zákonodárců a zástupců nevládních organizací), která pak může odhalit různé excesy a týrání zvířat, které jde za hranici zákona. V ideálním případě by tyto záběry byly k dispozici všem spotřebitelům, aby se sami informovaně rozhodli, zda takové zacházení se zvířaty chtějí podporovat.

Odpovězte prosím v anketě na webu ChciZnatPravdu.cz na otázku: Co si myslíte o pořizování záběrů z chovů, transportů a jatek?


Foto: Hudebník Moby a režisér Shaun Monson se účastní akce před jatkami a dávají napít vyčerpaným prasátkům (autor: chefitophoto)

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Jatka - krvavý úkol (dokument BBC)
Stát vyplácí enormní částky velkochovům kvůli ptačí chřipce, za nákazu si přitom mohou chovatelé sami
Nový dokumentární film otevírá kontroverzní téma záchran zvířat z velkochovů
No Internet Connection