Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství

Evropské politické strany volají po udržitelnějších potravinách a zemědělství

Nově zveřejněná zpráva Plant-based Politics: the EU Election Guide 2024 od Evropské vegetariánské unie (EVU) je největším průzkumem svého druhu, který shromáždil odpovědi od více než 50 politických stran z celé Evropy a 7 eurostran o tom, jak si stojí v oblasti potravinové politiky. Vzhledem k zapojení organizace ProVeg Česko obsahuje report i odpovědi českých stran.

Zpráva se zabývá odpověďmi, které v dotazníku zaslaly eurostrany a národní politické strany (z Rakouska, Belgie, Česka, Dánska, Francie, Německa, Polska a Španělska). Na úrovni EU sbírala EVU odpovědi od všech registrovaných a uznávaných eurostran s výjimkou Evropské demokratické strany (EDP), Evropské lidové strany (EPP), Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a Strany identity a demokracie (ID), od kterých nebyly obdrženy žádné odpovědi.

Otázky se zabývaly např. finančními pobídkami, zdravotní a environmentální problematikou i společnou zemědělskou politikou (SZP), rozvojem systému obchodování s emisemi (ETS) v zemědělství, označováním rostlinných produktů a podporu kultivovaného masa.

 

Celkové výsledky ukázaly, že politickým doporučením s nejvyšší politickou podporou bylo provádění závazných cílů ke zlepšení dopadu SZP na životní prostředí a klima, přičemž 78 % stran bylo pro, 6,6 % proti a zbytek neměl žádný postoj. Populární bylo také uplatňování zásady „znečišťovatel platí“ na zemědělství (v rámci systému ETS nebo uhlíkové daně), kdy 69 % zúčastněných bylo pro a pouze 16 % proti. Většina stran, které odpověděly na průzkum, by také podpořila politická doporučení manifestu Plant-based Manifesto.

„Je nesmírně důležité, aby byli voliči a voličky informováni o postojích politických stran v oblasti udržitelnosti a změny potravinového systému před volbami do tak významné instituce, jakou je Evropský parlament. Stojíme na křižovatce, kdy se musíme rozhodnout, kdo budou naši zástupci a zástupkyně na evropské půdě po příštích 5 let. Tito lidé budou klíčoví při směrování EU a při řešení či ignorování klimatické krize, kterou už dnes všichni cítíme na vlastní kůži. Zpráva Evropské vegetariánské unie je proto doporučenou literaturou pro všechny, kteří chtějí v eurovolbách učinit skutečně informované rozhodnutí, uvádí Lucia Milec, Public Affairs specialistka ProVeg Česko.

Organizace ProVeg Česko oslovila v březnovém průzkumu 31 politických stran nebo hnutí, přičemž brala do úvahy veřejně dostupné informace o jejich kandidatuře do eurovoleb. Odpovědi na dotazník zaslalo 9 stran (Česká pirátská strana, ČSSD, Hnutí SEN 21, KDU-ČSL, Liberální aliance nezávislých občanů, Starostové a osobnosti pro Evropu, TOP 09, Volt Česko, Zelení).

Konzervativní strana a REFERENDUM - Hlas Lidu zaslali své stanoviska mimo dotazník. Na vyplnění dotazníku vůbec nereagovali Aliance za nezávislost ČR, ANO, ČSNS, Hlas, Klub angažovaných nestraníků, Koruna česká, KSČM, Levice, Moravské zemské hnutí, Motoristé sobě, ODS, Plán Česká republika na 1. místě!, Právo Respekt Odbornost, Přísaha, SD-SN, SNK Evropští demokraté, SOCDEM, SPD, Svobodní, Švýcarská demokracie, Trikolora.

Plant-based Politics: the 2024 EU Election Guide si klade za cíl poskytnout voličům a voličkám, zúčastněným stranám a osobám podílejících se na tvorbě politik jasnější pochopení politického prostředí v oblasti potravinového systému. Zdůrazněním oblastí politického konsensu i témat, která dosud nejsou široce řešena, slouží tato zpráva jako zásadní nástroj pro informované rozhodování. Komplexní výsledky průzkumu umožňují lépe pochopit, kde stojí různé politické strany, což zase vede k informovanějšímu a účinnějšímu prosazování udržitelných potravinových politik v celé Evropě.

Celý report je ke stažení zde. České výsledky zde.

 

Zdroj: tisková zpráva ProVeg.

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi   
Studie potvrdila, že i zpracované veganské potraviny jsou pro planetu lepší než živočišné
Přesuňte financování z živočišného zemědělství, požaduje Vědecká rada EU
No Internet Connection