Delfíni se vzájemně představují

Delfíni se vzájemně představují

Delfíni nás nepřestávají překvapovat. Při setkání dvou skupin těchto inteligentních savců se jejich příslušníci navzájem ohlašují jménem.

Když se potkají dva neznámí lidé, kteří mají trávit nějaký čas spolu, potřesou si rukou a navzájem se představí. Ploutve delfínů se k potřásání nehodí. Představování jménem ale tito živočichové zvládli.

Delfíni mají jména

Na světě žije spousta upovídaných živočichů. Příkladem jsou samci zpěvných ptáků, kteří si hlasem vymezují revír a lákají do něj samičky. Z repertoáru a z hlasu může samička dokonce určit, který sameček se právě ozývá a jak je zdatný. Podobně se ozývají i velryby nebo netopýři.

Jen mezi papoušky a delfíny však vydává každý jedinec speciální zvuk, který je pro něj typický. Slouží jim k podobným účelům, jako nám zvuky „Jan Novák“ nebo „Jana Nováková“. Jsou to jména.

Slušnost velí se představit

Britští biologové Nicola Quicková a Vincent Janik z University of St. Andrews sledovali delfíny skákavé (Tursiops truncatus) u pobřeží Skotska. Z lodi nahrávali hlasy delfínů pod vodou a zároveň sledovali pohyb skupin delfínů i jednotlivých zvířat. Přednostně pátrali po individuálních identifikačních hlasech – tedy po „jménech“.

Ve studii, kterou zveřejnil vědecký časopis Proceeedings of the Royal Society B, prokázali Quiscková a Janik, že delfíni se ozývají svým jménem především ve chvílích, kdy se potkávají dvě skupiny. Pak cítí tito inteligentní savci zjevnou potřebu se představit druhým. Volají opakovaně své vlastní jméno. Ani jednou přitom vědci nezjistili, že by některý delfín imitoval cizí identifikační zvuk. To se dá interpretovat tak, že se delfíni nepokoušejí vydávat za někoho cizího. Ale zároveň je to i důkaz, že se při setkáních navzájem svými jmény neoslovují.

Zdroj: vtm.zive.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte!

Vytisknout  

Podpořte Soucitně

 

Související články

Vědci přišli s novou metodou, jak číst prasečí emoce
Objevení mozkové struktury vysvětluje, proč jsou někteří ptáci tak chytří – a možná jsou si dokonce vědomi sami sebe
Ryby čističky úspěšně zdolaly slavný Marshmallow test
No Internet Connection